Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: “Seçime mi girmeyeyim? Bu mu istediğin?”

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, telekomünikasyon şirketlerinin gazetecilere SMS yoluyla programını duyurmasının engellendiğini söyledi. “Tümüyle karartma altındayım” diyen Kılıçdaroğlu, “Soruyorum Erdoğan. Seçime mi girmeyeyim? Bu mu istediğin?” diye sordu

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: “Seçime mi girmeyeyim? Bu mu istediğin?”

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, telekomünikasyon şirketlerinin gazetecilere SMS yoluyla programını duyurmasının engellendiğini söyledi. “Tümüyle karartma altındayım” diyen Kılıçdaroğlu, “Soruyorum Erdoğan. Seçime mi girmeyeyim? Bu mu istediğin?” diye sordu.

Kemal Kılıçdaroğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) bugün telekomünikasyon şirketlerine gönderdiği uyarı yazısının ardından Twitter’dan görüntülü bir mesaj yayınladı.

CHP Genel Başkanı, “Sürekli iftiralar, yalanlar, komplolar, sandıklarda tuhaflıklar, müşahitleri yasaklama çabaları, Babala TV ile ilgili korkunç bir yalan kampanyası, montaj videolar, mobil ekranlarımızı yasaklamalar. Şimdi de gazetecilere programımızı duyuracak kısa mesajı atamıyorum. Telekom şirketleri gazetecilere mesaj atmamı engelliyor” dedi.

“Bir korkak yüzünden ülke gidiyor”

“Tümüyle karartma altındayım” diyen Kılıçdaroğlu, “Soruyorum Erdoğan. Seçime mi girmeyeyim? Bu mu istediğin?” ifadelerini kullandı.

Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan için ‘korkak’ ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de seçim yapılamıyor. Korkak bu adam, korkak. Bir korkak yüzünden ülke gidiyor. Seçim yapılamaz duruma geliyor. Ne istiyorsun bu ülkeden korkak adam?” diye konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), seçim sürecinde istenmeyen kısa mesajların yani SMS’lerin gönderildiği yönünde şikayetlerin geldiğini belirterek telekomünikasyon şirketlerini bu konudaki mevzuata uymaları uyarısında bulundu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, “SMS, MMS ve aramalara yönelik önemli uyarı” konulu telekomünikasyon şirketlerine gönderdiği yazıda, “Kurumumuza iletilen şikayetlerde mevzuata aykırı ve istenmeyen SMS’lerin gönderildiği bildirilerek gerekli tedbirlerin alınması talep edilmektedir” dedi.

Uyarı yazısında, Yüksek Seçim Kurulu’nun 15 Mart 2023 tarihli kararına atıfta bulunuldu ve bu kararda, “vatandaşların elektronik posta adreslerine, taşınabilir ya da sabit telefonlarına görüntülü sesli veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılmasının yasak olduğu” hükmünün yer aldığı belirtildi.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün ikinci tur vaatleri kapsamında, iktidara gelmesi halinde, biriken kredi kartı borçlarının hazine tarafından bankalardan devralınacağını, borçların faizinin silinerek yalnızca ana paranın tahsil edileceğini ve ana paranın da 36 ay taksitlendirileceğini belirtmişti. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamasının SMS olarak gönderildiğine ilişkin bazı görseller de paylaşılmıştı.

Kılıçdaroğlu, dünkü SMS mesajında ikinci tur vaadini şu sözlerle paylaşmıştı:

“Sevgili vatandaşım, borç harç evini geçindirmeye çalıştığını biliyorum. İktidara gelir gelmez, bireysel kredi kartı borçlarınız için kesin çözüm üreteceğim. Erdoğan'ın sebep olduğu ekonomik buhran yüzünden birikmiş kredi kartı borçlarınızı, devletimizin hazinesi, bankalardan devralacak.”

Kredi kartı borçlarının faizinin tamamen silineceğini ve anaparanın 36 ay taksitlendirileceğini belirten Kılıçdaroğlu, "Böylece yüz binlerce vatandaşımız, bu yükün altında ezilmekten kurtulacak, rahat bir nefes alacak, borç batağı yüzünden yuvalar yıkılmayacak. Unutmayın, 28 Mayıs seçimi, bu ağır borçlardan kurtulma veya ülkece borç batağına saplanma referandumudur!" demişti.