X platformunda kişi engelleme özelliği kaldırılıyor

Eski adıyla Twitter yeni adıyla X sosyal medya platformunda kişi engelleme kalkıyor. Şirketin bir süre satın alan dünyanın en zengin insanlarından biri olan Elon Musk yaptığı açıklamada, X’te kişi engellemenin kalkacağını duyurdu

X platformunda kişi engelleme özelliği kaldırılıyor
Eski adıyla Twitter yeni adıyla X, kişi engelleme özelliğini kaldırıyor.

Eski adıyla Twitter yeni adıyla X sosyal medya platformunda kişi engelleme kalkıyor. Şirketin bir süre satın alan dünyanın en zengin insanlarından biri olan Elon Musk yaptığı açıklamada, X’te kişi engellemenin kalkacağını duyurdu.

Kişi engelleme özelliği, bir kullanıcının paylaşımlarını görmesini istemediği diğer kişileri engellemesine olanak tanıyor. Musk, bu özelliğin kaldırılacağını açıkladı.

Musk yaptığı duyuruda “Engelle özelliği doğrudan mesaj kısmı dışında kaldırılacak” dedi. Buna göre engellenen kişiler sadece doğrudan mesaj gönderemeyecek ancak yapılan paylaşımlar karşılıklı olarak görülebilecek.
Musk, bir hesabı sessize alma olarak bilinen özelliğinse kalacağını söyledi. Böylece istenmeyen bir kişinin paylaşımları kullanıcının karşısına çıkmamaya devam edecek.

Musk, tüm bu yeni uygulamaları ifade özgürlüğünün genişletilmesi olarak değerlendirse de uzmanlar özellikle engellemenin kaldırılmasının uygun bir durum olmayacağı değerlendirmesini yapıyorlar.

X platformunun sahibi ve yöneticisi Elon Musk
X platformunun sahibi ve yöneticisi Elon Musk

Araştırmalar, Musk’un Twitter’ı satın almasından bu yana platformdaki nefret söylemi ve ırkçı paylaşımların arttığını gösteriyor. Bu noktada bazı hükümetler de yaptıkları açıklamalarla X platformu yönetimini içeriğin kontrolü konusunda eleştiriyorlar.

Teknoloji milyarderleri Elon Musk ve Mark Zuckerberg
İLGİLİ HABERLER

Musk'ın Zuckerberg’le 'kafes dövüşü'nden önce ameliyat olması gerekebilir 

Öte yandan X’in kişileri engelleme özelliğinin kaldırılmasının sosyal medya uygulamasının indirilmesini sağlayan Apple Store ve Google Play online mağazalarının kurallarıyla çelişebileceğine de dikkat çekiliyor.

Apple’ın kuralları gereği mağazada yer alan uygulamaların, rahatsızlık veren kullanıcıları engelleme özelliği içermesi şartı bulunuyor. Benzer bir Kural Google Play’de de yer alıyor.

Bu konuya ilişkin X, Apple ve Google henüz bir yorum ya da açıklamada bulunmadı.