Fransız Senatosu'ndan YPG ve YPJ'nin Üst Düzey İsimlerine Onur Madalyası

Fransız Senatosu'nda, Fransız-Kürt İşadamları Derneği'nin düzenlediği Nevruz Resepsiyonu'na YPG sözcüsü Nuri Mahmud ve kadın kolu YPJ sözcüsü Ruksan Mihemed de katıldı. Mahmud ve Mihemed'e, Suriye'de IŞİD militanlarına karşı verdikleri mücadele nedeniyle onur ödülü madalyası verildi

Fransız Senatosu'ndan YPG ve YPJ'nin Üst Düzey İsimlerine  Onur Madalyası

Fransız Senatosu'nda, Fransız-Kürt İşadamları Derneği'nin düzenlediği Newroz Resepsiyonu'na YPG sözcüsü Nuri Mahmud ve kadın kolu YPJ sözcüsü Ruksan Mihemed de katıldı.

Resepsiyona üniformalarıyla katılan Mahmud ve Mihemed'e, Suriye'de IŞİD militanlarına karşı verdikleri mücadele nedeniyle onur ödülü madalyası verildi.

Türk Dışişleri Bakanlığı, Fransız makamlarına Senato'nun bu girişimini kınayan yazılı bir açıklama gönderdi.

Fransız Senatosu'nda 24 Mart gecesi düzenlenen Nevruz davetine, YPG ve YPJ temsilcilerinin yanısıra, Fransız senatör ve Avrupa'da etkin politika yapan Kürt siyasetçiler de katıldı. Resepsiyonu, Fransız-Kürt İşadamları Derneği (UEFK) organize etti.

Resepsiyon öncesi Kuzey Suriye'den gelen bir PYD heyeti, önce Senato Başkan Yardımcısı, Fransız Komünist Partisi senatörü Pierre Laurent ile görüştü.

https://twitter.com/plaurent_pcf/status/1639653632005099528?s=08

Ardından, UEFK Sözcüsü Agit Polat'ın açılışını yaptığı gecede, Kadın Koruma Birlikleri'nin (YPJ) Sözcüsü Ruksan Mihemed ile Halk Koruma Birlikleri’nin (YPG) Sözcüsü Nuri Mehmud’a, "Suriye'de IŞİD'e karşı gösterdikleri cesur mücadele" dolayısıyla onur madalyası verildi.

VOA Türkçe'ye bilgi veren Türk Dışişleri yetkilileri ise, Cumartesi akşamı Fransız Senatosu ve Dışişleri nezdinde bu konuda girişimde bulunulduğunu, Fransız Dışişleri Bakanlığı'na Türkiye'nin tepkisinin iletildiğini belirtti.

Hollande'dan 2015'te ilk adım

Fransa eski Cumhurbaşkanı François Hollande, 2015 yılında ilk kez, YPG eşbaşkanları Asiyye Abdallah ve Nesrin Abdallah'ı Elysee Sarayı'nda kabul ederek Türkiye'nin tepkisini çekmişti.

Fransız diplomasisi Türkiye'nin tepkisi karşısında, "AB tarafından terör örgütü olarak tanımlanan PKK ile PYD'yi aynı kefeye koymadıklarını"; Fransa'da pek çok terör saldırısı düzenleyen IŞİD'e karşı verdikleri mücadele nedeniyle "PYD'yi Fransa'nın bir müttefiki olarak gördüklerini" dile getiriyor.

https://twitter.com/BilongoCarlos/status/1639942989735772160?s=20

İktidarın azınlıkta olduğu Fransız Senatosu'nda, Kahramanmaraş depreminin yaşandığı 6 Şubat'tan bir gün sonra da, "Türkiye'nin Keldani ve Süryaniler'e soykırım uyguladığına dair bir karar tasarısı" da kabul edilmişti.

Arzu Çakır