Esat Bugün Diplomasi Sahnesine Geri Dönüyor

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat, ülkesinde 10 yılı aşkındır süren iç savaşla birlikte birçok ülkeyle ihtilaflı duruma düşmesinin ardından bugün diplomasi sahnesine geri dönüyor. Esat bugün Suudi Arabistan’ın liman şehri Cidde’de yapılacak Arap Birliği zirvesine katılıyor

Esat Bugün Diplomasi Sahnesine Geri Dönüyor
Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat dün Arap Birliği Zirvesi'ne katılmak için Suudi Arabistan'a gitti

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat, ülkesinde 10 yılı aşkındır süren iç savaşla birlikte birçok ülkeyle ihtilaflı duruma düşmesinin ardından bugün diplomasi sahnesine geri dönüyor. Esat bugün Suudi Arabistan’ın liman şehri Cidde’de yapılacak Arap Birliği zirvesine katılıyor.

Batı’nın itirazlarına karşın Esat bu ay Arap Birliği’ne yeniden kabul edilmişti. Dün Cidde’ye giden Esat, Mekke Vali Yardımcısı Prens Bedir bin Sultan ve Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Abul Geyt tarafından karşılandı.

Suriyeli diğer bazı yetkililerin de eşlik ettiği Esat daha sonra Kraliyet terminalinin kabul salonuna götürüldü ve burada Prens Bedir ve Abul Geyt ile kısa bir görüşme yaptı.

ABD normalleşmeye karşı çıkıyor

Esat'ın bugün diğer Arap liderlerle birlikte zirveye hitap etmesi bekleniyor.

Zirve öncesinde ABD, Şam ile ilişkilerin normalleşmesine karşı olduğu görüşünü yineledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "Suriye'nin Arap Birliği'ne yeniden girmesi gerektiğine inanmıyoruz" dedi ve yaptırımların kaldırılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Patel, "Normalleşme ile ilgili olarak, Esat rejimi ile normalleşmeyi desteklemiyoruz ve ortaklarımızın da bunu yapmasını desteklemiyoruz” ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan, Katar ve diğer Arap ülkeleri Suriye’deki iç savaş sırasında Esat karşıtı isyancıların yanında yer almıştı. Ancak Rusya ve İran tarafından desteklenen Suriye rejimi ordusu yıllar önce ülkenin büyük bölümünün kontrolünü yeniden ele geçirdi.

İLGİLİ HABERLER

Esat iklim zirvesine davet edildi

Türkiye'nin Esat rejimiyle temasları sürüyor

Esat bu yıl Birleşik Arap Emirlikleri’nin ev sahipliği yapacağı COP28 iklim zirvesine de davet edildi. 30 Kasım-12 Aralık tarihlerinde Dubai'de yapılacak zirveye çok sayıda liderin katılması bekleniyor.

Türkiye de İran ve Rusya’nın katılımıyla Esat yönetimiyle temaslarını sürdürüyor. Son olarak bu ay Türkiye, Suriye, İran ve Rusya Dışişleri Bakanları Moskova’da bir araya gelmişti.

Esat-Erdoğan görüşmesine ilişkin ise henüz bir gelişme bulunmuyor. Esat daha önce yaptığı bir açıklamada Erdoğan’la “Türk askeri Suriye’nin kuzeyinden çekilmedikçe görüşmeyeceğini” söylemişti.