Türkiye Finlandiya’nın NATO Üyeliğini Onayladı

TBMM Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladı. Mecliste yapılan oylamada, Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolüne onay verilmesine ilişkin yasa teklifi 276 “kabul” oyuyla kabul edildi

Türkiye Finlandiya’nın NATO Üyeliğini Onayladı

TBMM Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladı. Mecliste yapılan oylamada, Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolüne onay verilmesine ilişkin yasa teklifi 276 “kabul” oyuyla kabul edildi.

NATO üyesi Macaristan meclisi de hafta başında Finlandiya’nın üyeliğine onay vermişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile yaptığı görüşmede Helsinki’nin Ankara’nın taleplerini karşılamak üzere somut adım attığını söylemiş ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yeşil ışık yakmıştı.

Türkiye ve Macaristan’ın Finlandiya için onay belgelerini NATO’nun kurucu anlaşması gereği ittifakın resmi belgelerinin kayıt altına alınmasından sorumlu olan ABD’ye göndermesi gerekiyor. Daha sonra da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’ün Finlandiya’ya resmi üyelik davetinde bulunması bekleniyor.

Türkiye henüz Finlandiya ile aynı anda geçen yıl NATO’ya üyelik başvurusunda bulunan İsveç’in üyeliğini onaylamış değil. Rusya’nın Ukrayna işgalinin ardından NATO’ya üye olmak için başvuruda bulunan İki ülkenin NATO’ya resmen üye olması için ittifaka üye olan 30 ülkenin parlamentolarının onayı gerekiyor. Macaristan da henüz İsveç’in üyeliğine onay vermedi.

Türkiye İsveç’in PKK ile mücadelede ve 2016 darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Gülen Hareketi mensuplarına karşı daha fazla adım atmasını talep ediyor.

Türkiye, Finlandiya ve İsveç üç ülke arasındaki görüş ayrılıklarının giderilmesi için mutabakata varmış ve bu konuda müzakereler başlatılmıştı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Amerikalı yetkililer Türkiye ve Macaristan’a her iki ülkenin katılım protokollerini onaylama çağrısında bulunmuştu.

NATO ve ABD, Finlandiya ve İsveç’in 11 Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesine kadar ittifaka üyelik süreçlerinin tamamlanmasını istiyor.