İngiltere Wagner’i terör örgütü ilan etmeye hazırlanıyor

İngiliz hükümeti, Rus paralı asker grubu Wagner grubunun terör örgütü ilan edileceğini ve gruba üye olmanın ya da destek vermenin yasadışı olacağını açıkladı. Yasa tasarısının 13 Eylül'de yürürlüğe girmesi bekleniyor

İngiltere Wagner’i terör örgütü ilan etmeye hazırlanıyor
Rus paralı asker grubu Wagner'in logosunun bulunduğu bayrak

İngiliz hükümeti, Rus paralı asker grubu Wagner grubunun terör örgütü ilan edileceğini ve gruba üye olmanın ya da destek vermenin yasadışı olacağını açıkladı.

İngiltere İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, parlamentoya sunulacak konuyla ilgili yasa tasarısının, Wagner'in varlıklarına el konulmasına da imkan tanıyacağı belirtildi.

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, Wagner Grubu'nu "şiddet yanlısı ve yıkıcı" olarak tanımlayarak, “Wagner Putin Rusyası'nın askeri bir aracı. Afrika ve Ukrayna’daki faaliyetleri küresel güvenliğe bir tehdit” dedi.

Wagner'in Ukrayna, Ortadoğu ve Afrika'da yağma, işkence ve "barbarca cinayetlere" karıştığının belirtildiği İçişleri açıklamasında, bu durumun küresel güvenlik için bir tehdit olduğu ifade edildi.

Yasa tasarısının 13 Eylül'de yürürlüğe girmesi bekleniyor

Yasa tasarısın 13 Eylül'de yürürlüğe girmesi beklenirken, bu tarihten sonra gruba üye olmak ya da desteklemek, toplantılarını düzenlemek ya da onlara hitap etmek ve logosunu kamusal alanda taşımak suç sayılacak ve 14 yıla kadar hapisle cezalandırılabilecek.

Muhalefetteki İşçi Partisi'nin dış ilişkiler politikası sorumlusu David Lammy, bu adımın "çok gecikmiş" olduğunu söylerken, eskiden adı Twitter olan X sosyal medya platformundan, "Şimdi hükümet Putin'i saldırganlık suçundan yargılayacak bir Özel Mahkeme için baskı yapmalı" dedi.

Ukrayna savaşında askeri gücüyle rol oynayan Wagner grubu, bu yaz Putin yönetimine karşı bir isyan başlatmıştı.

Grubun lideri Yevgeni Prigojin’in içinde bulunduğu açıklanan bir uçak geçen ay Moskova’nın kuzeyinde düşmüş ve Rusya Prigojin’in kazada öldüğünü açıklamıştı.