Fransa’da yüzbinler aşırı sağa karşı yürüdü

Fransa’da 9 Haziran’da yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, aşırı sağcı Ulusal Bütünleşme (RN) partisinin birinci gelmesi, ülke gündemini sarsmaya devam ediyor

Fransa’da yüzbinler aşırı sağa karşı yürüdü
Gösterilere yüzbinlerce kişi katıldı

Fransa’da 9 Haziran’da yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, aşırı sağcı Ulusal Bütünleşme (RN) partisinin birinci gelmesi, ülke gündemini sarsmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, seçimlerin ardından Ulusal Meclis’i feshetmesi ve ülkeyi 30 Haziran-7 Temmuz tarihlerinde erken genel seçimlere götürmesi de siyasi gerilimi tırmandırdı. Aşırı sağın iktidara gelme riski karşısında Fransa genelinde sokağa dökülen yüz binlerce kişi, aşırı sağa karşı gösteri yaptı.

Gösteri çağrısı, genel seçimlerde “sağ tehdide karşı birleşen” Yeni Halk Cephesi'ne üye 4 sol parti tarafından yapıldı. Sendikalar ve sol partilerin liderlerinin yanı sıra, ülkenin 5 büyük sendika konfederasyonu, SOS Rasizm gibi ırkçılıkla mücadele dernekleri ve çok sayıda gençlik ve öğrenci derneği yürüyüşe katıldı.


Paris’teki gösteriler Republique Meydanı’nda başladı, Bastille Meydanı’ndan ilerleyerek, Nation Meydanı’nda son buldu.

Paris'te de kalabalıklar sokaktaydı
Paris'te de kalabalıklar sokaktaydı

Gösterilerde, yüzlerini sakladıkları siyah maskeler ve siyah kıyafetlerle eyleme gelen yaklaşık bin kişilik “anti-faşist” bir grup, kortejin en önüne geçti. Ardında da gösteriyi organize eden sendika temsilcilerinin korteji, 500 metre ilerledi.

Gösterilere, Fransa’nın dört bir yanında yüz binlerce kişi katıldı. Paris’teki gösterilerde “Demokrasi tehlikede”, “Herkes faşistlerden nefret ediyor”, “Faşo’lar oy kullanıyor, ya siz?” sloganları atıldı.

Eylemde, üniversite gençlik örgütlerinin bulunduğu kortejde, gençlerin elleriyle zafer işaretleri yaparak, “Gazze, Gazze, Paris seninle” sloganları atması da dikkat çekti.

“Torunlarım için mücadele veriyorum”

VOA Türkçe’ye, yaşına ve yürümekte çektiği zorluğa rağmen bu eyleme neden katıldığını anlatan 90 yaşındaki emekli maden mühendisi, “Ben savaşı gördüm. Ardından zafer dönemi, daha sonra özgürlükler, ilerleme dönemi. Şimdi her şey tersine gidiyor. Çok endişeliyim, ama kendim için endişelenmiyorum, 90 yaşındayım. Ama çocuklarım için, torunlarım için mücadele veriyorum” dedi.

Paris
Paris

Kadınların ve gençlerin büyük bir çoğunluğu oluşturduğu yürüyüşe Greenpeace adına katılan orta yaşlı bir kadın öğretmen de “Biz burada Greenpeace’i temsil ediyoruz. Ulusal Cephe çevre için hiçbir öneride bulunmuyor. Ekolojik yasaların hiçbirine oy vermedi. Biz Halk Cephesi’nin bir dahaki seçimleri kazanmasını istiyoruz” diyerek Halk Cephesi’ne oy verilmesi çağrısı yaptı.

Filistin bayraklı Yahudi genç

Sırtına Filistin bayrağı saran bir liseli genç kız ise, eyleme katılma gerekçesini, “Bugün buradayım çünkü RN (aşırı sağ parti), Fransa’da en güçlü partiye dönüştü. Bu gerçekten iğrenç, bu tür görüşlere sahip olmak insani değil” dedi. Filistinli olmadığını ancak Filistin halkı için çok sık eylem yaptığını dile getiren genç kız, “Gazze’de çok korkunç şeyler oluyor ve herkes gözlerini kapatıyor. Çok net bir şekilde soykırım yaşanıyor. Ben Yahudi bir aileden geliyorum. Bütün ailem Yahudi ve ben Filistin’i destekliyorum. Filistinlileri destekleyenlerin antisemitist olduğunu söylemekten vazgeçmeliler artık. İşte ben kendim buna bir kanıtım” diye konuştu.

Sendikalara göre 640 bin, polise göre 250 bin kişi katıldı
Gösterileri organize eden ülkenin en büyük sendika örgütü Genel İş Konfederasyonu (CGT), ülke genelinde 640 bin, Paris’te ise 250 bin kişinin aşırı sağı protesto gösterilerine katıldığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı'na göre ise, Fransa genelinde yaklaşık 250 bin kişi, başkent Paris’te de 75 bin kişi aşırı sağı protesto etmek için yürüdü.

Gösterilerin güvenliği için 21 bin polis görev yaptı.

Arzu Çakır