Merkez Bankası Başkanı Erkan: "TL varlıklara yönelik yerel ve uluslararası talebi arttırmaya kararlıyız"

Merkez Bankası Başkanı Erkan, "TL varlıklara yönelik yerel ve uluslararası talebi arttırmaya kararlıyız” dedi. Erkan ayrıca, "öncü göstergelerin yerli ve yabancı yatırımcıların portföylerindeki TL varlıkların payını artırmaya başladığına işaret ettiğini" söyledi

Merkez Bankası Başkanı Erkan: "TL varlıklara yönelik yerel ve uluslararası talebi arttırmaya kararlıyız"
TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, "TL varlıklara yönelik yerel ve uluslararası talebi arttırmaya kararlıyız” dedi.

Basına kapalı gerçekleşen İİT-İSEDAK Merkez Bankaları Forumu Toplantısı'nın açılışında konuşan Erkan'ın mesajları, TCMB'nin, X sosyal medya platformundaki adresinde paylaşıldı.

"2024 yılında dezenflasyonu tesis etmeye yönelik yol haritamızı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz" ifadesini kullanan Erkan, son dönemdeki düzenlemelerinin TL mevduat payının artırılmasını hedeflediğini kaydetti.

Erkan, "Öncü göstergeler, yerli ve yabancı yatırımcıların portföylerindeki TL varlıkların payını artırmaya başladığına işaret etmektedir. TL varlıklara yönelik yerel ve uluslararası talebi arttırmaya kararlıyız" değerlendirmesinde bulundu.

TCMB geçen hafta üst üste dördüncü kez faiz artırımına gitmişti Para Politikası Kurulu’nun geçen haftaki toplantısında bir haftalık repo faizi yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltilmişti.

28 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yüzde 8,5’lik politika faizi ile giren Merkez Bankası, bu hamlesi ile üç ay içindeki toplam faiz artışını 21,5 puana çıkartmıştı.

Türkiye'de ekonomi yönetimi Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin ardından değişmişti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bir haftalık repo faizi yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltildi.
İLGİLİ HABERLER

Politika faizi son 20 yılın zirvesinde: TCMB 5 puanlık artışla faizi yüzde 30’a yükseltti