Kuzey Kore lideri Kim Jong Un Rusya'da: Ziyaret ne anlama geliyor?

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le görüşmek üzere Rusya’da. Kuzey Kore liderine nükleer kapasiteli silahlar ve mühimmat fabrikalarından sorumlu askeri yetkililer de eşlik ediyor

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un Rusya'da: Ziyaret ne anlama geliyor?
Kuzey Kore'nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı'nın yayınladığı fotoğrafta Kim Jong Un Rusya'ya gitmek üzere trenle yola çıkarken görülüyor, 10 Eylül 2023.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le görüşmek üzere Rusya’da. İki ülke arasında Moskova’nın Ukrayna işgalini desteklemek amacıyla silah anlaşması yapılacağı endişeleri var. Kuzey Kore liderine nükleer kapasiteli silahlar ve mühimmat fabrikalarından sorumlu askeri yetkililer de eşlik ediyor.

Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı’na göre Kim Pazar günü öğleden sonra çeşitli hükümet yetkilileriyle birlikte trene bindi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkiliye göre tren Salı günü erken saatlerde Rusya’ya geçti. Güney Koreli yetkili bu bilgiye nasıl ulaştıkları konusunda ayrıntı vermedi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin. (FOTO-ARŞİV)
Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin. (FOTO-ARŞİV)

Kuzey Kore liderine kimler eşlik ediyor?

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un heyetinde Dışişleri Bakanı Choe Sun Hui ve iki üst düzey askeri yetkili Ri Pyong ve Pak Jong Chon yer alıyor.

Kim Jong Un’a üst düzey askeri komutanlar, silah endüstrisi yetkilileri ve diplomatların eşlik ediyor olması, Putin’le görüşmenin gündemini ağırlıklı olarak savunma konularının oluşturacağının bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

Mareşal rütbesinde bulunan Ri Pyong Chol, Kuzey Kore’de iktidardaki İşçi Partisi’nin güçlü Merkezi askeri Komsiyonu’nun başkan yardımcısı.

Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programı dahil savunma endüstrisine liderlik eden Ri 2011 yılında Kim’in babası Kim Jong İl ile birlikte Rusya’ya gitmişti.

Parti’nin yeni askeri siyasi liderliğinden sorumlu olan Pak Jong Chon, parti sekreteri ve casus uydu programıyla bağlantılı olan ulusal uzay bilimi ve teknoloji komisyonu başkanı Pak Thae Song da heyette.

Washington’daki Stimson Merkezi Kuzey Kore uzmanlarında Michael Madden katılımcıların Kim ve Putin’in mühimmat alımı anlaşması dahil olmak üzere savunma ve güvenlik işbirliğine odaklanacaklarını gösterdiği görüşünde.

Dışişleri Bakanı Choe Son Hui de uzun süredir nükleer müzakereci görevini üstlenen deneyimli bir diplomat. Choe Kim’in eski ABD Başkanı Donald Trump’la görüşmelerinde önemli bir rol üstlenmişti.

Kim Jong Un’un kız kardeşi Kim Yo Jong da Kuzey Kore lideri yola çıkarken trenin yanında görüldü ancak trene binip binmediği bilinmiyor.

Kuzey Kore liderine ekonomi konularıyla ilgilenen bazı yetkililer de eşlik ediyor. Bu durumda Kim ve Putin’in ekonomik işbirliği ve gıda yardımını ele alabileceklerinin işareti olarak yorumlandı.

ABD ziyaretten neden endişeli?

Yetkililere göre Rusya, Ukrayna savaşıyla azalan rezervini Kuzey Kore’den mühimmat alımıyla desteklemeyi planlıyor. Uzmanlara göre Kuzey Kore bunun karşılığında gıda ve enerji sevkiyatının yanısıra gelişmiş silah teknolojileri transferi istiyor.

Putin’le görüşme Kuzey Kore’nin 2020 yılı Ocak ayında sınırlarını kapattığından bu yana yabancı bir liderle yapacağı ilk zirve olacak.

İki lider ilk kez 2019 Nisan ayında, dönemin Başkanı Donald Trump’la nükleer diplomasinin çökmesinden iki ay sonra biraraya gelmişti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu Temmuz ayında Pyongyang’a gitmiş ve Amerikalı yetkililere göre Kim Jong Un’dan Rusya’ya daha fazla mühimmat göndermesini istemişti. Şoygu Moskova ve Pyonyang’ın ilk kez askeri tatbikat yapmayı değerlendirdiğini söylemişti.

İki ülke arasında askeri işbirliğinin ne kadar ileri gidebileceği belirsiz; ancak ilişkilerin yakınlaşmasına ilişkin her işaret ABD ve Güney Kore’yi endişelendiriyor.

Rusya Ukrayna’nın karşı saldırısını zayıflatmaya çalışırken, Kuzey Kore ABD’nin Güney Kore ve Japonya ile askeri ittifakını güçlendirme adımlarını protesto etmek amacıyla füze denemelerini arttırıyor.