Soylu’dan Konsoloslukların Kapatılmasına ve ABD'ye Tepki

İçişleri Bakanı Soylu, Türkiye’de son günlerde İstanbul’daki Başkonsolosluklarını güvenlik gerekçesiyle kapatan ülkeleri, "yeni bir psikolojik harp başlatmakla” suçladı. Soylu konuşmasında ABD'yi de eleştirerek, "Hangi dostluğunuz var bize karşı?" diye sordu

Soylu’dan Konsoloslukların Kapatılmasına ve ABD'ye Tepki
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

Türkiye’de son günlerde İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç gibi ülkelerin İstanbul’daki Başkonsolosluklarını güvenlik gerekçesiyle bir süre kapatma kararı almasına, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tepki gösterdi.

Soylu bugün Jandarma Genel Komutanlığı’nın 2022 yılı değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, yabancı misyonları “Türkiye’de yeni bir psikolojik harp başlatmakla” suçladı ve ABD ile Batı ülkelerini eleştirdi.

“ABD ve Batı bizim bu coğrafyada özgür, hür ve bağımsız olmamızı istememektedir. Ayaklarımızın üzerinde durmamızı istememektedir” diyen İçişleri Bakanı konuşmasında, şu ifadeleri kullandı:

“Büyükelçiliklerin bazı ibadet alanlarının tehlike altında olduğunu ortaya koyarak, bir kurumumuza ilettiği istihbarat notuyla, diğer büyükelçiliklere de ‘biz kapatıyoruz, siz de kapatın’ telkininde bulunarak, 60 milyon turist hedefini koyduğumuz bir günde, 51 buçuk milyon turistin geldiğini, 46 milyar dolar turizm geliri elde ettiğimizi açıkladığımız bir günde Türkiye’de yeni bir psikolojik harp başlatmanın eşiğinde olmuşlardır. Bu çok açık ve nettir.”

“Farklı bir ülkenin istihbarat elemanının Türkiye’de DEAŞ mensubu olabileceği düşünülen birkaç kişiye elemanlık teklif ettiğini” dile getiren Soylu, Türkiye’nin bunu takip ettiğini, bu istihbarat elemanın edindiği bilgileri bir ülkeye “Türkiye’de DEAŞ saldırısı olacak” şeklinde pazarladığını kaydetti.


ABD’ye eleştiri: "Hangi dostluğunuz var bize karşı?"

Konuyla ilgili 15 kişinin gözaltına alındığını ve 5 kişinin tutuklandığını söyleyen Soylu, bu istihbarat elemanını Türkiye’nin bildiğini dile getirdi. Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstedikleri kişiyi hapisten çıkaramayınca metnin altına imza atan büyükelçiler, Türkiye'ye bir hukuk operasyonu yapmak isteyen büyükelçiler, şimdi malum Büyükelçiliğin operasyonuyla Türkiye'ye bir terör operasyonu gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Çok net ve açıktır her şey. İstikrarlı bir Türkiye olmasında ne olursa olsun anlayışıyla, güya dost ve müttefik olarak bildiklerimiz bizimle F-16, F-35 pazarlığı yapan, işte ‘biz istiyoruz da Senato geçirir mi geçirmez mi’, ya siz kimi kandırıyorsunuz? Siz kimle dalga geçiyorsunuz? Siz hangi oyunu yapmaya çalışıyorsunuz? Siz senatodan geçmiş olan ve bizim Afrin operasyonumuzda vermek durumunda olduğunuz ve taahhüt ettiğiniz mühimmat dahil, birçok taahhütlerinizin hangi birine sadık kaldınız da yarın senatodan geçireceğinizi, vereceğinizi veya taahhütlerinize sadık kalacağınızı nereden bilelim? Hangi güveniniz var bize karşı?

İstiklal Caddesi'nin saldırısının arkasında sizin koyun koyuna yattıklarınızın olduğunu bilmiyor muyuz? İstiklal Caddesi'nin saldırısının arkasında, koşa koşa 'Acaba bunu bizim silahlarımızla mı yaptı?' diye emniyet teşkilatımızın, emniyet istihbarat birimlerimizin etrafında fır fır döndüğünüzü bilmiyor muyuz? Hangi dostluğunuz var bize karşı? Bütün uluslararası mahfillerde Türkiye'nin itibarını ve istikrarını, Türkiye'nin ekonomik gücünü düşürmek için hangi operasyonları çektiğinizi bilmiyor muyuz? Hepsini biliyoruz."

Soylu konuşmasında ayrıca, 2023 yılında IŞİD’e karşı 60 operasyonda 95 kişinin gözaltına alındığını, 2022 yılında ise 1042 operasyonda 1981 kişinin gözaltına alındığını sözlerine ekledi.

Danimarka ve İsveç’teki Kuran yakma eylemleri sonrası artan güvenlik endişeleri nedeniyle İstanbul’da bulunan bazı diplomatik misyonlar, birkaç gün kapanma ve vize işlemlerini durdurma kararı almıştı.

ABD güvenlik uyarısı yayınladı, başkonsolosluğunu kapatmadı

ABD ise geçen hafta vatandaşlarına yönelik bir güvenlik uyarısı yayınlamıştı. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden ilk güvenlik uyarısı 27 Ocak'ta yapılmıştı. 30 Ocak'ta güncellenen uyarıda şöyle denilmişti:

“ABD vatandaşlarını, teröristlerin İstanbul'daki kiliselere, sinagoglara ve diplomatik misyonlara veya özellikle Beyoğlu, Galata, Taksim ve İstiklal bölgeleri olmak üzere Batılılar'ın sıkça gittiği diğer yerlere yönelik olası misilleme saldırılarına karşı uyarmaktadır. Türk makamları bu konuyu araştırmaktadır” denildi.

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu ise açık. Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel dün yaptığı açıklamada,"ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu açık kalmaya devam ediyor" demişti.