Biden’ın New York’taki bağış toplama etkinliğine Filistin yanlısı protesto damga vurdu

Biden, Obama ve Clinton'ın New York'taki bağış toplama etkinliğinde Gazze tepkisi

Biden’ın New York’taki bağış toplama etkinliğine Filistin yanlısı protesto damga vurdu
ABD Başkanı Joe Biden, Demokrat selefi Barack Obama ve eski Başkan Bill Clinton, dün bağış toplama etkinliğinde biraraya geldi.

ABD Başkanı Joe Biden, Demokrat selefi Barack Obama ve eski Başkan Bill Clinton, dün yıldızlarla dolu bir bağış toplama etkinliğinde biraraya geldi ve Beyaz Saray'ın Gazze krizini ele alışını güçlü bir şekilde savundu. Ancak protestocular, bu renkli etkinliği kesintiye uğrattı.

Air Force One uçağıyla, Obama ile birlikte New York'a gelen Biden, Clinton ile birlikte "The Late Show" programı sunucusu Stephen Colbert'in moderatörlüğünde, Radio City Music Hall'da binlerce davetlinin önünde bir tartışmaya katıldı.

Organizatörler, Biden'ın bu etkinlikte yeniden seçim kampanyası için 25 milyon dolardan fazla bağış toplandığını açıkladı.

Ancak bağış toplama etkinliği, devasa oditoryumundaki protestolar ile noktalandı. katılımcılar birkaç defa ayağa kalkarak, Biden'ın Gazze'de 30 binden fazla insanın ölümüne neden olan Hamas savaşında İsrail'i desteklemesine atıfta bulunarak bağırdı.

Bir katılımcı "Yazıklar olsun sana Joe Biden!" diye seslendi.

Obama ve Clinton, Gazze krizine, Beyaz Saray'da olmanın siyasi gerçeklerini vurgulayan bir başkanlık perspektifi sundular.

Bir başkanın hem İsrail'i desteklemesi hem de Filistinliler’in gıdaya, tıbbi malzemeye erişebilmesi ve gelecekte bir devlet kurulabilmesi için mücadele etmesi gerektiğini söylediler.

Başkanlık için "yalnız bir koltuk" nitelemesi yapan Obama, "Başkanlığın gerçeklerinden biri de çok fazla neşe ve güzelliğin yanı sıra dünyanın, çok fazla trajedi ve acımasızlık da barındırması" dedi.

İnsanların bu kararlarının masumca alındığını hissetmek istemesinin anlaşılabilir bir durum olduğunu belirten Obama, “Ancak bir başkanın böyle bir lüksü yok” diye konuştu.

Tiyatronun içindeki bir protestocu Obama'nın sözünü kesince eski başkan; "Sadece kendiniz konuşup, karşıdakini dinlememezlik edemezsiniz. Diğer tarafın yaptığı da bu" diye karşılık verdi.

İki eski başkan ayrıca Biden'ın, ulusal anketlerde düşük puan alan ekonomi konusundaki tutumunu da savundu.

Clinton, Biden'ın ekonomik rakamlarının Trump yönetimini önemli ölçüde geride bıraktığını söyleyerek, "Ben skor tutmaya inanırım. Amerika için iyi oldu ve bir dönemi daha hak ediyor" dedi.

Biden etkinlikte, Başkan Harry Truman'ın “Washington'da bir arkadaş istiyorsanız bir köpek alın” tavsiyesine atıfta bulundu. Biden bir tane aldığını ve köpeğin bir Gizli Servis ajanını ısırdığını söyledi. Başkan'ın köpeği Commander bir dizi ısırma olayının ardından geçen yıl Beyaz Saray'dan ayrılmıştı.

Etkinlik, sahnedeki destekçilerinin Biden'ın alametifarikası olan aviator güneş gözlüklerini takmasıyla sona erdi.

500 bin dolarlık biletler

Etkinlikte Queen Latifah, Lizzo, Ben Platt, Cynthia Erivo ve Lea Michele gibi müzisyenler sahne aldı.

Yüksek bağış yapan kimi katılımcılar ünlü fotoğrafçı Annie Leibovitz tarafından üç başkanla fotoğraf çektirdi.

Planlamaya aşina bir Demokrat'a göre, dünkü Biden etkinliğinin biletleri 250 ila 500 bin dolar arasındaydı. Etkinliğe 5 binden fazla kişinin katılması bekleniyordu.

Biden'ın yüksek profilli müttefikleri, kamuoyu yoklamalarının Başkan'a yönelik coşkunun düşük olduğunu göstermesine ve birçok önemli ismin Trump'a karşı çıktığı Cumhuriyetçi Parti'nin aksine, Biden'ın desteğini artırmaya çalışıyor.

81 yaşındaki Biden, yaşı ve ikinci bir dört yıllık dönem için uygunluğu konusunda endişelerle karşı karşıya.

Son Reuters/Ipsos anketleri, Biden'a desteğin yüzde 40 olduğunu ve 77 yaşındaki Trump ile 5 Kasım seçimleri yarışın çekişmeli geçeceğini gösteriyor.

Biden'ın seleflerinin destek gösterisi, parti birliğini göstermek ve bağış toplama gücünü yansıtmak anlamına geliyordu.

Etkinlikten önce üç liderin konvoyu, İsrail'in Gazze'de Hamas'la yaptığı savaşa karşı gösteri yapan yüzlerce protestocunun yanından geçti.
Protestolar, 2020'de Biden'a oy veren genç seçmenin ve yenilikçilerin, 7 Ekim'deki Hamas saldırılarına verdiği yanıtta İsrail'e verdiği sadık destekten dolayı öfkeli olduğunun bir başka işareti.