CHP Parti Meclisi’nde Özel ağırlığını nasıl koydu?

CHP’nin en üst düzey yönetim organı Parti Meclisi’nin seçim sonucunda, seçilmiş genel başkan Özgür Özel’in ağırlığını koruduğu görüldü. 60 kişilik PM’de 51 kişi Özgür Özel’in tercihi oldu; “gençleşme” ön plana çıktı

CHP Parti Meclisi’nde Özel ağırlığını nasıl koydu?
CHP’nin seçilmiş genel başkanı Özgür Özel’in 71 kişilik anahtar listesinden 43 kişi PM’ye seçildi.

CHP’nin Parti Meclisi seçimi sonucunda seçilmiş genel başkan Özgür Özel, tercih ettiği 43 ismi beraberinde yönetime taşıdı. Bu isimlere genel başkan için tanınan Bilim, Kültür ve Sanat Platformu kontenjanından 8 kişi daha eklendi.

“Demokrasi ve Birlik” başlığı altında yapılan CHP 38. Olağan Kurultayı, üç günlük maraton sürecinin ardından bugün öğlen sona erdi. Parti Meclisi (PM) için adaylık başvuru süreci dün saat 19.00’da tamamlandı ancak liste hazırlıkları nedeniyle oy verme işlemi saat 01.45’te başlayabildi.

CHP’nin 60 üyeli PM’sinde Bilim, Kültür, Sanat Platformu haricindeki 52 koltuk için 387 ve 15 üyeli Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) içinse 102 aday başvuru yaptı. Seçim sürecine saat 05.30 itibariyle geçildi ve oy sayım işlemi saat 11.00'de sona erdikten sonra parti yönetimi şekillenmeye başladı.

CHP’nin seçilmiş genel başkanı Özgür Özel’in 71 kişilik anahtar listesinden 43 kişi PM’ye seçildi. CHP PM’sinde Genel Başkan’a tanınmış kontenjan bölümü niteliğindeki Bilim, Kültür ve Sanat Platformu (BKSP) üyesi 8 kişiyle birlikte 60 kişilik PM’de 51 kişi Özgür Özel’in tercihi oldu.

CHP'nin yeni genel başkanı Özgür Özel kurultayda oy kullanıyor.
İLGİLİ HABERLER

CHP'de Parti Meclisi yarışında Özel'e Salıcı muhalefeti

Oğuz Kaan Salıcı kotaya nasıl takıldı?

İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı’nın “Denge ve Denetleme” adıyla hazırladığı alternatif listesinden PM’ye 8 üye girdi.

363 oy alan Salıcı’dan daha az destek gören, ancak Özgür Özel'in anahtar listesinde olan 3 kişi gençlik kotası, 2 kişi de kadın kotası sayesinde PM’ye girdi.

Salıcı’nın altında oy almalarına rağmen Şengül Yeşildal (360), Emin Umut Dikil (358), Nazan Güneysu (320), Mehmet A. Denizaslanı (296) ve Uğurcan İrak (279), anahtar listeden seçildi.

Aynı zamanda Salıcı’nın listesindeki Koza Yardımcı, (318), Aylin Nazlıka (305) ve Saniye Barut (296) da kadın kotasıyla PM’ye girebildi. Dolayısıyla Salıcı kotaya takıldı.

Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, bağımsız aday olarak 461 oyla PM üyesi oldu.

Oğuz Kaan Salıcı’nın listesinden Özel’in anahtar listesini delen isimler; Müslim Sarı (462), Orhan Sarıbal (434), Mehmet Tüm (416), Ali Haydar Hakverdi (415), Semra Dinçer (388), Koza Yardımcı (318), Aylin Nazlıaka (305) ve Saniye Barut (296) oldu. Böylece Özgür Özel PM’de 9 fire verdi.

Sadece 19 kadın üyeli olacak PM’de 4 erkek genç kota hakkıyla girdi

PM seçiminde, Gökan Zeybek 648 oy ile en çok oy alan isim oldu. Zeybek’i 643 oy ile Özgür Karabat, 633 ile Bedirhan Berk Doğru ve 606 oy ile Ozan Işık takip etti.

60 kişilik Parti Meclisi’nde artık 19 kadın üye yer alacak; ancak kota önlemine rağmen gençlik kotasından 4 erkek yararlandığı için çoğunluk erkeklerde kaldı. Hüseyin Can Güner (383), Ahmet Hakan Uyanık (376), Emin Umut Dikili (358) ve Mehmet Denizaslanı (296) gençlik kotasıyla PM üyesi oldu.

Şengül Yeşildal (360), Nazan Güneysu (320), Koza Yardımcı (318), Aylin Nazlıaka (305) ve Saniye Barut (296) ise PM’ye kadın kotasından girdi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel
İLGİLİ HABERLER

Özgür Özel CHP'nin yeni genel başkanı oldu

Başörtülü eski PM üyesiyle birlikte 14 eski yüz var

Bu arada Kemal Kılıçdaroğlu dönemindeki son PM üyeleri arasından 14 kişi, bu kurultayda yeniden Parti Meclisi üyesi olarak seçildi.

Bu isimler; Gökan Zeybek (648), Özgür Karabat (643), Gamze Taşçıer (589), Selin Sayek Böke (541), Pınar Uzun Okanın (521), Ulaş Karasu (463), Erbil Aydınlık (444), Müslim Sarı (462), Orhan Sarıbal (434), Sevgi Kılıç (440), Semra Dinçer (388), Ahmet Hakan Uyanık (376), Aylin Nazlıka (305) ve Gökçe Gökçen (BKSP-719) olarak sıralandı.

Bu isimlerden Sevgi Kılıç, CHP Parti Meclisi’nin tek başörtülü ismiydi ve koltuğunu Özgür Özel’in anahtar listesinden seçilerek korudu.

Bu arada, son seçimlerde Zafer Partili Anıl Ulukuş’un Kılıçdaroğlu’nun danışmanlığına getirilmesine sert tepki göstermesi nedeniyle görevden alınan İstanbul Gençlik Kolları Genel Sekreteri Ozan Işık, PM’de en çok oy alan dördüncü isim oldu.

PM seçimindeki “salt çoğunluk şartı” ile Tanrıkulu yedekte

CHP’nin Kurultay Yönetmeliği’ne göre PM üyeliği için en az 273 oy almış olma şartı var. PM üyeliği sıralamasında, kadın kotası nedeniyle üye olması öngörülen Gonca Yelda Orhan 259 oy aldığı için üye olamayacak görünüyor.

Oğuz Kaan Salıcı’nın listesindeki Orhan’ın yerine ise 408 oy alan ve Özgür Özel’in listesindeki Mehmet Necati Yağcı’nın üyeliği gündemde.

Özgür Özel’in listesindeki 279 oy alan Uğurcan İrak’ın gençlik kotasından PM’ye sıralamanın en sonunda girebilir. 406 oy alan Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, PM’nin birinci yedeği konumunda.

CHP Parti Meclisi tam listesi:

CHP PM’sinde Bilim Kültür Sanat Platformu (BKSP) kapsamında, Yankı Bağcıoğlu, Prof. Dr. Yalçın Karatepe, Volkan Demir, Baran Bozoğlu, Prof. Dr. İlhan Uzgel, Gülşah Deniz Atalar, Gökçe Gökçen ve Armağan Erdoğan yer aldı.

CHP PM’nin diğer üyeleri ise şöyle sıralandı:

“Gökan Zeybek, Özgür Karabat, Bedirhan Berk Doğru, Ozan Işık, Deniz Yücel, Gamze Taşcıer, Murat Bakan, Suat Özçağdaş, Cem Aydın, Baki Aydöner, Ensar Aytekin, Gül Çiftci Binici, Selin Sayek Böke, Canan Taşer, Pınar Uzun Okakın, Mahir Yüksel, Erhan Adem, Burhanettin Bulut, Ecevit Keleş, Ali Abbas Ertürk, Hikmet Erbilgin, Ali Haydar Fırat, Bülent Nuri Çavuşoğlu, Hüseyin Yaşar, Berker Esen, Ulaş Karasu, Müslim Sarı, Deniz Yavuzyılmaz, Zeliha Aksaz Şahbaz, Özgür Ceylan, Hikmet Yalım Halıcı, Erbil Aydınlık, Sevgi Kılıç, Yalçın Görgöz, Orhan Sarıbal, Turgay Özcan, Melisa Uğraş, Mehmet Tüm, Ali Haydar Hakverdi, Sinem Kırçiçek, Semra Dinçer, Hüseyin Can Güner, Ahmet Hakan Uyanık, Şengül Yeşildal, Emin Umut Dikili, Nazan Güneysu, Koza Yardımcı, Mehmet Alkın Denizaslanı, Aylin Nazlıaka, Saniye Barut, Gonca Yelda Orhan ve Gizem Coşkun.”

Yıldız Yazıcıoğlu