Almanya’da İslami derneklere polis operasyonu

Almanya’da radikal İslamcılar’a karşı düzenlenen geniş çaplı operasyonda 500'den fazla polis memuru ve güvenlik birimi yedi eyalette 54 binaya baskın düzenledi

Almanya’da İslami derneklere polis operasyonu
Almanya'da polis yedi eyalette 54 binaya operasyon düzenledi

Almanya’da radikal İslamcılar’a karşı düzenlenen geniş çaplı operasyonda 500'den fazla polis memuru ve güvenlik birimi yedi eyalette 54 binaya baskın düzenledi. Dernekler Yasası uyarınca yürütülen soruşturma kapsamında gerçekleştirilen operasyonun amacı delillere ve radikal İslamcı oluşumların mal varlığına el konulması olarak açıklandı.

Perşembe sabah saatlerinde başlayan operasyonlar kapsamında en büyük baskın Hamburg'da gerçekleşti. 200'den fazla polis toplam 32 cami derneği, ev ve mülkte arama yaptı. Bunlar arasında uzun süredir istihbarat örgütlerinin merceğinde bulunan İmam Ali Camisi’nin bağlı bulunduğu "Hamburg İslam Merkezi" (IZH), "Almanya İslam Akademisi" (IAD) ve "Hamburg İran-İslam Camisi Destekçileri" adlı kurum ve dernekler de vardı.

Alman medyası tarafından dış rengi nedeniyle Mavi Cami olarak da isimlendirilen İmam Ali Camisi’ndeki aramada ağır kapıları açmak ya da duvarları kesmek için ekipmanların yanı sıra, bir 3D tarayıcı kullanıldığı, cami içindeki oda ve mekanların dijital olarak haritalandığı açıklandı. Cami ve mescit, alanın ön tarafında yer alırken, arkasında kütüphane, satış birimi ve ofislerin bulunduğu bir başka bina yer alıyor.

Öte yandan operasyon kapsamında Münih’teki "Bavyera İsamcılar Birliği" (IVB), Berlin’deki "Almanya Şiileri İslam Toplumu" (IGS) ve Aşağı Saksonya’da Langenhagen kentindeki "Salman Farsi Cami“ ve Hessen, Kuzey Ren-Vestfalya ve Baden-Württemberg eyaletlerinde de gibi başka konut ve derneklere de baskınlar düzenledi.

Hamburg’daki İran yanlısı gruplar istihbaratın merceğinde

Hamburg, Almanya’da radikal İslamcıların, özellikle de İran’la bağlantılı olduğu öne sürülen grupların faaliyet gösterdiği kentlerin başında geliyor. İran tarafından finanse edildiği iddia edilen İmam Ali Camisi ve IZH adlı dernek, son haftalarda İsrail karşıtı eylemlere verdikleri destekle gündeme geldi.

Almanya’da iç güvenlikten sorumlu istihbarat teşkilatı Anayasayı Koruma Örgütü’ne göre, 1962 yılında kurulan IZH, Berlin’deki İran Büyükelçiliği ile birlikte İran İslam Cumhuriyeti'nin Almanya'daki en önemli temsilcisi konumunda. 25 bin İranlı'nın yaşadığı kentteki merkez, bir süredir iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Örgütü tarafından izleniyor ve "aşırı İslamcı" olarak sınıflandırılıyor. Örgüt tarafından aktarılan bilgilere göre, Hamburg İslam Merkezi’nin yöneticisi Mohammad Mofatteh, merkeze gelen Şiiler tarafından, İran'ın dini lideri Ali Ayetullah Hamaney’in temsilcisi olarak tanımlanıyor. İstihbarat, Mofatteh’in İran’daki yönetimden doğrudan emir aldığını, ayrıca Almanya’daki Şii örgütlerinin faaliyetleri hakkında rapor verdiğini iddia ediyor.

Hamburg İslam Merkezi IZH, konuyla ilgili haber ve bilgileri reddederken, istihbarat raporlarında hem merkezin hem de İmam Ali Camisi’nin "barışçı, çok kültürlü ve dinlerarası diyalog yanlısı faaliyetlerde bulunduğu, ancak gerçek amacının Almanya’nın anayasası ile bağdaşmayan radikal İslamcı propaganda çalışmaları olduğu" vurgulanıyor. Almanya 2021‘de, İran’la bağlantılı Şii örgütü Hizbullah'ı terör örgütü ilan ederek, ülkedeki tüm faaliyetlerini yasaklamıştı. Perşembe sabah saatlerindeki operasyonun amacının, IZH ve bağlantılı kuruluşlara yasak getirmek için merkez ve Tahran’daki rejim arasındaki ilişkiyi ispatlayan kanıt bulma çabası ile bağlantısı olduğu tahmin ediliyor.

Cem Dalaman