Türk İşadamlarına Yapay Zeka Semineri

NETU , Alman KOBİ'lerinin gönüllü olarak örgütlendiği ağ olan BVMW ile geniş kapsamlı bir işbirliği sonucu yapay zeka konulu bir seminer düzenledi..

Türk İşadamlarına Yapay Zeka Semineri
Türk İşadamlarına Yapay Zeka Semineri
Türk İşadamlarına Yapay Zeka Semineri
Türk İşadamlarına Yapay Zeka Semineri
Türk İşadamlarına Yapay Zeka Semineri
Türk İşadamlarına Yapay Zeka Semineri
Türk İşadamlarına Yapay Zeka Semineri
Türk İşadamlarına Yapay Zeka Semineri
Türk İşadamlarına Yapay Zeka Semineri

Berlin-

BVMW Berlin-Brandenburg Güney İş Bölgesi Başkanı Götz Bittner ev sahipliğinde ,NETU'nun ,Berlin Dijital Merkezi ortaklaşa organize ettiği programda ,Martin Talmeier, (Hasso Plattner Enstitüsü'nde Yeterlilik proje ekibine başkanlık etmekte ve Berlin'de Mittelstand-Digital Zentrum) .Martin Talmeier aynı zamanda bir yapay zeka eğitmeni ve KOBİ'lere iş modelleri ve projelerin faydaları konusunda danışmanlık yapmaktadır.


Programda iş modelleri ve dijitalleşme projelerinin sağlayabileceği faydalar gibi konular işlenirken , ayrıca programda Volker Kohl, Dipl.-Ing. nova motum® Services & Consulting GmbH, Berlin yapay zekanın (AI) iş süreçlerine entegrasyonu konusunda uzman tavsiyelerini sundu.Programda Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler). Odak noktası özelleştirilmiş ilgili hedef sektörün özel gereksinimlerine uygun çözümler anlatıldı.

Mittelstand-Digitalzentrum Berlin bilgi standında NETU üyelerine yapay zeka sorularına cevap verildi.Yetkili kişinin medya.berlin’e verdiği kısa bilgide 

Dijitalleşme hakkında soruları olan KOBİ'ler. Ücretsiz atölye çalışmaları, bilgilendirme materyalleri ile,
dijitalleştirme projeleri ve deneyim odaları ile tüm faaliyetlerinizi etkinleştirmenizde size destek oluyoruz” dendi.

Programa  Bülent Göktekin (Yönetim Kurulu Başkanı),sunumu Önder Coştan (Genel Müdür NETU e.V.
Avrupa-Türkiye Şirketler Ağı)yaparken ,Netu Kurucu başkan -Veli Karakaya misafirler arasında bulundu.

Programı Alman-Türk Gazeteciler Birliği Eşbaşkanı Ali Yıldırım, Asbaşkan Mustafa Ekşi ,Asbaşkan Murat Tosun  ve üye Prof.Dr. Dilek Takımcı izledi.

Program sonunda Önder Coştan  üyelere teşekkür ederek katılımcılar için hazırlanan ikrama  davet etti.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, en basit şekilde belirli görevleri yerine getirmek için insan zekasını taklit eden ve topladıkları bilgileri yineleyerek kendilerini geliştirebilen sistemler olarak tanımlanır. Yapay zekayı günümüz teknoloji sistemlerinden ayıran en önemli özellik insan zekasını taklit edebilmesidir. Bu sistem, var olan durumları gözlemleyerek daha önceden belirlenen parametreler doğrultusunda ilgili durumu işler ve buna yönelik bir tepki verir. Bu süreçte, yapay zeka duruma ilişkin verileri hızlı, yinelemeli ve akıllı algoritmalarla birleştirilerek işler.

Yapay Zekanın Tarihi

1956’da ortaya atılan yapay zeka terimi veri hacimlerinin artması, algoritma ve hesaplamaların gelişmesi gibi bilim ve teknoloji alanındaki ilerlemeler ile günümüzde daha popüler bir hale geldi. İlk dönemlerinde, yapay zekaya yönelik çalışmalar problem çözme ve sembolik yöntemler gibi konular ile ilişkilidir. Sonraki dönemlerde ise makine öğrenmesi ile gelişen yapay zeka günümüzde konuşmayı, görüntüleri ve verileri tanıma, tahminlerde bulunma gibi işlemleri yerine getirebilmesini sağlayan derin öğrenme ile gelişmeye devam ediyor.

Yapay Zeka Nasıl Çalışır?

Yapay zeka, büyük ölçekli verileri akıllı algoritmalar ve yinelemeli işlemleme ile birleştirerek çalışır. Bu süreçte, işlemlenen verilere ait desen veya özellikler yapay zekanın otomatik olarak öğrenmesini sağlar. Çeşitli işlevlere sahip yapay zeka farklı yöntem ve teknolojiler ile birlikte çalışır. Söz konusu yöntem ve teknolojiler şu şekilde özetlenebilir:

> Makine Öğrenimi: Yapay zeka makine öğrenimi ile analitik modeller oluşturmayı otomatikleştirerek ayrı bir programlama işlemi gerekmeden sinir ağları, istatistik, fizik yöntemlerini kullanarak verideki içgörüleri bulabiliyor.

> Yapay Sinir Ağı: Yapay zeka sayesinde harici girişlere yanıt vererek bilgilerin işlenmesini ve aralarında bilgi aktarımı olan birimlerden oluşan yapay sinir ağlarını içerir. Bu yöntem ile yapay zeka birimler arasındaki bağlantıları bularak birden çok geçiş ile tanımlanan verilerden anlam çıkarabiliyor.

> Derin Öğrenme Teknolojisi: Yapay zeka bu yöntem ile pek çok veri birimine ait karmaşık modeli öğrenmek için gelişmiş hesaplama ve eğitim tekniklerinden yararlanır. Bu süreçte, çok sayıda işlem birimi katmanı ile büyük sinir ağlarını kullanır.

> Bilişsel Hesaplama: Bu sistem yapay zekanın insan benzeri bir etkileşimi makinelere aktarılmasını sağlar. Bilişsel hesaplama ile yapay zekanın görüntüleri, konuşmaları, verileri yorumlama ve ardından bunlara tutarlı geri bildirimler vermesi sağlanır.

> İleri Algoritma: Bu sistem yapay zekanın daha fazla veriyi daha hızlı ve birçok seviyede analiz etmesini sağlıyor. Ayrıca, ileri algoritma karmaşık sistemleri anlamak, nadir yaşanan senaryoları tanımlamak ve optimize etmek için kullanılır.

> Grafik İşlem Birimleri: Yapay zekanın yinelemeli işlem yapabilmesi için ihtiyaç duyduğu hesaplama gücünü sağlayan grafik işlem birimleri sinir ağlarının eğitilmesini sağlar.

Yapay Zeka Neden Önemli?

Günümüzde şirketler için çok daha önemli bir role sahip olan verilerden yapay zeka sayesinde en iyi şekilde yararlanılması mümkün oluyor. Yapay zeka, daha fazla ve daha derin veriyi birçok katmana sahip sinir ağlarını kullanarak analiz eder. Ayrıca, söz konusu derin sinir ağları sayesinde yapay zeka ile ortaya konulan analiz sonuçlarının geçerliliği ve güvenilirliği oldukça güçlü oluyor. Algoritmaları da kendi kendine öğrendiği için benzersiz verilerin değerlendirilmesi yapay zeka ile kolayca gerçekleştirilebilir ayrıca doğal dil işleme (NLP), bilgisayarların doğal insan dilini anlamasına ve üretmesine olanak tanıyan bir yapay zeka dalıdır. İnsan dilini anlamak, yorumlamak, analiz etmek ve sentezlemek için bilgisayar programları kullanır.

Yapay Zeka Şirketlere Nasıl Katkı Sağlar?

Yapay zeka sahip olduğu işlevleri ve kullanım alanlarıyla birlikte sektörel olarak farklılık gösterse de şirketlere sunduğu belirli avantajlar bulunur. Yapay zeka şirketlerin hedef ve stratejilerine yönelik karar süreçleri için sunduğu öneri ve veriler ile katkı sağlayarak her geçen gün artan rekabet ortamında şirketlerin bir adım önde olmasını sağlar. Bununla birlikte, yapay zekanın şirketlere sağladığı diğer katkılar şu şekilde sıralanabilir:

 • İş süreçlerini otomatikleştirir ve otomatik karar verme yeteneği vardır.
 • Verimliliği artırır ve maliyetleri düşürür.
 • Satış oranlarını yükseltir.
 • Ürün veya hizmet kalitesini artırır.
 • Tedarik zinciri ve lojistik gibi iş süreçlerinin optimizasyonunu sağlar.
 • Müşteri memnuniyetini, bağlılığını ve deneyimlerini iyileştirir.
 • Daha verimli ve gelişmiş iş gücü tahsisi sağlar.
 • Kişiselleştirilmiş pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesine yardımcı olur.

Yapay Zekanın Potansiyel Tehlikeleri Nelerdir?

 1. İstihbarat kaybı: Yapay zekanın öğrenme ve karar verme yetenekleri, insan zekasına benzemektedir. Yapay zekanın insanlar tarafından programlanması veya eğitilmesi gerektiği için, kötü niyetli insanlar tarafından manipüle edilebilir veya yanlış programlanabilir. Bu durum, yapay zeka sistemlerinin yanlış veya hatalı kararlar vermesine neden olabilir.
 2. İnsan işsizliği: Yapay zeka teknolojilerinin gelişimi, bazı işleri yapmak için insanların yerini alabilir. Bu durum, birçok sektörde insan işsizliğine neden olabilir.
 3. Etik sorunlar: Yapay zeka teknolojileri, insan hayatını ve sağlığını etkileyen kritik kararlar alabilir. Bu nedenle, yapay zeka sistemi etik sorunlara neden olabilir. Örneğin, bir savaşta otonom silahların kullanımı veya sağlık sektöründe yapay zeka destekli kararların verilmesi etik sorunlara neden olabilir.
 4. Gizlilik ihlalleri: Yapay zeka teknolojileri, kişisel verileri toplamak, depolamak ve analiz etmek için kullanılabilir. Bu durum, kişisel gizlilik ihlallerine neden olabilir.
 5. Yapay zeka yarışı: Yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesi, birçok ülke arasında bir yarış haline gelmiştir. Bu yarış, siber saldırıların artmasına, casusluk faaliyetlerinin artmasına ve küresel bir silahlanma yarışına neden olabilir.

 

Yapay zeka günümüzde halen yeni ve karmaşık bir teknolojidir. Bir şirketin yapay zeka sistemlerinden en iyi şekilde yararlanabilmesi için buna yönelik çözümlerinin oluşturulması ve yönetilmesi konusunda uzmanlığa ihtiyacı vardır. Başarılı bir yapay zeka yönetimi için şirketlerin doğru araçlar ile süreçleri ve yönetim stratejilerini uygulaması gerekiyor.

Teknik Bilgiler :(

İlgili Haber

Medya Üzerine - Prof.Dr. Dilek Takımcı ile Söyleşi