İsrail ile Ticaret Azalıyor, Türkiye'nin Duruşu Net

Ticaret Bakanı Ömer Bolat İsrail’le ihracat iddialarına noktayı koydu. Bakan Bolat, "İsrail ile ticarette, ihracat yüzde 30, ithalatta yüzde 43 azaldı. Bu azalma bizim gayretlerimizle gerçekleşti. Her sene yenilenen hedef pazar ülkeleri listesinden İsrail'i çıkardık. Filistin'in kendi gümrüğü yok. Filistin'e yapılan tüm yardımlar, ithalat, ihracat İsrail gümrüklerinden geçtiği için İsrail'e yapılmış gibi yazılıyor" diye konuştu.

İsrail ile Ticaret Azalıyor, Türkiye'nin Duruşu Net
Ticaret Bakanı Ömer Bolat (Arşiv Foto)

Ticaret Bakanı Ömer Bolat son günlerde propaganda amaçlı yayılan 'İsrail'le ticaret arttı' iddialarına yönelik bir açıklama yaptı. tv100’de yer alan habere göre, Bakan Bolat "İsrail ile ticaret artıyor diyorlar, yaş sebze ihracatı, silah ihracatı yapılıyor diyorlar. Bununla ilgili sizin söyleyeceğiniz nedir?" sorusuna şöyle cevap verdi:

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, son günlerde propagandaya dönüşen 'İsrail'le ticaret artıyor' iddialarına karşı net bir açıklama yaptı. Bakan Bolat, İsrail ile ticarette önemli bir azalma olduğunu belirterek, ihracatta %30, ithalatta %43'lük bir düşüş yaşandığını açıkladı. Bu azalmanın Türkiye'nin çabalarıyla gerçekleştiğini vurgulayan Bakan Bolat, her yıl güncellenen hedef pazar ülkeleri listesinden İsrail'i çıkardıklarını ifade etti.

Bakan Bolat, devlet şirketleri ve kamu kuruluşlarının İsrail ile iş yapmadığını, mevcut ticaretin özel şirketler aracılığıyla gerçekleştiğini belirtti. Türkiye'nin Filistin'e olan desteğini koruduğunu ve İsrail ile siyasi ilişkiyi devam ettirdiğini söyleyen Bakan Bolat, Filistin'in gümrük sorununa dikkat çekti. Ayrıca, İsrail'in Türkiye'de algı yönetimi yaparak ticareti arttırmaya çalıştığını ve yaş sebze ihracatıyla ilgili olarak manipülasyonlar yapıldığını iddia etti.

Bakan Bolat, Türk Devletleri Konseyi'nde ve uluslararası kuruluşlarda İsrail'i kınayan tek liderin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirtti ve İsrail'in yerel seçimler yaklaşırken marjinal partilere destek vererek ticari ilişkileri arttırmaya çalıştığını öne sürdü.

Kaynak: [tv100](haber linki)