Yunan Dışişleri Bakanı Yerapetritis ve Blinken, Washington'da "işbirliği" mesajları verdi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, Yunanistan-ABD Stratejik Diyaloğu'nun 5. turu için bugün Washington’da. Yerapetritis, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’la görüştü. İki bakan, savunma ve F-35'lerin satışı dahil birçok alandaki işbirliğine dikkat çekti

Yunan Dışişleri Bakanı Yerapetritis ve Blinken, Washington'da "işbirliği" mesajları verdi
Yunanistan Dışişleri Bakanı Yerapetritis, ABD Dışişleri Bakanı Blinken'la görüştü. (9 Şubat 2024)

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, Yunanistan-ABD Stratejik Diyaloğu'nun 5. turu için bugün Washington’da. Yerapetritis, ABD Dışişleri Bakanlığı'nda, Bakan Antony Blinken ile görüştü.

NASA'nın uzay işbirliği programı olan Artemis Anlaşması’na Yunanistan’ın katılımı için imza törenine katılan Yerapetritis ve Blinken, Washington-Atina hattındaki işbirliğinin önemine dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

İki ülkenin barış ve istikrarı sağlamak, Ukrayna'yı desteklemek, Kızıldeniz'de seyrüsefer özgürlüğünü savunmak, teröristlerle mücadele etmek, doğal afetlerde muhtaç durumdakilere insani yardım sağlamak için birlikte çalıştığına dikkat çeken Blinken, "Karşılıklı savunma işbirliği anlaşmamız, NATO'nun güçlendirilmesine yönelik çalışmalarımız ve Yunanistan'a F-35 jetlerinin satışı yoluyla transatlantik savunma güvenliğini güçlendiriyoruz" dedi.

"Ortaklığımızı kelimenin tam anlamıyla yeni ufuklara taşıyoruz" diyen Blinken, Artemis anlaşmasını imzalayarak Yunanistan'ın, güvenli, barışçı ve sürdürülebilir uzay araştırmaları için ortak vizyonu ilerletmek üzere ABD ve diğer 33 ülkeye katıldığını söyledi.

F-35 ve Kıbrıs mesajları

Yerapetritis de Ortadoğu'daki krize, Ukrayna'daki savaşa, Batı Balkanlar'daki duruma ve ABD ile enerji ve F-35 satışı konusundaki işbirliğine atıfta bulundu; Washington ve Atina'nın küresel istikrarı ve demokrasi ilkelerini desteklemek için mümkün olan her şeyi yaptığını söyledi.

Yunan Bakan, Kıbrıs sorununu da gündeme getirerek, uygulanabilir bir çözümün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda olmadı gerektiğine dikkat çekti; uluslararası hukuka ve deniz hukukuna saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre de Beşinci Stratejik Diyalog kapsamında, gündemde bölgesel gelişmeler, savunma ve güvenlik, insani zorluklar ve afetlere hazırlık, enerji ve çevre, kolluk kuvvetleri ve terörle mücadele, ticaret ve yatırım ile halklar arası ilişkiler yer aldı.

Yerapetritis’in ziyareti, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 27 Ocak’ta eş zamanlı olarak Türkiye'ye 40 adet yeni F-16 savaş uçağı ve 79 adet modernizasyon kiti ile Yunanistan'a da 40 adet F-35 savaş uçağının olası satışını onaylayarak Kongre'ye bildirimde bulunmasının ardından gerçekleşti.

ABD’nin Türkiye’ye F-16 satış süreci için harekete geçmesinin hemen ardından 28 Ocak’ta Ankara’ya giden ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Victoria Nuland’ın, S-400 sorunun çözülmesi halinde Türkiye'nin F-35 programına geri dönebileceğini söylemesi Yunanistan’da yankı bulmuştu. Bu nedenle uzmanlar, bu ziyarette Türkiye’nin gündemde olmasının kaçınılmaz olduğu görüşünde.

Yunan basınına göre Türk-Yunan ilişkileri ve Doğu Akdeniz’in yanısra Avrupa'nın Batı Balkanlar'a bakış açısı, Ortadoğu ve Kızıldeniz'deki durum, Ukrayna'daki çatışma ve Çin konuları masada olacak.

Bölgede başka bir gerilim istemeyen ABD, iki NATO müttefiki arasında Ege’de sükuneti korumak istiyor. Dışişleri Bakanı Antony Blinken, geçen Ocak ayındaki Ortadoğu ziyaretine Türkiye ve Yunanistan’ı da dahil etmişti.

Girit’te Başbakan Kiryakos Miçotakis’le görüşen Blinken, adadan ayrılırken, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Miçotakis liderliğinde, Yunanistan ve Türkiye'yi birbirine yakınlaştırmak için yaptıklarına odaklandık” dedi.

Uzmanlar Washington'un bu açıklamalarla amacının Türkiye'yi Rusya’dan uzaklaştırarak yeniden Batı’ya yakınlaştırmak olduğu görüşünde. ABD Deniz Piyadeleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Sinan Ciddi de bu isimlerden biri. Ciddi VOA Türkçe’ye yaptığı değerlendirmede, “Nuland'ın Türkiye'nin F-35 programına geri dönebileceğini ima eden sözleri bunun açık bir örneği” dedi.

Ancak Ciddi, bu olasılığın Yunanistan tarafından pek hoş karşılanmayacağına da dikkat çekiyor ve “Zira Atina haklı olarak Türkiye'nin gelecekte bir noktada beşinci nesil savaş uçakları edinmesinden ve bunun kendilerine karşı kullanılmasından korkuyor” diyor.

Yerapetritis’in öğleden sonra Georgetown Üniversitesi'nin "Zorluklar ve fırsatlar: Avrupa'nın geleceği, AB-ABD ilişkileri, Ortadoğu ve Yunanistan'ın küresel manzaradaki rolü" başlıklı etkinliğinde konuk konuşmacı olarak yer alacak.

İklim krizi de Washington gündeminde

Yerapetritis ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki temasları öncesinde ABD Başkanı'nın İklim Değişikliği Özel Temsilcisi John Kerry ile, düşünce kuruluşu Wilson Center'ın “okyanusların korunması” ile ilgili çevrimiçi etkinliğinde konuştu.

Gerapetritis, Yunanistan'ın 2025-2026 dönemi için BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine adaylığını koyarken önceliklerini iklim, barış ve güvenlik olarak belirlediğini hatırlattı.

İlk olarak 2014 yılında ABD Dışişleri Bakanlığı'nın girişimiyle başlatılan Okyanusumuz Konferansı (9. İklim Krizi ve Etkileri Konferansı) bu Nisan ayında Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenleniyor.

Hükümetleri, uluslararası kuruluşları, akademiyi, özel sektörü ve STK'ları bir araya getiren konferans altı eylem alanına odaklanıyor: deniz koruma alanlarının desteklenmesi, sürdürülebilir mavi ekonominin teşvik edilmesi, iklim kriziyle mücadele, deniz güvenliğinin desteklenmesi, sürdürülebilir balıkçılığın ilerletilmesi ve deniz kirliliğiyle mücadele.

Dilge Timoçin