Almanya'dan Listelerde Yer Alan Milletvekil Adayları

Akparti'nin Almanya'dan bu sene Milletvekili aday listelerine seçtiği isimleri sizler için araştırdık.

Almanya'dan Listelerde Yer Alan Milletvekil Adayları
Oğuz Üçüncü- Foto:Twitter

Almanya-

Parlamentoda 285 milletvekili bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi, Meclis Grubu’nda ciddi bir yenilenmeyle 14 Mayıs Seçimleri’ne katılacak.

İktidar partisinin listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim eden AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “Mevcut milletvekillerimizden 42’si üç döneme takıldığı için, dokuz arkadaşımız aralıklı da olsa üç dönem yaptığı için, dört arkadaşımız dört dönem aralıklı da olsa yaptığı için, on arkadaşımız da yine aralıklı da olsa beş dönem yaptığı için listelerde yer almadı. Yani 65 milletvekili arkadaşımız için 3 dönem kuralını, tüzüğümüzdeki kuralı da genişleterek bu sefer uygulamış olduk” açıklamasında bulunmuştu.

Sizlere Almanya'da uzun yıllar yaşamış birçok alanda faliyet göstermiş isimlerin önümüzdeki dönemde TBMM üyesi olarak görev alacak adayları tanıtmak isteriz.

Oğuz Üçüncü Kimdir?

1969, Hamm/Vestfalya) doğumlu Oğuz Üçüncü , 2002-2014 yılları arasında İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreterliği görevini yürütmüştür.

Hamm'da liseyi ve Dortmund'da Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'ni bitiren Üçüncü, 1988 yılında makine mühendisi oldu. Üçüncü, 1996 yılından bu yana serbest çalışmaktadır. Üçüncü, 1980'li yılların ortalarından beri Millî Görüş'te aktif olarak çalışmış, ilk olarak gençlik kollarında görev almıştır. 1993-2002 yılları arasında gençlik kolları yönetim kurulu üyeliği yaptı. Yüksek mühendis olan Üçüncü, üç çocuk babasıdır.

Oğuz Üçüncü Resmi Twitter sayfasında  ''Değerli kardeşlerim. Cumhurbaşkanımız Sn. @RTErdogan’ın takdirleri ile İstanbul’umuzun 3. Bölgesinden milletvekili adayı oldum. İstanbul’da ve yurtdışında yaşayan insanlarımıza hizmet edecek olmanın heyecanını yaşıyorum'' açıklamasında bulundu 

Files