CANLI Fransa'da solun büyük zaferi: "Cumhuriyetçi cephe" aşırı sağı geride bıraktı Paylaş Fransa'da solun büyük zaferi: "Cumhuriyetçi cephe" aşırı sağı geride bıraktı

Fransa'da kritik seçimlerde sandıktan büyük sürpriz çıktı. Sandık çıkış anketlerinin ilk sonuçlarına göre seçimleri kazanan solun birleştiği Yeni Halk Cephesi (NFP) oldu

CANLI   Fransa'da solun büyük zaferi: "Cumhuriyetçi cephe" aşırı sağı geride bıraktı Paylaş Fransa'da solun büyük zaferi: "Cumhuriyetçi cephe" aşırı sağı geride bıraktı
Sandık çıkış anketlerinin ilk sonuçlarına göre seçimleri kazanan solun birleştiği Yeni Halk Cephesi (NFP) oldu.

Fransa'da kritik seçimlerde sandıktan büyük sürpriz çıktı.

Sandık çıkış anketlerinin ilk sonuçlarına göre seçimleri solun birleştiği Yeni Halk Cephesi (NFP) birincilikle bitirdi.

Ipsos'un sandık çıkış anketlerine göre NFP 172-192 milletvekili, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi ve ittifaka gittiği Horizons, UDI ve MODEM’den oluşan “Ensemble/Birlikte” hareketi 150-170 milletvekili, aşırı sağ Ulusal Bütünleşme 132-152 milletvekili çıkarıyor.

Araştırma şirketi Elabe anketine göreyse NFP 175-205, RN 115-150, “Ensemble/Birlikte” hareketi ise 150-175 milletvekili çıkarıyor.

İki tur arası “Cumhuriyetçi cephe” ittifakı

Fransa, cumhuriyet tarihinde ilk kez aşırı sağın iktidarın kapısına dayandığı, çok bilinmeyenli sonuçlar getirebilecek, tarihi bir seçim için sandık başına gitti.

Gözler iki tur arasında Ulusal Bütünleşme (RN) partisine karşı kurulan “Cumhuriyetçi cephe” ittifakının, “aşırı sağın iktidara gelmesini engelleyip engellemeyeceği” sorusuna kilitlenmişti.

İki tur arası yapılan müzakereler ve çok sayıda geri çekilmenin ardından, bugün yapılan milletvekili seçimlerinin ikinci turuna ilişkin liste 3 Temmuz’da kesinleşmişti.

İlk turda büyük zafer elde eden aşırı sağ parti Ulusal Bütünleşme’nin önünü kesmek için iktidar partisi ve onu destekleyen partilerin birleşimi ile kurulan Ensemble/Birlikte ile dört sol partinin uzlaştığı, Yeni Halk Cephesi (NFP) arasında ittifaklar sağlandı.

Fransa'da seçimler çekişmeli bir yarışa sahne oluyor.
Fransa'da seçimler çekişmeli bir yarışa sahne oluyor.

İlk turda, Ulusal Meclis’teki 577 sandalye için; 39’u aşırı sağ RN, 32’si sol cephe NFP olmak üzere, yalnızca 76 milletvekili yüzde 50 barajını aşarak seçilmeyi başardı. Geriye kalan 501 sandalye için 1094 aday bugün yeniden yarıştı.

İlk turda toplam 306 seçim bölgesinde, 3 aday birden yüzde 12,5 oy barajını aşarak ikinci tura kaldı. İki gün süren zorlu müzakerelerin ardından, sol birlikten 132 milletvekili, “kim olursa olsun” aşırı sağ parti karşısında yarışan aday lehinde çekildi.

Aynı taktiği uygulayan iktidar partisi Birlikte/Ensemble hareketi de 83 yerde adayını çekerek çoğunluğu sol birliğe mensup adayları destekledi.

Sonuçta aşırı sağı engellemek amacıyla 224 adayın çekilmesiyle, üçlü yarışa gidilecek seçim bölgesi sayısı 306’dan 90’a geriledi.

Böylece, ilk turda ikili yarışın yapılacağı seçim bölgesi sayısı da 190’dan 409’a yükseldi. Bugün, 2 seçim bölgesinde de 4’lü yarış oldu.

197 seçim bölgesinde, başlangıçta üçgen veya dörtgen bir durumda olan aşırı sağ parti Ulusal Bütünleşme (RN), oyların aktarılmasından fayda sağlayacak tek bir rakiple karşı karşıya kalmıştı. Aşırı sağcı adaylar 147 yerde sol adaylara (NFP) karşı, 124 yerde iktidar adaylarına karşı, 39 yerde de merkez sağcı (LR) adaylara karşı düelloya katıldı.

Adayların yüzde 40’ı kadındı

Fransız Meclisi’ni oluşturmak üzere ikinci tura katılan 1094 adayın yüzde 40'ı kadın ve tüm cinsiyetler için ortalama yaş 49'du.

En genç ve en yaşlı adaylar, Bordeaux kenti bölgesinden 18 yaşındaki Clemence Naveys-Dumas ve Marsilya bölgesinden 81 yaşındaki Jose Gonzalez; ikisi de aşırı sağ parti RN'e kayıtlı.

İlk turda tarihi bir katılım gösteren Fransız seçmenin yüzde 66,7'si oy kullandı.

Arzu Çakır