Hizbullah lideri Nasrallah: “Ortadoğu'da yaygın çatışmalar yaşanması 'gerçekçi bir olasılık”

İsrail-Hamas çatışmasının başlamasından bu yana kamuoyu önünde ilk kez konuşan Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Hamas'ın 7 Ekim'deki İsrail saldırısının ”yüzde 100 Filistinliler'in” düzenlediği bir saldırı olduğunu söyledi

Hizbullah lideri Nasrallah: “Ortadoğu'da yaygın çatışmalar yaşanması 'gerçekçi bir olasılık”
7 Ekim baskınının İsrail'de bir “depreme” yol açtığını söyleyen Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, saldırının İsrail'in zafiyetini gözler önüne serdiğini kaydetti.

İsrail-Hamas çatışmasının başlamasından bu yana kamuoyu önünde ilk kez konuşan Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Hamas'ın 7 Ekim'deki İsrail saldırısının ”yüzde 100 Filistinliler'in” düzenlediği bir saldırı olduğunu söyledi. Nasrallah, Ortadoğu'da daha geniş çaplı çatışmalar yaşanmasının “gerçekçi bir olasılık” sayılabileceğini belirtti.

2006 yılında İsrail'le savaşan İran tarafından desteklenen Hizbullah örgütü, o dönemden bu yana Lübnan-İsrail sınırında İsrail kuvvetleriyle en kanlı çatışmaları yaşıyor.

Nasrallah, konuşmasında, “Direniş Ekseni” olarak bilinen Yemen ve Irak'taki gruplara teşekkür etti. “Direniş Ekseni”nde Suriye ve Irak'taki Amerikan kuvvetlerine saldırılar düzenleyen Şii Iraklı milislerle İsrail'e SİHA saldırıları yaparak çatışmalara katılan Yemen'deki Husiler bulunuyor.

7 Ekim baskınının İsrail'de bir “depreme” yol açtığını söyleyen Nasrallah, saldırının İsrail'in zafiyetini gözler önüne serdiğini kaydetti.

Hizbullah'ın İsrail kuvvetlerini Gazze ve işgal altındaki Batı Şeria yerine Lübnan sınırında tutmaya zorlayarak gün be gün saldırıları tırmandırdığını vurgulayan Nasrallah, “Sınırda yaşanlar büyük gelişmeler olmayabilir ama çok önemlidir” dedi.

Gazze'deki savaştan ve sivil ölümlerin sayısının yüksek olmasından Amerika'yı sorumlu tutan Nasrallah, bölgesel savaşın önlenmesi için Gazze'deki şiddet dozunun düşürülmesi gerektiğini söyledi.

İsrail'in şu anda Gazze'de Hamas'a karşı verdiği savaşta yaptığı en büyük hatalardan birinin, elde edemeyeceği emellerin peşinden koşması olduğunu söyleyen Nasrallah, “İsrail bir aydır tek bir askeri başarı sunamadı” şeklinde konuştu ve İsrail'in rehineleri geri almasının tek yolunun müzakereden geçtiğini belirtti.

Nasrallah, Lübnan sınırında Hizbullah ve İsrail arasındaki şiddetin daha fazla tırmanıp tırmanmayacağının, Gazze Şeridi'ndeki saldırıların artıp artmayacağına bağlı olduğunu belirtti ve “Bütün olasılıklara hazırız” dedi.

Hizbullah liderinden ABD’ye tehdit

İsrail’in en önemli müttefiki Amerika’yı da tehdit eden Nasrallah, Hizbullah’ın Amerika’nın Akdeniz’deki savaş gemileriyle yüzleşmeye hazır olduğu imasında bulundu.

Nasrallah, “Siz Amerikalılar, Gazze’ye karşı saldırıları siz durdurabilirsiniz çünkü bu sizin saldırılarınız. Bölgesel savaşı kim durdurmak istiyorsa, Amerikalılar’a hitaben konuşuyorum, Gazze’ye saldırıları hızla sona erdirmek zorundadır” ifadelerini kullandı.

Nasrallah, Amerika’ya hitaben, “Siz Amerikalılar çok iyi biliyorsunuz ki eğer bölgede savaş patlak verirse filolarınız hiçbir işe yaramayacak, havadan savaşmanın da hiçbir faydası olmayacak. Bedel ödeyecek olanlar da sizin çıkarlarınız, sizin askerleriniz ve sizin filolarınız olacak” şeklinde konuştu.

Akdeniz’deki Amerikan savaş gemilerine atıfta bulunan Nasrallah, Hizbullah’ın bu gemilerden korkmadığını söyledi ve “Size tüm samimiyetimle söylüyorum, bizi tehdit ettiğiniz filolarınız için iyi hazırlandık” dedi.