Microsoft CEO’su yapay zeka ve arama motoru alanlarında Google’ı hedef aldı

Microsoft CEO'su Satya Nadella, teknoloji devlerinin yapay zekayı eğitmek için gereken geniş içerik kaynakları için rekabet ettiklerini söyledi. Nadella, Google'ın yayıncılarla yaptığı pahalı ve özel anlaşmalarla içeriği kilitlediğinden şikayet etti

Microsoft CEO’su yapay zeka ve arama motoru alanlarında Google’ı hedef aldı
Microsoft CEO’su Satya Nadella, yapay zeka oluşturmanın bilgisayar gücü, sunucular ve yazılımı eğitmek için veri gerektirdiğini söyledi.

Microsoft CEO'su Satya Nadella, teknoloji devlerinin yapay zekayı eğitmek için gereken geniş içerik kaynakları için rekabet ettiklerini söyledi. Nadella, Google'ın yayıncılarla yaptığı pahalı ve özel anlaşmalarla içeriği kilitlediğinden şikayet etti.

ABD'nin Google'a karşı açtığı antitröst davasında ifade veren Nadella, teknoloji devlerinin büyük dil modellerini eğitmek için içerik kütüphaneleri oluşturma çabaları hakkında, "bana dağıtım anlaşmalarının ilk aşamalarını hatırlatıyor" dedi.

Ürün dağıtım anlaşmaları ABD Adalet Bakanlığı'nın Google'a karşı yürüttüğü antitröst mücadelesinin merkezinde yer alıyor. Hükümet, arama pazarının yaklaşık yüzde 90'ını elinde bulunduran Google'ın, Apple gibi akıllı telefon üreticilerine ve AT&T gibi cep telefonu ve internet operatörlerine, cihazlarında varsayılan arama motoru olmak için yasadışı olarak yılda 10 milyar dolar ödediğini söylüyor.

Arama alanındaki gücü, Google'ı karlı reklam etkili bir aktöre dönüştürerek karını kat kat arttırıyor.

Microsoft CEO’su Nadella, yapay zeka oluşturmanın bilgisayar gücü, sunucular ve yazılımı eğitmek için veri gerektirdiğini söyledi; sunucular konusunda ödeme yapmaktan çekinmeyeceklerini kaydetti.

Ancak Nadella, Google'ın adını vermeden, diğer şirketlerin büyük içerik üreticileriyle özel anlaşmalar yapmasının "sorunlu" olduğunu belirtti.

Satya Nadella, "Şu anda yayıncılarla görüştüğümde, Google'ın bu ödemeyi münhasıran yapacağını ve o miktarın gerektiğini söylüyorlar" dedi.

Nadella ayrıca Microsoft'un Bing arama motorunu Apple’ın akıllı telefonlarında varsayılan uygulama hale getirmeye çalıştığını ancak reddedildiğini ifade etti.

Google'ın baş avukatı John Schmidtlein ise Nadella'yı Microsoft'un bilgisayarlarda ve cep telefonlarında varsayılan statüsünü kazandığı; ancak kullanıcıların yine de Bing'i atlayarak büyük bir farkla Google'ı kullanmaya devam ettiği durumlar hakkında sıkıştırdı.

Schmidtlein, Microsoft'un Bing'in bir yer edinememesine yol açan bir dizi stratejik hata yaptığını, bunların arasında arama motorunu geliştirmek için sunuculara ya da mühendislere yatırım yapmamak ve mobil devrimi görememek olduğunu savundu.

Schmidtlein ayrıca Microsoft'un 2008'de bazı Verizon telefonlarında ve 2011'de BlackBerry ve Nokia'da varsayılan olma başarısının aynı sonuçlandığını söyledi; kullanıcılar Bing'i atladı ve aramalarının büyük çoğunluğunu Google'da yaptı.

Nadella, çoğu Microsoft işletim sistemi kullanan dizüstü bilgisayarlarda Bing'in varsayılan arama motoru olduğunu, yine de yüzde 20'nin altında bir pazar payına sahip olduğunu kabul etti.

Microsoft CEO’Su, "Sabah kalkıyorsunuz, dişlerinizi fırçalıyorsunuz ve Google'da arama yapıyorsunuz" diyerek Google'ın arama alanındaki hakimiyetine gönderme yaptı.

Davada karar verecek olan Yargıç Amit Mehta, Nadella'ya Microsoft ürününün daha düşük kalitesi göz önüne alındığında Apple'ın neden Bing'e geçeceğini sordu.

Bu soru, Google'ın yasadışı faaliyetler nedeniyle değil, kalitesi nedeniyle baskın olduğu yönündeki argümanının hakimin ilgisini çektiğini gösteriyor.

ABD, 1998'de de Microsoft'a antitröst davası açmıştı. 2001'de anlaşmayla sonuçlanan bu dava Microsoft'u bazı ticari faaliyetlerine son vermeye zorlamış ve Google gibi şirketlere kapı açmıştı.

1998'de kurulan Google'ın sektör lideri bir arama motoru haline gelmesiyle birlikte iki şirket ezeli rakip haline geldi. Her ikisinin de tarayıcıları, arama motorları, e-posta hizmetleri ve bir dizi başka çakışmaları var. Microsoft'un yapay zeka şirketi OpenAI'a büyük yatırımlar yapması ve Google'ın diğer yatırımlarının yanısıra Bard AI sohbet robotunu kurmasıyla, yapay zeka alanında da yakın zamanda rakip oldular.

Nadella, teknoloji devinin kendi federal antitröst davasıyla karşı karşıya kalmasından 26 yıl sonra, 2014 yılında Microsoft'un CEO'su oldu.