Antik Antakya Derneği Tarafından Düzenlenen Anma Töreni

6 Şubat 2023'te yaşanan depremin ardından Berlin'de Antik Antakya Derneği tarafından düzenlenen anma töreni düzenlendi.

Antik Antakya Derneği Tarafından Düzenlenen Anma Töreni
6 Şubat 2023'de hayatını kaybeden depremzedeler için saygı duruşu
Antik Antakya Derneği Tarafından Düzenlenen Anma Töreni
Antik Antakya Derneği Tarafından Düzenlenen Anma Töreni
Antik Antakya Derneği Tarafından Düzenlenen Anma Töreni

6 Şubat 2023'te yaşanan depremin ardından Berlin'de Antik Antakya Derneği tarafından düzenlenen anma törenine, Türkiye Cumhuriyeti Berlin Muavin Konsolosu Müslime Azra İlhan, Antakya’dan Edebiyatçı Araştırmacı Yazar Müslüm Kabadayı, Federal Almanya Parlamentosu eski milletvekili Prof. Dr. Hakkı Keskin, Berlin-Brandenburg Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD-Berlin) başkanı Olcay Başeğmez, ADD-Berlin yönetim kurulu üyeleri, Antik Antakya Derneği üyeleri, BETAK Başkanı Hatice Selçuk ve vatandaşlar katıldı. Törende, depremde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Antik Antakya Derneği Başkanı Nihat Sorgeç'in Meslek Eğitim Merkezi BWK salonlarında yapılan törende yaptığı açılış konuşmasında, depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımızı saygı, rahmet ve özlemle andıklarını belirtti. Sorgeç, depremin ardından hızla harekete geçerek yardım topladıklarını ve 300.000 Euro maddi destek ile 400 aileye yardımcı olduklarını ifade etti. Gelecekte de deprem bölgesindeki halka destek sağlamaya devam edeceklerini vurguladı.

Deprem mağduru Cemile Gürbüz'ün duygusal anlatımı salonda etkileyici anlar yaşattı. Gürbüz, depremde tüm yakınlarını kaybettiğini, evinin yıkıldığını ve yaşlı ve şeker hastası olduğunu belirterek Alman yetkililerden yardım istedi.

Antakyalı Eğitimci-yazar Müslüm Kabadayı ise 'Hatay ve Deprem Gerçeği' konulu sunumunda, Türkiye'deki yapılaşma sorunlarını ve depremin nedenlerini ele aldı. Kabadayı, yağma ve yıkım düzeninin ekonomi politiğini kavramadan depremin neden bu kadar yıkıma yol açtığını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Berlin Muavin Konsolosu Müslime Azra İlhan da mükemmel Almancasıyla yaptığı kısa konuşmasında, depremin verdiği zararın boyutlarına dikkat çekti ve Alman hükümeti ile sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etti..Anma töreni, depremde yaşamlarını kaybeden vatandaşlarımızın anısına yakılan mumlarla son buldu.Anma programına medya kuruluşları katılım gösterdi.

İlgili Haber
Ekşioğlu Vakfı Konteyner Kenti’ için yer teslimi yapıldığı duyuruldu.