OpenAI’ın CEO’su Kongre Oturumunda Konuşuyor

OpenAI’ın CEO’su Kongre Oturumunda Konuşuyor

ChatGPT'yi geliştiren OpenAI, sohbet robotunun temelini oluşturan türden güçlü yapay zeka geliştirme konusunda ABD’nin şirketlere ruhsat zorunluluğu getirmesini istiyor. OpenAI’ın CEO’su Sam Altman konuyu bugün ABD Kongresi’ne taşıyor.

Senato Adalet Komisyonu’na bağlı Gizlilik, Teknoloji ve Hukuk Alt Komitesi’nin oturumuna katılacak olan CEO Sam Altman, yazılı ifadesine göre, belirli yeteneklere sahip yapay zeka için ruhsatlandırma veya kayıt gerekliliklerini savunacak. Bu şekilde devletin, şirketleri güvenlik standartlarına tabi tutabilmesi, örneğin sistemlerinin piyasaya sürülmeden önce test edilmesi ve sonuçlarının yayınlanması mümkün olabilir.

Altman, konuşmasının Reuters haber ajansı tarafından görülen metninde, "Yapay zekanın düzenlenmesi elzemdir" diyor.

İrili ufaklı birçok şirket, giderek daha becerikli hale gelen yapay zekanın çeşitlerini piyasaya sürmek için aylardır yarışıyor ve bu uğurda sonsuz veri ve milyarlarca dolar harcıyor.

Süreci eleştirenler bu teknolojinin, aralarında önyargı ve yanlış bilgilendirmenin de bulunduğu toplumsal zararları arttıracağından korkuyor. Yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceği uyarısı yapanlar da var.

Beyaz Saray, aralarında Altman'ın da bulunduğu üst düzey teknoloji CEO'larını yapay zeka konusunu ele almak üzere 4 Mayıs’ta biraraya getirdi ve Başkan Joe Biden da toplantıya katıldı.

ABD Kongresi de aynı şekilde teknolojinin faydalarını ve ulusal güvenliği sağlamak ve yapay zekanın kötüye kullanımını sınırlamak için harekete geçmeye çalışıyor. Ancak Kongre üyeleri arasında fikir birliği henüz uzak bir ihtimal.

Reuters kısa bir süre önce, bir OpenAI çalışanının, Yapay Zeka ve Altyapı Güvenliği Ofisi veya OASIS olarak adlandırılabilecek, bir ABD ruhsat dairesi kurulmasını önerdiğini bildirmişti.

Altman yazılı ifadesinde OASIS hakkında yorum yapmıyor, ancak "yeni teknik gelişmelere uyum sağlayacak kadar esnek bir yönetişim rejimini" ve "uygun güvenlik standartlarını düzenli olarak güncellemeyi" savunuyor.

Teknoloji uzmanları, ABD'nin denetime ve suistimallere karşı korumaya odaklanmasına yardımcı olacak olsa da yapay zekanın çok hızlı gelişmesi durumunda, böylesi ruhsatların küçük işletmeleri dışlama riski taşıdığını söyledi.

OpenAI, teknoloji devi Microsoft tarafından destekleniyor. Altman ayrıca yapay zeka konusunda küresel işbirliği ve güvenlik uyumluluğu için girişim çağrısında bulunuyor.

Gizlilik, Teknoloji ve Hukuk Alt Komitesi’ne göre bugünkü oturum ABD'nin denetim süreci için önemli bir adım.

Alt komitenin başkanı Senatör Richard Blumenthal, "Yapay zeka artık fantezi ya da bilim kurgu değil. Gerçek ve hem iyilik hem de kötülük için sonuçları çok açık ve mevcut" dedi.

Blumenthal, yapay zekanın dezenformasyon ve kimlik dolandırıcılığında bir patlamaya yol açmamasının önemli olduğunu, sektörün şeffaflık ve hesap verebilirliğe tabi olması gerektiğini söyledi.

Bugünkü oturuma katılacak bir diğer isim de IBM'in gizlilik ve güvenilirlik sorumlusu Christina Montgomery olacak. Montgomery'nin Kongre'yi düzenlemeleri en büyük toplumsal zararı verme potansiyeline sahip alanlara odaklamaya teşvik etmesi bekleniyor.