İkinci tura günler kala adaylardan “oy kullanın” çağrısı

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna günler kala, hem Erdoğan'ın hem de Kılıçdaroğlu'nun "sandığa gidin ve oy kullanın" mesajları verdiği görülüyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu 28 Mayıs Pazar günü yapılacak

İkinci tura günler kala adaylardan “oy kullanın” çağrısı

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna günler kala, Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya hesaplarından mesajlar yayınlıyor.

Her iki liderin de seçmenlere 28 Mayıs’ta sandığa giderek oy kullanma çağrıları yaptıkları görülüyor. Erdoğan seçmenlerinden rehavete kapılmamalarını isterken, Kılıçdaroğlu da “vatanını seven sandığa gelsin” mesajını veriyor.

Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan bu sabah Twitter hesabından bir mesaj paylaşarak, “İnşallah 28 Mayıs’ı aziz milletimizin irade ve desteğiyle, rekor bir oy alarak tamamlayacağız” dedi.


Erdoğan mesajında şu ifadelere yer verdi:

“28 Mayıs'ta sandığa giderek tercihte bulunacak tüm kardeşlerimden, şu soruları kendilerine samimiyetle sormalarını istirham ediyorum. Seçimden önce bedava ev vadedip sonrasında depremzedelerimizi misafir oldukları yerlerden atmaya kalkanlara itibar edilir mi? Ne bürokratik ne de siyasi hayatında ülkeye hiçbir hayrı dokunmayan bir şahıstan bu millete fayda gelir mi? 17-25 Aralık darbe girişiminde FETÖ’cülerle iş tuttuğunu bizzat kendi ağzıyla itiraf eden birine güven olur mu? Meydanlarda 6-8 Ekim olaylarının azmettiricilerini cezaevinden salma sözü verenlerin bölücü örgütle mücadele etmesi beklenebilir mi? Rakiplerini tasfiye etmek için şantaj, tehdit, baskı, kaset kumpası dâhil her yolu meşru görenlerin siyasi ahlakına güvenilir mi? Dün ak dediğine bugün kara diyen, dün söylediğini bugün inkar eden, adı “çarkçıya” çıkmış birine elbette güvenilmez, evlatlarımızın geleceği emanet edilmez. Milletimiz, 14 Mayıs’ta Meclis çoğunluğunu 323 milletvekiliyle Cumhur İttifakı'na vererek aslında iradesini beyan etti. Cumhurbaşkanlığında da yüzde 49,5 oy oranıyla 27 milyonu aşkın vatandaşımız şahsımıza teveccüh gösterdi. İnşallah 28 Mayıs’ı aziz milletimizin irade ve desteğiyle, rekor bir oy alarak tamamlayacağız.”

"Bu artık bir referandumdur"

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise önceki gün Twitter hesabından paylaştığı videoda, “Vatanını seven sandığa gelsin” dedi.


Kılıçdaroğlu mesajında, “Bu artık bir seçim değil, referandumdur. Bir önceki referandumun sonucu ortada. Sevgili gençler; montaj ve iftiralar her yerde, mesajımı yaymam için, bu namertliğe karşı birlikte mücadele etmeliyiz. Videomu her yerde paylaşın! Her yerde anlatın! Vatanını seven sandığa gelsin” ifadelerine yer verdi.

CHP lideri ayrıca gençlere seslenerek, "Haydi gençler; TikTok, Instagram, Facebook, Whatsapp grupları. Her yerde, her yerde sesimi duyurun!" dedi.

14 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda Erdoğan oyların yüzde 49,52'sini, Kılıçdaroğlu ise yüzde 44,88'ini almıştı. İkinci tur bu Pazar günü yapılacak.