ABD’de çocukların yüzde 20’si obez ama kilo vermek için seçenekleri az

ABD'li çocuklar arasında obezite oranı 1980'de %5 iken şu anda yaklaşık %20. Çocuklarına sağlıklı beslenme için önerilen 26 saatlik programa erişimi olmayan aileler, zayıflama ilaçlarına yönelmeye başladı. Uzmanlar, sadece ilaçlara güvenmenin yeme bozukluklarına katkıda bulunabileceğinden endişeli

ABD’de çocukların yüzde 20’si obez ama kilo vermek için seçenekleri az

Obezite sorunu yaşayan çocukları için yardım arayan pek çok Amerikalı ebeveyn, en yaygın olarak önerilen tedaviye ulaşamıyor. Ancak bu tedavi popüler zayıflama ilaçları değil.

ABD’de sağlık kuruluşları, çocuklara ve ailelerine daha sağlıklı beslenmenin ve daha fazla hareket etmenin pratik yollarını öğretmek için bir yıl içinde 26 saat olmak üzere yoğun davranışsal danışmanlık öneriyor.

Ancak bu programlar yaygın olarak mevcut değil ve birkaç aylık bekleme listeleri var. 10’dan fazla doktor ve ebeveynle yapılan görüşmelere göre, bu programlar genellikle sağlık sigortası kapsamında değil ve birçok aile için sağlanması zor bir zaman taahhüdü gerektiriyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ABD'deki yaklaşık 15 milyon obezite hastası çocuğun yüzde 1'inden daha azının bu tür yapılandırılmış bakım aldığını söylüyor. Sürece dahil olan doktorlar Reuters haber ajansına yaptıkları açıklamada, CDC ve diğer kuruluşların, sigorta kapsamını genişletme çabalarının sonuç vermediğini söyledi.

CDC'ye göre, Amerikalı çocuklar arasında obezite oranı 1980'de %5 iken, düzenli olarak artarak şu anda yaklaşık yüzde 20'ye çıkmış durumda.

İlaç firması Novo Nordisk'in Wegovy ilacı 2021'de yetişkinler için ve 2022'nin sonlarında ergenler için onaylanarak ilk kez kilo vermenin oldukça etkili bir yolunu sundu. Firma, yetişkinlere her hafta en az 25 bin defa ilk kez reçete edilen ilaca olan talebi hala karşılayamıyor.

Reuters haber ajansının Şubat ayında yaptığı bir araştırmaya göre, çok daha az ama giderek artan sayıda aile ilacı ergenlik çağındaki çocukları için istiyor.

Birçok doktor ve ebeveyn ise, Wegovy'nin bir çocuğun gelişimini etkileyip etkilemeyeceği veya diğer uzun vadeli riskleri oluşturup oluşturmayacağı konusunda veri olmadan ilacın kullanımından çekiniyor.

Uzmanlardan oluşan etkili bir federal kurul olan ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü, Aralık ayında yayınlandığı taslak bir tavsiyede, ilaçların uzun vadeli güvenliği ve etkinliği hakkında daha fazla veri elde edilene kadar, obezite hastası ergenler için yaşam tarzı değişikliklerine bağlı kalmanın daha iyi olduğunu yazdı.

Amerikan Pediatri Akademisi, 12 yaş ve üstü gençlere obezite için ilaç önerilmesi; ancak bunun sadece "sağlık davranışı ve yaşam tarzı tedavisine ek olarak" yapılması gerektiği görüşünde.

Görev gücü, çocuklar için yoğun davranışsal programları içeren klinik çalışmaları inceledi ve ortalama olarak çocukların 2,6 kilo verdiğini tespit etti.

Ancak Wegovy ve benzeri ilaçlar insanların daha dramatik bir şekilde kilo vermelerine yardımcı oluyor. Klinik çalışmalarda hastalar, vücut ağırlıklarının %15'i veya daha fazlasından kurtulabiliyor. İlaç bu kadar ünlenmişken, danışmanlık için sigorta kapsamı eksikliği, gelecekte daha fazla aileyi ilaçları denemeye itebilir.

Bazı doktorlar, Wegovy'nin gençler tarafından daha yaygın olarak kullanılmasının, çocukların uzun vadede sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmelerini daha da önemli hale getireceğini söylüyor. Uzmanlar, sadece ilaçlara güvenmenin beslenme yetersizliklerine veya yeme bozukluklarına katkıda bulunabileceğinden endişe ediyorlar.

CDC, Amerikan Pediatri Akademisi ve diğer önemli uzmanlar obezite danışmanlığının daha iyi karşılanması için 2022'den bu yana çalışıyor. Amerikan Tıp Derneği (AMA) kurulu Eylül ayında, bu girişimlerden birini reddetti. Bu girişim, hizmet sağlayıcıların 26 saatlik programı, sigorta şirketlerine faturalandırmalarına yardımcı olacak özel bir tıbbi kod talebi.

AMA, Reuters'a yaptığı açıklamada, başvurunun kurulun kriterlerini karşılamadığını söyledi; ancak daha fazla ayrıntı vermedi. Ancak AMA'ya göre genel olarak, yeni kodlar yemek pişirme dersleri gibi klinik olmayan hizmetleri içeriyorsa onaylanmayabilir. Bir kod onaylansa bile sağlık sigortaları tıbbi hizmetler için ödeme yapmayı reddedebilir.

CDC ise Reuters'a yaptığı açıklamada, hem obezite ilaçlarına hem de yaşam tarzı tedavisine eşit erişimin sağlanmasının "ailelerin çocuk obezitesini ele almak ve sağlığı en iyi şekilde desteklemek için birden fazla seçeneğe erişebilmeleri için çok önemli olduğunu" vurguluyor.