Yeni çalışmalar 1991'de keşfedilen Ötzi adlı mumyanın Anadolulu olduğunu ortaya koydu

Ötzi olarak bilinen Neolitik buz adamı geçmişte bilim adamlarınca ayrıntılı incelemelere tabi tutulmuştu. Son araştırma ise Ötzi'nin genetik mirası konusunda şaşırtıcı bulgular ortaya koydu. Buna göre Ötzi'nin tipik Anadolu genetik mirasına sahip olduğu anlaşıldı

Yeni çalışmalar 1991'de keşfedilen Ötzi adlı mumyanın Anadolulu olduğunu ortaya koydu
Araştırma Ötzi'nin genetik oluşumunun yüzde 92'sinin Anadolulu çiftçilerden geldiğini ortaya koydu.

Ötzi olarak bilinen Neolitik buz adamı geçmişte bilim adamlarınca ayrıntılı incelemelere tabi tutulmuştu. Son araştırma ise Ötzi'nin genetik mirası konusunda şaşırtıcı bulgular ortaya koydu. Buna göre Ötzi'nin tipik Anadolu genetik mirasına sahip olduğu anlaşıldı.

Bugün Cell Genomics dergisinde yayınlanan bir rapor Ötzi'nin
Daha önce sanılandan önemli ölçüde farklı özelliklere sahip olduğunu gösterdi. Çalışma Ötzi'nin koyu ten rengine, koyu renk gözlere ve açık alın bölgesine sahip olduğunu ortaya çıkardı.

İtalya'nın Bolzano kentindeki Mumya Çalışmaları Enstitüsü Eurac Araştırma Merkezi'nden Albert Zink, "Kahverengi gözlere sahip olduğu gibi bazı şeyleri doğruladık ancak cilt renginin sandığımızdan daha koyu olduğunu bulduk" dedi.

Zink, "Kel olmasının mümkün olduğunu gördük. O nedenle de saçlarını kaybetme genetik yatkınlığına sahipti" diye konuştu.

Önceki çalışmalar Ötzi'nin modern Sardunyalılar'la genetik benzerliği olduğunu ortaya koymuştu. Ancak araştırmacılar bu sonuca daha geniş bir insan genomu yelpazesinin bulunmasından önce erişildiğine inanıyor.

Çalışma Ötzi'nin koyu ten rengine, koyu renk gözlere ve açık alın bölgesine sahip olduğunu ortaya çıkardı.
Çalışma Ötzi'nin koyu ten rengine, koyu renk gözlere ve açık alın bölgesine sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Zink, "Asıl farklılık, atalarıyla ilgiliydi. Çünkü Anadolu'dan gelen ve Avrupa'ya göç eden Neolitik insanlar için tipik olan bu Anadolu soyuna sahip olduğunu doğrulayabiliyorduk" dedi.

"Genetik oluşumunun yüzde 92'si Anadolulu çiftçilerden geliyor"

Araştırma Ötzi'nin genetik oluşumunun yüzde 92'sinin Anadolulu çiftçilerden geldiğini ortaya koydu. Bu bulgu Avrupalılar'ın karmaşık göç tarihini aydınlatıyor. Sonuçlar ayrıca, Alp bölgesinin buzadam nüfusu ile Alpler'in kuzeyi ve batısında yaşayan topluluklar arasındaki genetik alışverişi sınırlayan bir engel oluşturduğunu da gösteriyor.

En sıra dışı şekilde korunmuş buz mumyalarından biri olan Ötzi, 1991 yılında Tirol Alpleri'nde yürüyüş yapanlar tarafından bulunmuştu. 160 santimetre boyundaki Ötzi 5.300 yıl önce bilinmeyen bir düşmanın attığı bir mızrak darbesiyle öldüğü sırada yaklaşık 45 yaşındaydı.

Modern insanların sağlık koşullarını anlamamıza yardımcı olan bağırsak mikrobiyomunun analizi ile de daha fazla sırrın açığa çıkarabileceği sanılıyor.

Zink, "Bugün modern çalışmalardan mikrobiyomun sağlığımız için , alerjilerimiz ve diyetimiz için çok önemli olduğunu biliyoruz. Onunla modern halk arasında farklılıklar olup olmadığını araştırmak istiyoruz" dedi.