İsveç’te artan şiddet olaylarında son olarak 3 kişi daha hayatını kaybetti

İsveç’te çeşitli suç örgütleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Ülkede gece boyunca yaşanan şiddet olaylarında 3 kişi hayatını kaybetti. Olayların arkasında birinin lideri Türk vatandaşı olan çetelerin olduğu belirtiliyor

İsveç’te artan şiddet olaylarında son olarak 3 kişi daha hayatını kaybetti
Bugün sabah saatlerinde yine başkent Stockholm’de meydana gelen patlamada 20’li yaşlarında bir kadın hayatını kaybetti. Patlamada en az 5 evin hasar gördüğü açıklandı.

İsveç’te çeşitli suç örgütleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Ülkede gece boyunca yaşanan şiddet olaylarında 3 kişi hayatını kaybetti.

Dün akşam saatlerinde başkent Stockholm’ün kenar mahallelerinden birinde 18 yaşında bir kişi vurularak öldürüldü. Bu olaydan birkaç saat sonra da şehrin Jordbro bölgesinde yaşanan silahlı saldırıda bir kişi hayatını kaybetti bir kişi de yaralandı.

Bugün sabah saatlerinde yine başkent Stockholm’de meydana gelen patlamada 20’li yaşlarında bir kadın hayatını kaybetti. Patlamada en az 5 evin hasar gördüğü açıklandı. Polis olayın bir saldırı olduğunu düşünüyor. İsveç medyası, patlamada ölen kişinin hedef alınan şahıs değil, yanındaki evde oturan komşusu olduğunu belirtiyor.

İsveçli devlet haber kanalı SVT, son yaşanan olaylarla birlikte Eylül ayında silahlı şiddetten ölenlerin sayısını 11'e yükseldiğini ve polisin 2016'da bu konuda istatistik tutmaya başlamasından bu yana silahlı saldırılar açısından en ölümcül ay olduğunu belirtti.

Son silahlı saldırılarla, patlama olayının bağlantılı olup olmadığı bu aşamada bilinmiyor ancak medyada yer alan haberlerde, son üç ölümden en az ikisinin çete savaşlarıyla bağlantılı olduğu dile getiriliyor. Yorumlarda İsveç’te son dönemde silahlı saldırı ve bombalama olaylarının arttığına dikkat çekiliyor.

Konuya ilişkin TV4 haber kanalına açıklama yapan İsveç Adalet Bakanı Gunnar Strömmer, "Bu son derece trajik bir gelişme. İnsanların öfke, korku ve üzüntülerini anlıyorum" dedi.

Çetelerden birinin lideri Türk vatandaşı

İsveç’te son dönemde birinin liderliğini Türk kökenli Türkiye’de yaşayan bir İsveç vatandaşının yaptığı ve diğeri de eski bir asker olan bir kişi tarafından idare edilen iki çete arasında çatışmalar yaşandığı belirtiliyor. Her iki çetenin de silah ve uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı biliniyor.

Yaklaşık iki hafta kadar önce İstanbul’da Maslak’ta bir kafeteryada iki grup silahlı çatışma yaşamış ve çatışmaya karışan grupların da İsveç vatandaşları olduğu açıklanmıştı. Olay Türk medyasında da İsveç maffasının Türkiye’deki çatışması olarak yansımıştı.

Öte yandan Jordbro’daki silahlı saldırıyla bağlantılı olduğu düşünülen 4 kişinin gözaltına alındığı açıkladı. Polis Uppsala’daki patlamayla ilgili olarak da iki kişinin yakalandığını duyurdu.

İsveç’te bu hafta başında da iki bombalama olmuş olaylarda en az 3 kişi yaralanırken çok sayıda bina da zarar görmüştü.

İsveç’te iktidardaki merkez sağ hükümet çetelerle bağlantılı suçlarla mücadele etmek için yasaları sıkılaştırırken, polis yetkilileri de savaşan çetelerin ülkeye eşi benzeri görülmemiş bir şiddet dalgası getirdiğini söylüyorlar.

10 milyon nüfuslu İsveç, suç oranının son derece düşük olduğu güvenli bir ülke olarak biliniyor. Ancak son olayların ülkede huzur ve güveni tehdit eder hale geldiği ifade ediliyor.

İsveç’te 1 Nisan itibariyle yürürlüğe girecek yeni mevzuatla birlikte patlayıcı bulundurmanın cezası üç yıl hapis cezasından beş yıla yükseltilecek.

İsveç’te muhalefet şiddet olaylarının dizginlenebilmesi için ordunun da devreye girmesi gerektiğini dile getirirken hükümet bu aşamada ordunun müdahalesini doğru bulmadığını belirtiyor.

Arzu Çakır