“Gazze’deki 36 hastanenin 20’si çalışmıyor”

Dünya Sağlık Örgütü Gazze’deki 36 hastanenin 20’sinin çalışamaz halde olduğunu belirtirken bölgenin en büyük hastanesi Al Shifa’da yetersizlikler nedeniyle bebekler de dahil can kayıpları olduğu belirtiliyor

“Gazze’deki 36 hastanenin 20’si çalışmıyor”
Gazze'nin en büyük hastanesi Al-Shifa çevresinde çatışmalar yaşanıyor

Dünya Sağlık Örgütü Gazze’deki 36 hastanenin 20’sinin çalışamaz halde olduğunu belirtirken bölgenin en büyük hastanesi Al Shifa’da yetersizlikler nedeniyle bebekler de dahil can kayıpları olduğu belirtiliyor.

Al Shifa hastanesi çevresinde çatışmaların şiddetlendiği ve jenaratörler için yakıtın bittiği kaydediliyor.

Gazze’deki sağlık yetkilileri aralarında iki bebeğin de olduğu altı kişinin yetersizlikler nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti.

Filistinli yetkililer onlarca bebeğin hayatının da tehlikede olduğunu kaydediyor.

İsrail ordusu Gazze’nin en büyük hastanesinden bebekleri tahliye etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü hastanede kalan herkes için derin endişe duyduğunu belirtirken hastaneyle bağlantısının kesildiğini de kaydetti.

Hastanenin direktörü Muhammed Abu Salmiya El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada Kızılhaç’la bağlantıya geçtiklerini ve onlara su, oksijen, yakıt, her şeyin bittiğini söylediklerini aktardı.

Salmiya, yeni doğan bebeklerin, yoğun bakımdaki hastaların ve yaralıların elektrik olmadan yaşayamayacağını belirtti ve “İşgal güçleri yaralıları Gazze’den daha güvenli bir yere tahliye etmek istiyorsa buna karşı değiliz” ifadelerini kullandı.

İsrail hastanedeki doktorların, hastaların, hastaneye sığınanların tesisi terk etmesi gerektiğini, böylece Hamas militanlarıyla mücadele edebileceğini belirtiyor.

İsrail, hastanenin altının Hamas komuta merkezi olduğunu iddia ediyor.

Hamas ise hastaneleri bu şekilde kullanmadığını kaydediyor.

Filistinli yetkililer İsrail ateşinin hastaneden ayrılmayı tehlikeli hale getirdiğini belirtiyor.

Gazzeliler İsrail askerlerinin hastane çevresine gece boyunca militanlarla çatıştığını kaydediyor.