Kılıçdaroğlu’ndan ‘İnce’ye Komplo’ Yorumu: "İktidar Kirliliğini Gösteriyor"

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’ye yönelik kaset komplosu iddiasında AK Parti’yi işaret ederek, “Hayatımda, iktidar partisi kadar kirlenen bir parti hiç görmedim. Bütün kirliliğini bu seçimde gösteriyor ama ne yaparsa yapsın bu ülke onu seçmeyecek” dedi

Kılıçdaroğlu’ndan ‘İnce’ye Komplo’ Yorumu: "İktidar Kirliliğini Gösteriyor"

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’ye yönelik kaset komplosu gibi iddialar noktasında AK Parti’yi işaret ederek, “Hayatımda, iktidar partisi kadar kirlenen bir parti hiç görmedim. Bütün kirliliğini bu seçimde gösteriyor ama ne yaparsa yapsın bu ülke onu seçmeyecek artık” dedi.

Kılıçdaroğlu, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28. Dönem TBMM Genel Seçimleri’ne üç gün kala Sivas mitingi sırasında, VOA Türkçe’nin sorularını yanıtladı.

Muharrem İnce’nin yarıştan çekildiğini açıklamasından öncesinde konuştuğumuz Kılıçdaroğlu, “İradesine saygılıyım” mesajını verdi.

Kılıçdaroğlu, İmralı’da hükümlü Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılacağı yönündeki kendisine yönelik suçlamaya karşılık, “Nereden çıkarıyorlar, böyle bir şey yok” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu daha sonra paylaştığı Twitter mesajında, Türkiye'de ortaya çıkan montaj ve kumpasların ardından Rusya'nın olduğunu iddia etti.

CHP lideri, ‘’Sevgili Rus Dostlarımız, Dün bu ülkede ortaya saçılan montajlar, kumpaslar, Deep Fake içerikler, kasetlerin arkasında siz varsınız. Eğer 15 Mayıs sonrası dostluğumuzun devamını istiyorsanız, elinizi Türk’ün devletinden çekin. Biz hala işbirlikten ve dostluktan yanayız’’ dedi.

VOA Türkçe: Öncelikle ilk turda kazanacağız diyorsunuz. Muhalif seçmen olarak uzun yıllardır bekliyor sevinmek için. Bu sevinç için bir mesajınız var mı?

Kemal Kılıçdaroğlu: Tek arzum var. Sandığa gidip oylarını kullansınlar. Sadece kendileri değil, yakınlarını, akrabalarını, apartmandaki arkadaşlarını hep beraber bir bayram havası içinde gitsinler. Çünkü bir otoriter yönetimi demokratik yollarla değiştireceğiz. Bunun keyfini yaşasınlar.

“CHP tarihinde ilk kez 1,5 yıldır sandık güvenliğine hazırlanıyoruz”

VOA Türkçe: Seçim gecesi için internet daraltılması gibi tartışmalar, kaygılar söz konusu. Sizin kaygınız var mı? İnternet kesintisi olursa B planınız nedir?

Kemal Kılıçdaroğlu: Şöyle ifade edeyim, zaten Yüksek Seçim Kurulu’na da iktidara da güvenmiyoruz. Yani bunlar gitmemek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar ama unutmasınlar biz de her türlü önlemi almış durumdayız. Ne yaparlarsa yapsınlar bizim seçim sonuçlarımız yüzde 100 doğru olacak. Çünkü bütün sandıklarda görevlilerimiz var ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin tarihinde ilk kez biz bir buçuk yıldır seçimlere hazırlanıyoruz ve sandık güvenliğine hazırlanıyoruz.

“Soylu’nun talimatının yerine getirilmemesi lazım”

VOA Türkçe: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun polis memurlarına talimat verdiği ve valilikler, kaymakamlıklar üzerinden de ıslak imzalı tutanakları bizzat toplamak istediği bilgisi var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kemal Kılıçdaroğlu: Yüksek Seçim Kurulu (YSK) reddetti ama yani sonuçta kendisi bakanlık koltuğunda oturuyor, güvenlik görevlilerine talimat veriyor. Onlara şunu söylemek isterim. Güvenlik görevlileri yasaya aykırı olan bir işin içine girmesinler. Çünkü yasaya aykırı işlem yapmak suçtur ve bunu da en iyi güvenlik görevlileri bilirler. Bakan talimat verir ama bu talimatı yasalara aykırı ise yerine getirilmemesi lazım.

“Bürokraside yanlışı sürdürenler başka görevlere atanacaklar”

VOA Türkçe: Son bir yıldır bürokrasiyi, devlet personeline uyardınız ama tespitleriniz de muhtemelen oldu. Aykırı davrananlar, usulsüzlükleri yasalara rağmen yapanlar konusunda ne yapacaksınız? Diyelim ki cumhurbaşkanı seçildiniz, ilk bir ayda bürokrasi için nasıl önlemler alacaksınız?

Kemal Kılıçdaroğlu: Şöyle bürokraside bütün uyarılarımıza karşın haksızlık yani yanlışı sürdürenler var. Onlar yanlışlar önüne konulacak ve onlar başka görevlere atanacaklar. Yani işlerini tümüyle son vermiş olmayacağız. Çünkü yasaların öngördüğü kurallara göre hareket etmek zorundayız ama hala bürokraside işini yapan, yasalara saygılı olan binlerce bürokrat var ve onlar çalışmalarını sürdürecekler.

VOA Türkçe: Eğer cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa, çünkü bıçak sırtı iddiası var, bu 15 günlük süreye dair planınız ne olacak? Mesela mitinglere devam mı edeceksiniz? Seçim güvenliği anlamında ilave önlem alacak mısınız? O plan nedir?

Kemal Kılıçdaroğlu: Birinci turda kazanacağız. Herkes emin olsun.

İnce ve kaset meselesi: "Bu iktidar gibi kirlenen bir parti hiç görmedim"

VOA Türkçe: Şimdi Muharrem İnce’ye yönelik kaset iddiaları üzerinden aynı muhalefete de bir kumpas kuruluyor izlenimi var. Özellikle sanki Muharrem İnce üzerinde CHP kaynaklı bir baskı yaratılıyor görüntüsü de sağlanıyor. Uluslararası güçler suçlanıyor. Siz bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kemal Kılıçdaroğlu: (Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı) Erdoğan ve ekibi aslında makulü kaçırdılar. İktidarda kalmak için yasadışı dahil olmak üzere her yola başvuruyorlar. Yani kumpasların kurulması, fake (sahte) hesapların açılması, deep fake uygulamasının hayata geçirilmesi yalan ve iftira üzerinden Cumhuriyet Halk Partisi broşürlerinin basılması, bunların dağıtılması. Hayatımda, iktidar partisi kadar kirlenen bir parti hiç görmedim. Bütün kirliliğini bu seçimde gösteriyor. Ama ne yaparsa yapsın bu ülke onu seçmeyecek artık.

VOA Türkçe: O broşürleri tam siz söylemişken, Abdullah Öcalan’ı serbest bırakacak mısınız?

Kemal Kılıçdaroğlu: Hayır efendim. Nereden çıkarıyor, nerden çıkarıyorlar bunu? Böyle bir şey yok.

VOA Türkçe: LGBTİ hakları açısından evlilik meselesi. Bununla da bir anti propaganda yürüyor. Buna nasıl yanıt verirsiniz?

Kemal Kılıçdaroğlu: Bütün yalanlar, bütün yalanlar söyleniyor, bütün iftiralar atılıyor. Ama ne yapılırsa yapılsın, Erdoğan ne söylerse söylesin artık güveni kaybeden bir kişi. Millet artık onun sözüne inanmıyor.

“Meral Hanım da koşulsuz destek veriyor”

VOA Türkçe: Millet İttifakı’nın adayısınız. Ancak Meral Akşener’in masadan kalkma ve geri dönmesiyle birlikte sahada yeterince İYİ Parti tarafından ve aynı zamanda diğer Millet İttifakı’nın diğer ortakları tarafından Cumhurbaşkanı adayı olarak desteklendiğinizi düşünüyor musunuz?

Kemal Kılıçdaroğlu: Evet yani sağolsunlar Meral Hanım da daha doğrusu Millet İttifakı olarak, cumhurbaşkanı adayına koşulsuz destek veriyorlar. Bu konuda görüş birliğimiz var.

“Sivas’ı Orta Anadolu’nun güçlü ili yapmak istiyoruz”

VOA Türkçe: Sivas’tayız. Burası ne yazık ki Madımak ile anılan bir yer. Sivas’a özgü kaygılar, endişeler de dile getirildi. Sivas’a özgü mesajınız nedir?

Kemal Kılıçdaroğlu: Sivas’ı, Orta Anadolu’nun en güçlü illerinden birisi haline getirmek istiyoruz. Demir çelik sanayisinden başlayıp pek çok alanda büyük yatırımların yapılacağı bir il haline getirmek istiyoruz. Bir dönem 24 milletvekili çıkarıyordu, şimdi 5 milletvekili çıkarıyor. Bu Sivas’taki kan kaybını bundan daha güzel anlatan başka bir rakam yok.

VOA Türkçe: Son olarak özellikle Rusya-Amerika ilişkileri bağlamında dış politika mesajınız olur mu?

Kemal Kılıçdaroğlu: Şöyle bütün ülkelerle iyi geçinmek bizim temel hedefimiz.

Kılıçdaroğlu daha sonra paylaştığı Twitter mesajında, Türkiye'de ortaya çıkan montaj ve kumpasların ardından Rusya'nın olduğunu iddia etti. Kılıçdaroğlu mesajını Rusça olarak da paylaştı.