Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Hollanda maçı için Berlin’e gidiyor

Erdoğan, 6 Temmuz'da oynanacak Türkiye-Hollanda için Almanya'ya gidecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Hollanda maçı için Berlin’e gidiyor

BERLİN — 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2024) Türkiye ile Hollanda arasında oynanacak çeyrek final maçını izlemek için Berlin'e gidiyor.

Futbolcu Merih Demiral'ın bu hafta oynanan Avusturya maçında bozkurt işareti yapması, Berlin ile Ankara arasında diplomatik gerilime neden oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, A Milli Takımı'na destek için 6 Temmuz Cumartesi günü oynanacak Hollanda-Türkiye maçına gitme kararı aldı.

Fransa Futbol Federasyonu'nundan Clement Turpin'in yöneteceği maç, Berlin'deki Olimpiyat Stadyumu'nda oynanacak.

Erdoğan'ın, aynı tarihte Azerbaycan'da Şuşa’da yapılacak Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi’ne katılamayı planladığı biliniyordu. Ancak A Milli Futbol Takımı’nın çeyrek finale kalmasının ardından program iptal edildi. Erdoğan'ın yerine zirveye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın katılması bekleniyor.

Alman medyasında konuyla ilgili çıkan haberlerde, Erdoğan’ın Berlin'e gitme kararının, milli futbolcu Merih Demiral'ın Avusturya maçında Leipzig stadyumundaki bozkurt işaretli gol sevincine Almanya’dan gelen tepkilerle ilişkili olduğu iddia edildi.

Avusturya ile oynanan maçta iki gol atan Merih Demiral'ın ülkücü hareketle özdeşleşmiş bozkurt hareketi yapması sonrasında Alman medyasında başlatılan kampanya, ardından Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser'ın açıklamaları ve UEFA'nın hareketi soruşturma kararı, olayı başka bir boyuta taşıdı.

Bakan Faeser, X hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "UEFA'nın olayı araştırmasını ve yaptırımları değerlendirmesini bekliyoruz" dedi.

Nancy Faeser'ın UEFA'dan yaptırım talebi üzerine Demiral'a disiplin soruşturması açılmasının ardından Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı ve uyarıldı.

Perşembe günüyse Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen'in bakanlığa çağrıldığını açıkladı.

Dışişleri sözcüsü, Büyükelçi'nin bozkurt selamı nedeniyle çağrıldığını ve sözlü uyarı yapıldığını söyledi. Açıklamada, "Avrupa Futbol Şampiyonası’nın düzenleyicisi olarak, sporun birleştirici olmasını arzuluyoruz" denildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Alman Federal Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Michael Roth, Merih Demiral'ın Avusturya karşısında attığı golden sonra yaptığı bozkurt işaretiyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldı.

Roth, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'yı bölmek istediğini iddia etti ve milliyetçiliğin bilerek körüklendiğini söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, "Türk milletinin dünyaya mesajı" diyerek Demiral'a sahip çıktı ve UEFA'yı kınadı.

Cem Dalaman 

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

VOA TÜRKÇE ; 1942 yılında kurulan VOA, her hafta 45'i aşkın dilde 1500 saat yayınla dünya genelinde 150 milyona yakın kişiye ulaşıyor. Haber, eğitim ve kültür ağırlıklı yayınlar yapan VOA 1942’den bu yana da Türkçe yayınlarla sizlere ulaşıyor. 12 Şubat 1942’de başlayan Türkçe yayınlar 1945’te bir süre kesilmiş, 1949’da yeniden başlamıştı. Tarafsız ve objektif habercilikle küresel gelişmeleri tüm dünyaya duyuran VOA, renkli müzik ve magazin programlarıyla da farklı kültürler arasında köprü görevi üstleniyor.

Diese Website verwendet Cookies, um Ihr Surferlebnis zu verbessern. Wenn Sie diese Website weiter nutzen, stimmen Sie der Verwendung von Cookies zu. Weitere Informationen über den Umgang mit Ihren Daten finden Sie in unserer Datenschutzrichtlinie.