İsrail Yunanistan ve Güney Kıbrıs arasında “yoğurt” diplomasisi

İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs liderleri dün Güney Kıbrıs’ta biraraya geldi. Doğalgaz ve enerji işbirliğinin masada olduğu görüşmede, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Yunan mutfağı ve yoğurdundan övgüyle bahsetmesi dikkat çekti

İsrail Yunanistan ve Güney Kıbrıs arasında “yoğurt” diplomasisi

İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs liderleri dün Güney Kıbrıs’ta biraraya geldi.

Enerji işbirliğinin masada olduğu ve İsrail doğalgazının Akdeniz üzerinden Avrupa’ya taşımaya yönelik planların ele aldığı görüşme sonrası İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Yunanistan Başkanı Kiryakos Miçotakis ve Güney Kıbrıs lideri Nikos Hristodulidis kameraların karşısına geçti.

Netanyahu basın açıklamasında, "İsrail'in gazını nasıl ihraç edeceği konusunda yakında karar vermemiz gerekecek ve aynı kararları Kıbrıs'ın da vermesi gerekiyor. Bu konuda işbirliği yapma olasılığını değerlendiriyoruz. Bu kararların önümüzdeki üç ila altı ay içinde, muhtemelen üç aya yakın bir süre içinde alınacağını düşünüyorum" dedi.

İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs arasında dün üçlü bir toplantı yapıldı
İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs arasında dün üçlü bir toplantı yapıldı

Bu yılın başlarında Güney Kıbrıs, İsrail'in Doğu Akdeniz'deki gaz sahalarını Kıbrıs'taki bir sıvılaştırma tesisine bağlamayı ve daha sonra Avrupa'ya sevk edilecek kısa bir boru hattı oluşturarak gazın piyasaya sürülmesini hızlandırmayı önermişti.

Güney Kıbrıs lideri Hristodulidis ise, "Doğalgaz ve yenilenebilir enerjinin, özellikle son jeopolitik gelişmeler ışığında, bölgedeki işbirliğinin temel direği olduğu konusunda hemfikiriz. Özellikle Avrupa'da enerjinin çeşitlendirmesi konusundaki ihtiyacı ortaya koyuyor" diye konuştu.

Libya Dışişleri Bakanı Necla Manguş
İLGİLİ HABERLER

İsrail Dışişleri Bakanı ile Roma'da görüşen Libya Dışişleri Bakanı Necla Manguş görevden uzaklaştırıldı

Elektrik altyapısı işbirliği

İsrail Başbakanı Netanyahu açıklamalarında ayrıca ülkesinin planlanan denizaltıdan geçecek elektrik bağlantısının bir parçası olmayı "hevesle takip ettiğini" söyleyerek, “Kablonun İsrail'in doğusuna bağlanmasını istiyoruz" dedi.

Avrupa Birliği destekli “EuroAsia Interconnector” denizaltı kablosunun 2 bin megawatt'a kadar elektrik taşıyarak İsrail ve Güney Kıbrıs'tan Yunanistan'a kadar şebekeleri birbirine bağlaması öngörülüyor.