Almanya'da Demokrasi Tehlikede mi?

Almanya Türk Toplumu, Aşırı Sağ Tehditine Karşı Uyarıda Bulunuyor!

Almanya'da Demokrasi Tehlikede mi?

Alman haber kaynağı Correctiv'in ortaya koyduğu araştırmaya göre, Almanya'da  Postdam'da gizli bir toplantı gerçekleştiren Alternatif für Deutschland (AfD) partisi, demokrasiye karşı ciddi bir tehdit oluşturuyor. AfD'nin ılımlı tavrının ardında, aşırı sağ ideolojilere olan derin bağlantıları gizleniyor.

Almanya Türk Toplumu Federal Başkanı Gökay Sofoğlu, "AfD'ye oy vermek demokrasiyi tercih etmemek, sorunların çözümünü seçmemek anlamına gelir. Aşırı sağın yönetimi, ekonomik kayıplara ve toplumsal çöküşe yol açabilir" uyarısında bulunuyor."

Aslıhan Yeşilkaya-Yurtbay ise, "Correctiv'in araştırması, AfD'nin sadece maskelediği bir balo olmadığını, aksine Alman toplumunu sınır dışı etme ve yeniden nüfuslandırma fantezileriyle ilgili olduğunu gözler önüne seriyor. Bu durum, demokrasiyi savunma fırsatını beraberinde getirebilir" diyor.

Almanya'da siyasi normalliğin aşırı sağ stratejilerle şekillendirilmeye çalışıldığına dikkat çekmek isterim, toplumun demokratik değerleri koruma çağrısında sivil toplum örgütlerine büyük sorumluluk düşüyor.