Politika faizi son 20 yılın zirvesinde: TCMB 5 puanlık artışla faizi yüzde 30’a yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası üst üste dördüncü kez faiz arttırımına gitti. Para Politikası Kurulu’nun bugünkü toplantısında bir haftalık repo faizi yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltildi. Politika faizi bugünkü beş puanlık artışla son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı

Politika faizi son 20 yılın zirvesinde: TCMB 5 puanlık artışla faizi yüzde 30’a yükseltti
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası binası- Ankara

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) üst üste dördüncü kez faiz arttırımına gitti. Para Politikası Kurulu’nun bugünkü toplantısında bir haftalık repo faizi yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltildi.

28 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ne yüzde 8,5 ile giren Merkez Bankası bu hamlesi ile üç ay içindeki toplam faiz artışını 21,5 puana çıkarmış oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) logosu
İLGİLİ HABERLER

Merkez Bankası'ndan beklentinin üzerinde faiz kararı

Politika faizi bugünkü beş puanlık artışla son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Türkiye’de politika faizi en son 2003 yılının Eylül ayında yüzde 31’le bugünkü faiz oranının üzerindeydi.

Enflasyon yaz aylarında beklentilerin üstünde yükseldi, kademeli faiz artışı sürecek

Para Politikası Kurulu açıklamasında enflasyonla mücadele hedefi kapsamında “parasal sıkılaşma” çerçevesinin altı çizilirken, dezenflasyon sürecine girilene kadar “gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak” müdahalelerin devam edeceği mesajı verildi.

Türkiye'de Ağustos ayında açıklanan tüketici enflasyonu böylece bu yılın en yüksek seviyesinde
İLGİLİ HABERLER

Türkiye’deki tüketici enflasyonu bu yılın en yüksek seviyesinde

Açıklamada, “Enflasyon Temmuz ve Ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşmiştir. Yurtiçi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık devam ederken, petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulma enflasyonda ilave yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır. Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin ise enflasyona önemli ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağı değerlendirilmiştir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir” ifadeleri yer aldı.