ABD’yle Çin ekonomide iletişimi arttırma konusunda uzlaştı

Çin Başbakan Yardımcısı He Lifeng’le görüşen Maliye Bakanı Janet Yellen ekonomi alanında iletişimi arttırma konusunda uzlaştıklarını açıkladı

ABD’yle Çin ekonomide iletişimi arttırma konusunda uzlaştı
Yellen Lifeng'le San Francisco'da görüştü

Çin Başbakan Yardımcısı He Lifeng’le görüşen Maliye Bakanı Janet Yellen ekonomi alanında iletişimi arttırma konusunda uzlaştıklarını açıkladı.

Yellen bununla birlikte Lifeng’i Rusya’ya Ukrayna’daki savaşında destek veren şirketler konusunda uyardığını da kaydetti.

Janet Yellen San Francisco’da iki gün süren görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında Lifeng’le ihracat kontrolleri, muhtemel işbirliği alanları, düşük gelirli ülkelerin borç yapılanması konularında samimi, doğrudan, yapıcı müzakereler yaptıklarını söyledi.

İki isim 15-17 Kasım tarihlerinde San Francisco’da yapılacak APEC zirvesi öncesi görüşmüş oldu.

Zirvede Başkan Joe Biden’la Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in görüşmesi de bekleniyor.

Yellen, He’nin Çin ziyareti davetini kabul ettiğini de açıklarken, Amerika’nın ekonomisini Çin ekonomisinden ayırmak gibi isteği olmadığını kaydetti, Washington’ın Amerikan şirketleri ve çalışanları için eşit şartlar istediğini vurguladı.

ABD Maliye Bakanı, Washington’ın Çin şirketlerinin ve bankalarının Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına yardım ediyor olabileceğine dair kanıtlara sahip olduğunu da belirtti ve böyle bir durumun olması halinde söz konusu şirketlerin çok ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu.

Yellen, Washington’ın özellikle bu konuda kanıt sunduğunda Çin tarafının harekete geçmesini beklediğini kaydetti.

Çin Maliye Bakanı Yardımcısı Liao Min de ekonomik ilişkilerin iki ülkenin ortak çıkarlarının kökeninde olduğunu belirtti ve Çin’le Amerika arasındaki işbirliğinin sağlam ve geniş bir yapısı olduğunu belirtti.