Moskova'dan ABD'ye Saldırı Suçlaması

Rusya, Kremlin Sarayı’na yönelik ve Rusya lideri Vladimir Putin’i öldürmeye yönelik olduğunu söylediği insansız hava aracı saldırının arkasında Amerika’nın olduğunu iddia etti

Moskova'dan ABD'ye Saldırı Suçlaması

Rusya, Kremlin'de Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’i öldürmeye yönelik olduğunu söylediği insansız hava aracı saldırının arkasında ABD'nin olduğunu iddia etti.

İlk anda saldırıdan Ukrayna’yı sorumlu tutan ve terör saldırısı değerlendirmesini yapan Moskova yönetimi bu defa ABD’yi suçladı.
Ukrayna, dün yaptığı açıklamada kendilerinin olayla bir ilgilerinin olmadığını söylemişti.

Bugün açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov “Washington ve Kiev’in olayla ilgilerini reddetme çabaları çok anlamsız. Böyle eylemler ve terör saldırılarına ilişkin kararların Kiev’de değil Washington’da alındığını son derece iyi biliyoruz” dedi.

Peskov, saldırının arkasında ABD’nin olduğuna hiç şüphe olmadığını söyledi ancak bu konuda bir kanıt ortaya koymadı. Peskov “Bu olaylar genelde okyanus ötesinden dikte ediliyor. Washington bunun farkında olduğumuzu net bir şekilde anlamalıdır” ifadelerini kullandı.

Rusya saldırıya karşılık verme haklarını saklı tutmakta olduklarını belirtirken eski başbakan ve Putin’e en yakın isimlerden biri olan Dimitri Medvedev, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodomir Zelenski’nin hedef alınması gerektiğini söyledi.