Silikon Vadisi Bankası Finans Grubu (SVB) ani bir çöküşle 2008'den bu yana iflas eden en büyük banka oldu

Silikon Vadisi Bankası İflas Etti

Silikon Vadisi Bankası Finans Grubu (SVB) ani bir çöküşle 2008'den bu yana iflas eden en büyük banka oldu

Silikon Vadisi Bankası Finans Grubu (SVB) ani bir çöküşle 2008'den bu yana iflas eden en büyük banka oldu.

California bankacılık denetçileri, bugün Silikon Vadisi Bankası'nı kapattı ve varlıklarının daha sonra elden çıkarılması için Federal Mevduat Sigorta Kurumu'nu (FDIC) alıcı olarak atadı.

FDIC'ten yapılan açıklamada SVB'nin ana ofisi ve tüm şubelerinin 13 Mart'ta yeniden açılacağı ve tüm sigortalı mevduat sahiplerinin en geç Pazartesi sabahı sigortalı mevduatlarına tam erişimlerinin olacağını bildirdi.

Ancak FDIC'ye göre, 2022 sonu itibarıyla bankanın 175 milyar dolarlık mevduatının yüzde 89'u sigortasızdı. Bu mevduatın ne olacağı ise henüz belli değil.

Video oyunu üreticisi Roblox ve "streaming" cihazı üreticisi Roku gibi şirketler, bankada milyonlarca dolar mevduatları olduğunu söyledi. Roku, SVB'deki mevduatlarının büyük ölçüde sigortasız olduğunu ve hisselerinin yüzde 10 değer kaybettiğini ekledi.

Maaş çekleri bankaya bağlı olan teknoloji çalışanları da bugün endişeliydi. Bankanın San Francisco'daki bir şubesi, kapıya not yapıştırarak müşterilere aramaları için ücretsiz bir telefon numarası bıraktı.

FDIC, SVB'nin varlıklarını satmaya çalışacağını ve gelecekte sigortasız mevduat sahiplerine ödeme yapılabileceğini söyledi.

Reuters'ın tahminlerine göre, ABD bankaları son iki günde borsa değerinde 100 milyar doların üzerinde değer kaybetti. Avrupa bankaları da yaklaşık 50 milyar dolar değer kaybetti.

ABD ve İngiltere'dekiler dahil birçok Merkez bankası enflasyonla mücadele için geçen yıl boyunca borçlanma maliyetlerini sert şekilde arttırmıştı. Ancak oranlar yükseldikçe, mevcut tahvil portföylerinin değeri düştü.