Franz Beckenbauer'in hayatını kaybetmesinden sonra futbol camiası yasta

Tüm zamanların en iyi futbolcuları arasında gösterilen ve Dünya Kupası’nı hem oyuncu hem de teknik adam olarak kaldıran Alman futbol efsanesi Franz Beckenbauer’ın ölümü özellikle sporseverleri üzüntüye boğdu

Franz Beckenbauer'in hayatını kaybetmesinden sonra futbol camiası yasta
Tüm zamanların en iyi futbolcuları arasında gösterilen ve Dünya Kupası’nı hem oyuncu hem de teknik adam olarak kaldıran Alman futbol efsanesi Franz Beckenbauer’ın ölümü özellikle sporseverleri üzüntüye boğdu.

Futbolunun efsane isimlerinden, neredeyse tüm futbol otoritelerine göre dünyanın gelmiş geçmiş en iyi liberosu Franz Beckenbauer’in 78 yaşında hayatını kaybetmesi başta futbol camiası olmak üzere Almanya’da çok büyük üzüntüyle karşılandı. Cumhurbaşkanı’ndan Başbakan’a kadar birçok siyasi ve spor dünyasından ünlü isim Pazar günü Avusturya’nın Salzburg kentindeki evinde vefat ettiği açıklanan Beckenbauer’in ardından mesaj yayımladı.

"Der Kaiser", yani "İmparator" lakabıyla anılan Beckenbauer için, "tüm dünyadaki futbolseverlere ilham veren isim" diyen Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, "O top üzerindeki zarafeti, oyun görüşü, hafifliği ama aynı zamanda takım odaklı oyunculuğu ile olağanüstüydü; libero kelimesi tam anlamıyla onun için icat edilmişti. Ona minnettarız" dedi.

Başbakan Olaf Scholz, "Franz Beckenbauer en büyük futbolcularından biriydi ve futbolseverler için "Kaiser"di. Ayrıca Alman futbolu için nesillere ilham verdi. Onu özleyeceğiz" şeklinde konuştu.

Dünya Futbol Federasyonları Birliği FIFA Başkanı Gianni Infantino "Franz Beckenbauer, Alman futbolunun ve dünya futbolunun efsanesi. Kaiser harika bir insan, bir futbol dostu, bir şampiyon ve gerçek bir efsaneydi. Seni asla unutmayacağız sevgili Franz, her şey için teşekkürler" sözleriyle mesaj verdi.

Büyük anma töreni planlanıyor

Beckenbauer’in uzun yıllar top oynadığı kulübü Bayern Münih tarafından Beckenbauer için büyük bir cenaze töreni planlandığı açıklandı. Bayern Münih’in eski yöneticilerinden ve Beckenbeuer’le birlikte top koşturan Karl-Heinz Rummenigge, bir futbolcu için şu ana kadar yapılan en büyük cenaze törenini düzenleyeceklerini belirtti. Rummenigge, "Tüm futbol dünyası dostumuz Franz’ın yasını tutuyor. Bayern Münih, onsuz asla var olamayacak olan stadyumunda onun için bir anma töreni düzenleyecek" dedi.

Çağdaş libero kavramının da yaratıcısı olarak kabul edilen Alman futbol ikonu, 1970'lerin ortasında Bayern Münih ile hat-trick yaptığı Avrupa Kupaları da dahil çok sayıda başarıya imza attı. Batı Almanya'yı 1974'te Dünya Kupası şampiyonluğuna taşıdı. Ayrıca Arjantin'e karşı 1990 Dünya Kupası finalini kazanan Alman milli takımının teknik direktörlüğünü yaptı. Beckenbauer ayrıca Bayern'de başkanlık ve Alman Futbol Federasyonu'nda başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Beckenbauer yolsuzlukla suçlandı

2015 yılında Alman medyasında çıkan bazı haberlerde, Almanya'nın 2006 FIFA Dünya Kupası'na evsahipliği yapabilmek için rüşvet ödediği, olayın içinde Organizasyon Komitesi Başkanı Beckenbauer'in de olduğu öne sürüldü. Başlatılan yolsuzluk soruşturması zaman aşımı nedeniyle 2021’de sonlandırıldı. Ancak Kaiser, haksız ve yalan olarak tanımladığı suçlamalar nedeniyle Alman futbol çevrelerine ve spor medyasına sırt çevirdi; yaşamının son yıllarında Salzburg‘daki malikhanesinde kamuoyundan uzak bir yaşamı tercih etti.

Cem Dalaman