Bıktık usandık ! "Wir haben es satt"

Alman Çiftciler ,Berlin'de tarım politikalarını protesto etti.

Bıktık usandık ! "Wir haben es satt"

Cumartesi günü Berlin'in hükümet bölgesinde binlerce kişi çevre dostu ve sosyal tarım için gösteri yaptı. Çağrı "Wir haben es satt" (Bıktık usandık) ittifakı tarafından yapıldı.


Videojournalist: Bedii Selvi

"Yeşil Hafta" ticaret fuarına paralel olarak Cumartesi günü Berlin'in hükümet bölgesinde binlerce kişi tarım politikasında değişiklik talebiyle sokaklara döküldü. Çağrı, yaklaşık 80 kuruluşun yer aldığı "Wir haben es satt"  ittifakı tarafından yapıldı. Göstericiler, diğer taleplerinin yanı sıra, kırsal tarım, hayvan refahı, tutarlı iklim koruması ve GDO'suz gıda talep etti.

Eylem ittifakı sözcüsü rbb'ye yaptığı açıklamada gösteriye yaklaşık 10.000 kişinin katıldığını söyledi. Öğle saatlerinde polis başlangıçta 1.000 katılımcıdan söz etmişti; gösterinin sonuna doğru polis 7.000 rakamını verdi.


Protesto notu tarım bakanına teslim edildi

Eylemciler sabah ilk olarak Tarım Bakanı Cem Özdemir'e (Yeşiller) bir protesto notu verdi. İttifak sözcüsü, adil üretici fiyatları, ekolojik tüketimi mümkün kılan sosyal yardımlar ve yem yerine insan gıdası yetiştirmek için daha fazla ekilebilir arazi talep ettiklerini söyledi. İttifak sözcüsü Inka Lange, SPD, Yeşiller ve FDP koalisyonunun bir yıllık tarım ve gıda politikalarına atıfta bulunarak "Tarım Bakanı Özdemir ve federal hükümetten çok daha fazlasını bekliyoruz" dedi.

Aktivistlere Blankenfelde'den Dışişleri Bakanlığı'na kadar yaklaşık 50 traktörlük bir kortej eşlik etti ve burada Özdemir'e kağıtlarını teslim ettiler. Tarım Bakanları Zirvesi Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleştiriliyor.

Federal Bakan Özdemir ile 21.01.2023 tarihinde çiftçilerin gösterisi
Protestoların başlangıcında eylemciler Federal Tarım Bakanı Cem Özdemir'e bir protesto notu verdi.


Brandenburg Kapısı'nda bir sahne önünde miting

Ardından Berlin'de düzenlenen protesto yürüyüşü öğle saatlerinde Brandenburg Kapısı'ndan başladı ve yine oraya kadar sürdü. Araçlar hükümet bölgesindeki gösteriye katıldı. Son bir miting için Tiergarten'a bakan tarafta bir sahne kuruldu ve bitişik sokaklar kısmen kordon altına alındı.

"Bıktık" girişimi, yaklaşık 80 organik ve konvansiyonel çiftçinin, doğa, çevre ve hayvan koruma derneklerinin yanı sıra kilise yardım kuruluşlarının temsilcilerini kapsıyor.

İnsanlar Uluslararası Yeşil Hafta 2023'te Bavyera Salonu'nda yürüyor.

Çiftçiler ve hayvan hakları aktivistleri Yeşil Hafta fuarı önünde protesto gösterisi düzenledi
Gösteri birkaç yıldır Berlin'de Cuma gününden bu yana ziyaretçilere açık olan Yeşil Hafta tarım fuarı vesilesiyle gerçekleştiriliyor. 29 Ocak'a kadar tarım ve gıda sektöründen yaklaşık 1.400 katılımcı Berlin'deki sergi salonlarında ürünlerini sergileyecek. Sektör buluşması aynı zamanda tarımın geleceği hakkında siyasi fikir alışverişinin de yapıldığı bir yer.

"Bıktık usandık" -
21.01.2023 tarihinde Federal Bakan Özdemir'in de katıldığı gösteri 
Brandenburg Tarım Bakanı tarımda değişim çağrısında bulundu
Brandenburg'un Yeşiller Partili Tarım Bakanı Axel Vogel, gösteri öncesinde taleplere sempatiyle yaklaştığını ifade etti. Cumartesi günü rbb ile yaptığı bir röportajda, tarımda yeniden düşünülmesi gerektiğini söyledi. Brandenburg'daki ve Almanya'daki çiftçilerin yaklaşık yüzde 80'i şimdiye kadar konvansiyonel tarım yapıyordu; organik tarıma ancak ailelerini beslemek ve çiftliklerini işletmek için yeterli para kazanırlarsa geçebilirler.

Bu bağlamda Vogel, Brandenburg'daki değer zincirlerinin eksikliğinden yakındı. Örneğin 1990'larda çok sayıda patates işleme tesisi ve mezbaha kapanmıştı. Burası şu anda özenle yeniden inşa ediliyor. Bu yapılar çiftçilere daha yüksek gelir sağlamak için önemlidir

İlgili Haber