Norveç Boru Hatlarını Kamulaştırmayı Planlıyor

Norveç, 2028 yılında sözleşmeleri bitecek doğalgaz boru hatlarını kamulaştırmayı planladığını açıkladı. Hükümet, bu sayede ana gaz hatları üzerinde kontrolu sıkılaştırmayı hedefliyor

Norveç Boru Hatlarını Kamulaştırmayı Planlıyor

Norveç, 2028 yılında sözleşmeleri bitecek doğalgaz boru hatlarını kamulaştırmayı planladığını açıkladı. Hükümet, bu sayede ana gaz hatları üzerinde kontrolu sıkılaştırmayı hedefliyor.

Rusya’nın gazı kısmasının ardından Avrupa’nın en büyük gaz tedarikçisi ülkesi haline gelen Norveç, yaklaşık 9 bin kilometrelik bir hatla Avrupa’ya doğalgaz temin ediyor.

Norveç Petrol ve Enerji Bakanlığı tarafından hali hazırda doğalgaz boru hatlarının işletme lisanslarına sahip olan firmalara gönderilen mektupta, hatların kamulaştırılması hedefinden bahsedildi. Mektupta firmalara bu kararın nedenlerine dair herhangi bir açıklamada bulunulmadı.

Norveç’te ülkenin en büyük telekom şirketi Telenor, en büyük banka DNB ve petrol şirketi Equinor kamu kurumları olarak hizmet veriyor.

Ülkede doğalgaz boru hatları ağı Gassled isimli ortaklığa ait. Bu ortaklık doğalgaz boru hatlarının kurulması amacıyla 2003 yılında petrol şirketleri tarafından kurulmuş ve hatların kurulması için milyarlarca dolar harcama yapılmıştı.

Gassled’in ortaklarından biri olan bir kuruluş Reuters haber ajansına kamulaştırma kararının kendileri için de sürpriz olduğunu söyledi.

Norveç hükümeti hali hazırda Gassled konsorsiyumunun yüzde 46,7 hissesine sahip.