Menendez’e senatörlükten istifa etmesi için baskılar artıyor

Demokrat Partili ABD’li senatör Bob Menendez’e hakkındaki rüşvet iddialarının ardından kendi partisi içinden istifa çağrıları artıyor. Menendez’i koltuğunu bırakmaya çağıran Demokratlar’a Senatör Cory Booker da eklendi

Menendez’e senatörlükten istifa etmesi için baskılar artıyor
Bob Menendez’e hakkındaki rüşvet iddialarının ardından kendi partisi içinden istifasını çağıran Demokratlar’a Senatör Cory Booker da eklendi.

Demokrat Partili ABD’li senatör Bob Menendez’e hakkındaki rüşvet iddialarının ardından kendi partisi içinde istifa çağrıları artıyor. Menendez, Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanlığı görevinden ayrılmıştı ancak en son Demokrat Senatör Cory Booker da dahil giderek artan sayıda Demokrat, Menendez’e senatörlükten de istifa etmesi çağrısı yapıyor.

New Jersey eyaleti senatörü olan Menendez, son yaptığı açıklamada, senatörlük görevinden istifa etmeyeceğini ve rüşvet suçlamalarına karşı savaşmaya devam edeceğini söylemişti.

İlk başta Menendez’in kendi partisinden isimler iddialar karşısında sessiz kalsalar da geçen hafta Cuma gününden bu yana Menendez’e istifa çağrısında bulunan Demokratların sayısı da artıyor.

Menendez’in istifa etmesi halinde, Senato’da bağımsız 3 ismin daha Demokratlar’la hareket etmesiyle 49’a karşı 51 çoğunluk sahibi olan Demokratlar, bu avantajı kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya kalacaklar.

Menendez’e kendi partisinden ilk istifa çağrısı Pennsylvania Senatörü John Fetterman’dan geldi. Fetterman, Senato’daki toplantılarda takım elbise giymediği için eleştirilen ve bu şekilde tanınan bir isim.

Kendisinin şort ve kazakla toplantılara katılması eleştirilen Fetterman yaptığı değerlendirmede “Bu hafta, meslektaşlarımın, kıyafet yönetmeliğimizle ilgili endişelere gösterdikleri gayret ve hızın aynısını Senatör Menendez'in iddia edilen sistematik yolsuzluğunu ele almada da gösterdiklerini görmeyi umuyorum" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Azerbaycan ziyareti sonrası uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
İLGİLİ HABERLER

"Menendez’in devreden çıkması bize avantaj sağlıyor ancak F-16 meselesi sadece Menendez’e bağlı değil"

Fetterman dışında şimdiye kadar senatörler Jon Tester, Tammy Baldwin, Bob Casey, Martin Heinrich, Elizabeth Warren, Jacky Rosen, Michael Bennet, Mark Kelly ve Cory Booker da Menendez’a istifa çağrısında bulundular. Ayrıca Sherrod Brown ve Peter Welch de Menendez’i istifaya çağıran isimler oldu.

Senato Demokrat Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ise Menendez’in adil bir şekilde yargılanma hakkı olduğunu ifade etti ancak istifa konusunda herhangi bir yorum yapmadı.

Beyaz Saray da bu aşamada Menendez’in istifa edip etmemesi gerektiği konusunda bir değerlendirme yapmadı.

Menendez’e senatörü olduğu New Jersey eyaletindeki Demokrat isimlerden de istifa çağrıları geldi. New Jersey Valisi Phil Murphy de bu isimlerden biri oldu.

Menendez’in senatörlükten istifa etmesi halinde koltuğu önümüzdeki yıl yapılacak seçimlere kadar boş kalacak. Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyesi And Kim, gelecek yıl Menendez’in yerine aday olabileceğini açıkladı. Menendez’in istifa etmesi halinde Vali Murphy onun yerine geçici birinin atamasını yapabilecek.

Menendez’in temsilcisi olduğu New Jersey eyaleti 1972 yılından bu yana Senato’ya Cumhuriyetçi bir temsilci göndermedi.

Dış politika konusunda güçlü bir ses olan ve zaman zaman kendi partisiyle de ters düşen Menendez, partisinin kuralları gereği Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanlığı görevinden istifa etti. Menendez, Senato'ya ilk kez 2006 yılında seçilmiş ve daha önce Temsilciler Meclisi'nde görev yapmıştı.

Senatör Bob Menendez, istifa etmeyeceğini açıkladı. 
İLGİLİ HABERLER

Rüşvetle suçlanan Demokrat Senatör Menendez: “İstifa etmeyeceğim”

Menendez’e yönelik suçlamalarla ilgili ABD'li savcılar, Menendez'in Mısır hükümetine yardım etmek ve işadamlarına yönelik soruşturmalara müdahale etmek için gücünü ve nüfuzunu kullanması karşılığında altın külçeleri ve yüz binlerce dolar nakit parayı kabul ettiğini öne sürdü.

Suçlu bulunması halinde Menendez’in ve 56 yaşındaki eşi Nadine Menendez’in 45 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabileceği ifade ediliyor. Ancak bu tarz davalarda hakimlerin genelde üst sınırdan ceza vermedikleri yorumları yapılıyor.

Savcılık makamı, Menendez'e rüşvet vermekle suçlanan işadamlarından biri olan Wael Hana'nın bugün Manhattan'daki federal mahkemeye çıkarılacağını açıkladı. Bu, Menendez hakkında federal savcılar tarafından bugüne dek açılan üçüncü soruşturma olma özelliğini taşıyor. Menendez daha önceki davalarından hüküm giymedi.