Özgür Özel CHP'nin yeni genel başkanı oldu

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 38. Olağan Kurultayı'nda yapılan Genel Başkan Seçimi ikinci turda sonuçlandı. Kurultay'da yarışan Başkan Kemal Kılıçdaroğlu seçimi Özgür Özel karşısında 812'ye karşı 536 oyla kaybetti

Özgür Özel CHP'nin yeni genel başkanı oldu
CHP Genel Başkanı Özgür Özel

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 38. Olağan Kurultayı'nda yapılan Genel Başkan Seçimi sonuçlandı.

Kurultay'da yarışan Başkan Kemal Kılıçdaroğlu seçimin ikinci turunda Özgür Özel'e karşı 812'ye karşı 536 oyla kaybetti.

Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında bir daha aday olmayacağının mesajını verdi
İLGİLİ HABERLER

Kılıçdaroğlu: "Bir dahaki kurultayda gelecek genel başkanımızı alkışlayacağım"

İlk turda iki aday da yeterli oyu alamayınca Kurultay'da ikinci tur seçime gidildi. Yapılan ikinci tur oylamada, Özgür Özel 812, Kemal Kılıçdaroğlu da 536 oy aldı.

İlk turda 682 oy alan Özel başkanlığı kazandığı ikinci turda oy sayısını 130 oy arttırmış oldu. Seçimde 1366 delege oy kullandı.

CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel
İLGİLİ HABERLER

Özel: Atatürk’ün koltuğunda devir teslim olmaz, CHP’de hançer yok

CHP'de Kurultay süreci Pazar günü de devam ediyor. Pazar günü de Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu seçimleri yapılacak. Parti Meclisi'ne 60, Yüksek Disiplin Kurulu'na da 15 üye seçilecek.

Kurultay yarışını kaybeden Kemal Kılıçdaroğlu, Özgür Özel'in konuşmasını beklemeden salondan ayrıldı.

CHP Kurultayı'nda oy verme süreci gece saat 02:30'da sona erdi. Seçim sonucu da saat 03:44'te Divan Başkanlığı görevini üstlenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu tarafından açıklandı.

İmamoğlu, "Sonuç CHP'nin her üyesinin kazandığı bir sonuçtur" ifadelerini kullanırken, yeni Genel Başkan Özel de konuşmasında Kemal Kılıçdaroğlu'na şu sözlerle teşekkür etti: "Gönlü bizimle birlikte olan, bundan sonra da, başlattığı Adalet Yürüyüşü'ne hep beraber devam edeceğimiz Sayın Genel Başkanımıza teşekkür ediyorum, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na."