Juneteenth nedir ve nasıl kutlanıyor?

Siyah Amerikalılar’ın kölelikten kurtuluşunun anıldığı Juneteenth, Haziran ve 19 kelimelerinin birleşiminden oluşuyor, Özgürlük Günü olarak da biliniyor. Juneteenth, köleleştirilen ilk Afrikalılar’ın ABD’ye ulaşmasından bu yana geçen 400 yıl içinde kölelik nedeniyle acı çekenlerin anıldığın bir gün

Juneteenth nedir ve nasıl kutlanıyor?
Haziran ve 19 kelimelerinin birleşiminden oluşan Juneteenth, Özgürlük Günü olarak da biliniyor.

Siyah Amerikalılar’ın kölelikten kurtuluşunun anıldığı Juneteenth, ABD Başkanı Joe Biden'ın 2021'de imzaladığı yasa tasarısıyla ABD'nin en yeni federal bayramı oldu.

Uzun zamandır ABD'nin güneyinde bölgesel olarak kutlanan Juneteenth, 2020'de George Floyd, Breonna Taylor, Rayshard Brooks ve diğer siyah Amerikalılar’ın polis müdahaleleri sonrasında ölmeleri üzerine düzenlenen protestoların ardından ülke çapında önem kazandı.

Juneteenth: Tarihe bir bakış

Haziran ve 19 kelimelerinin birleşiminden oluşan Juneteenth, Özgürlük Günü olarak da biliniyor.

19 Haziran 1865'te, güneyli Konfederasyon devletlerinin İç Savaşı sona erdirmek üzere teslim olmalarının ardından, kuzeyli bir Birlik generali Teksas'ın Galveston kentine geldi.

General, bir grup köle siyah Amerikalı’ya Başkan Abraham Lincoln'ın 1863 tarihli Özgürlük Bildirisi uyarınca özgürlüklerine kavuştuklarını bildirdi.

Bu, ABD’de köleliğin daha geniş çapta sona ermesi anlamına geliyordu.

Teksas 1980 yılında Juneteenth'i resmi tatil ilan etti.

Şu anda en az 28 eyalet ve başkent Washington, Juneteenth'i yasal olarak federal bayram olarak tanıyor ve devlet çalışanlarına ücretli izin veriyor.

Juneteenth, köleleştirilen ilk Afrikalılar’ın daha sonra ABD’ye dönüşecek olan kolonilere ulaşmasından bu yana geçen 400 yıl içinde, kölelik nedeniyle acı çekenlerin anıldığın bir gün.

Juneteenth bu yıl neden önemli?

Dördüncü yılına giren federal tatilde, tüm ABD hükümeti çalışanları ve bayramı tanıyan özel işletmeler izinli oluyor.

Ancak tüm eyalet yönetimleri bu bayramı tanımıyor, yani bu eyaletlerdeki, eyalet hükümeti çalışanlarının çalışması bekleniyor. Herhangi bir eyalette Juneteenth'in kalıcı bir tatil haline getirilmesi için yasama organının yasa tasarısını kabul etmesi gerekiyor.

Pew Araştırma Merkezi'ne göre, 2023 yılında Connecticut, Minnesota, Nevada ve Tennessee, Juneteenth'i ilk kez kalıcı bir resmi tatil haline getirdi.

Alabama Valisi Kay Ivey, eyalet kongre üyelerinin yasa çıkarma çabalarının ardından, bu yıl Juneteenth'in resmi tatil olmasına izin verdi.

George Floyd ve diğer siyah Amerikalılar’ın polis tarafından öldürülmesinden dört yıl sonra, ırkçılık ABD'de hassas bir konu olmaya devam ediyor.

Floyd'un öldürülmesi, kapsamlı ceza hukuku reformu ve diğer ırksal eşitsizliklere dikkat çekilmesi çağrılarına yol açan küresel bir protesto hareketini tetiklemişti.

ABD’de kölelerin özgürleştirilmesinin ardından siyah Amerikalılar’a acımasız bir ırk ayrımcılığı sistemi dayatılmıştı.

Bugün hala Florida ve diğer eyaletlerde bazı muhafazakarların devlet okullarında siyahların tarihinin öğretilme şeklini değiştirmeye çalışması, ABD'de farklı ırksal konuları çevreleyen derin gerilimlerin bir başka işareti olarak görülüyor.

Muhafazakarların çoğunlukta olduğu ABD Anayasa Mahkemesi, 2023 yılının Haziran ayından bu yana üniversitelerin öğrenci kabullerinde artık ırk unsurunu pozitif ayrımcılık uygulamalarında bir faktör olarak değerlendiremeyeceğine karar verdi.

Karar, ABD'deki birçok okulun siyah, Latin Amerikalı ve yeterli temsile sahip olmayan topluluklardan gelen diğer öğrencilerin sayısını arttırmak için kullandığı pozitif ayrımcılık programlarını sona erdirdi.

Juneteenth nasıl kutlanıyor?

Amerikalılar kölelikten kurtulmalarının 159. yıldönümünü şenlikli yemekler, müzik ve toplantılarla kutluyor.

Geleneksel olarak kutlamalar, birçoğu Pazar günü düzenlenen geçit törenleri ve yürüyüşleri içeriyor.

Ayrıca birçok kişi sivil haklar için örgütlenerek, Afrika-Amerikalı mirası ve tarihi hakkında kitaplar okuyarak, festivallere ve müzik performanslarına katılarak ve siyahlara ait restoranlarda yemek yiyerek de bayramı kutluyor.

Dönemin acılarının gölgesinde bu gün, günümüzde yaşanan ırksal eşitsizliklerine dikkat çekmek için de bir fırsat olarak kullanılıyor.