Çin Savunma Bakanı nerede?

Çin Savunma Bakanı Li'nin haftalardır ortada gözükmemesi, Çinli siyasetçinin akıbetine ilişkin tartışmalara neden oldu. Bazı basın kuruluşları Li’nin soruşturma altında olabileceğini bildirirken, üst düzey Amerikalı bir diplomat Çin Savunma Bakanı’nın ev hapsinde tutuluyor olabileceğini söyledi

Çin Savunma Bakanı nerede?
Çin Savunma Bakanı Li Şangfu Singapur'da düzenlenen 20. IISS Shangri-La Diyaloğu toplantısında - 2 Haziran 2023

Çin Savunma Bakanı Li Şangfu’nun haftalardır ortada gözükmemesi, Çinli siyasetçinin akıbetine ilişkin tartışmalara neden oldu.

Bazı basın kuruluşları Li’nin soruşturma altında olabileceğini bildirirken, üst düzey Amerikalı bir diplomat Çin Savunma Bakanı’nın ev hapsinde tutuluyor olabileceğini söyledi.

Görüşmeler hakkında doğrudan bilgi sahibi olan kaynaklara göre 65 yaşındaki Li, son haftalarda Vietnam ve Singapur savunma liderleriyle yapılan toplantılara katılmadı. Li en son 29 Ağustos'ta Pekin'de Afrika ülkeleriyle düzenlenen bir güvenlik forumunda açılış konuşması yaparken görüldü.

Financial Times'ın bugün Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberine göre, ABD yönetimi Li'nin soruşturma altına alındığına inanıyor. Wall Street Journal ise Li'nin geçen hafta sorgulanmak üzere götürüldüğünü ve görevinden alındığını bildirdi. Her iki haberde de soruşturmanın arkasındaki nedenler belirtilmedi.

"Şangfu'dan 3 haftadır haber alınamıyor"

Washington'un Tokyo Büyükelçisi Rahm Emanuel, sosyal medya platformu X'te yaptığı bir paylaşımda, "Savunma Bakanı Li Şangfu’dan 3 haftadır haber alınamıyor. Vietnam'a yaptığı geziye katılmadı. Şimdi de, ev hapsine alındığı için Singapur Deniz Kuvvetleri Komutanı ile planlanan görüşmesine gelmedi” diye yazdı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Li'nin soruşturma altında olup olmadığı sorusuna "konuyla ilgili bilgisinin olmadığını" söyledi.

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang da uzun bir süre kamuoyunun gözünden uzak kaldıktan sonra Temmuz ayında nedeni kamuoyuna açıklanmadan görevinden ayrılmıştı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un dün Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le Rusya'da biraraya geldi
İLGİLİ HABERLER

Kim Putin’i Kuzey Kore’ye davet etti

ABD yakından takip ediyor

Savunma Bakanı Li, bu yıl Mart ayında bu göreve atanmadan önce ordunun satın alma birimini yönetiyordu.

Temmuz ayında nadiren yayınlanan bir duyuruda, birim ihale sürecini "temizlemek" istediğini açıklayarak, halkı 2017'ye kadar uzanan usulsüzlükleri bildirmeye davet etti

Li'nin yokluğu, Rusya'nın en büyük silah ihracatçısı Rosoboronexport'tan silah satın aldığı için 2018 yılında kendisine uygulanan yaptırımları kaldırmayan ABD tarafından özellikle yakından izleniyor.

Çinli yetkililer iki tarafın orduları arasında daha iyi görüşmeler yapılabilmesi için bu yaptırımların kaldırılmasını istediklerini defalarca dile getirdiler. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Haziran ayında Singapur'da düzenlenen bir savunma konferansı sırasında Li ile görüşme girişiminde bulunmuş ancak görüşme el sıkışmanın ötesine geçememişti.