Rusya'dan F-16 tepkisi

ABD’nin Ukrayna’ya F-16 savaş uçakları verilmesine onay vermesi ve Ukraynalı pilotlara eğitim verilmesi kararına Rusya sert tepki gösterdi

Rusya'dan F-16 tepkisi

ABD’nin Ukrayna’ya F-16 savaş uçakları verilmesine onay vermesi ve Ukraynalı pilotlara eğitim verilmesi kararına Rusya sert tepki gösterdi.

ABD yönetimi tarafından yapılan son açıklamada, Washington’un batılı müttefik ülkelerin Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı vermesine onay verdiği söz konusu bilgilendirmeyi Başkan Joe Biden’ın G7 zirvesinde yaptığı belirtildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodomir Zelenski(Arşiv foto)
İLGİLİ HABERLER

Zelenski G7 Zirvesi'ne katılmak için Hiroşima'da

Ancak Rusya’dan bu açıklamaya sert tepki geldi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko, batılı ülkelerin bunu yapması halinde çok büyük bir risk alacaklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Grushko, konuya ilişkin bir soruya verdiği yanıtta “Batılı ülkelerin halen daha tansiyonu arttırma yönünde adımlar attığını görüyoruz. Bu kendileri açısında son derece büyük riskler içeriyor” dedi.

Grushko, Rusya’nın olası tüm durumları dikkate aldığını ve hedeflerine ulaşabilmek için her türlü imkan ve araca sahip olduğunu söyledi.