Türkiye Romanya'ya günlük 4 milyon metreküpe kadar doğalgaz ihraç edecek

Türkiye'den Romanya'ya günlük 4 milyon metreküpe kadar doğal gaz ihracatı için iki ülke arasında anlaşmaya varıldı. BOTAŞ, doğalgaz ihracatına 1 Ekim'de başlanacağını açıkladı

Türkiye Romanya'ya günlük 4 milyon metreküpe kadar doğalgaz ihraç edecek
BOTAŞ, Romanya'nın OMV Petrom şirketi ile önemli bir anlaşmaya imza atıldığını duyurdu

Türkiye'den Romanya'ya günlük 4 milyon metreküpe kadar doğal gaz ihracatı için iki ülke arasında anlaşmaya varıldı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'den (BOTAŞ) yapılan açıklamada, "BOTAŞ, bölgenin büyük enerji şirketlerinden OMV Petrom ile önemli bir anlaşmaya imza atmıştır. Günlük 4 milyon metreküpe kadar doğalgaz arzına imkan sağlayan 31 Mart 2025 tarihinde sona erecek anlaşma kapsamında Türkiye'den Romanya'ya boru hatları ile doğalgaz ihracatına 1 Ekim'de başlanacaktır" denildi.

Geçen yıl 26 Eylül günü İsveç’in Bornholm Adası’na yakın bölgede düzenlenen sabotajda, denizin 150 metre altındaki borulardaki patlama sırasında Richter ölçeğine göre 2,2 şiddetinde bir sarsıntı meydana gelmişti.
İLGİLİ HABERLER

Kuzey Akım’a sabotajın üzerinden bir yıl geçti

Açıklamada, tarafların doğalgaz ticaretinin yanında iletim, depolama, üretim ve yeşil enerji teknolojileri alanlarında da işbirliğini geliştirme konusunda mutabık kaldığına işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

"Bugüne kadar boru hattı vasıtasıyla bölge ülkelerinden Yunanistan, Bulgaristan ve Macaristan'a doğalgaz ihracatına dair önemli anlaşmalar gerçekleştiren BOTAŞ, gaz arzı sağladığı ülkelere Romanya'yı da ekleyerek komşu piyasalarda ve Avrupa'da enerji arz güvenliği ve çeşitliliğine katkısını pekiştirmektedir. Bu kapsamda BOTAŞ, yeni ihracat anlaşmaları için birçok ülke ve şirket ile görüşmelerine devam etmektedir." değerlendirmesinde bulunuldu.

Türkiye, Macaristan ile Ağustos'ta, Bulgaristan ile ise Ocak'ta doğalgaz ihracatı anlaşması imzalamıştı.