Afrika Kıtasında Türk İşadamları

İşadamı Koray Erdemli Afrika kıtasındaki iş ziyaretlerini Medya Berlin için kaleme aldı.

Afrika Kıtasında Türk İşadamları
Afrika Kıtasında Türk İşadamları

Geçtiğimiz ay Teknik düzeyde bir toplantı için Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Faustin-Archange Touadéra'dan bir davet aldık. Biz de bu davete Türkiye heyetinde AK Parti MKYK üyesi İst. Milletvekili ve Türkiye-Etiyopya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Sn. Dr. Hasan Sert ile Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını ileterek, İş insanı Umay Group Yön. Kur. Baş. Sn. Burak Koçak ve Türkiye/Almanya'dan İş insanı ben deniz Koray Erdemli, Erdemli Group & Erdemli Investment Holding Yön. Kur. Baş. olarak katıldık.

Orta Afrika Cumhuriyetinde Cumhurbaşkanı Sn. Faustin-Archange Touadéra himayesinde, Ekonomi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi-Eğitim, Teknoloji ve Savunma Bakanları ve Komisyon üyeleri ile yatırım temalı bir dizi toplantılar gerçekleştirdik.

Bunun yanı sıra aynı heyet ile Afrika Ülkesi Kamerun'a geçtik. Türkiye ve Kamerun arasında siyasiler, diplomat ve iş insanları düzeyinde delegasyon ile Kamerun'da yatırım konulu toplantılar gerçekleştirdik. Kamerun'u temsilen Bakan düzeyinde siyasiler ve iş insanları ile karşılıklı iyi niyet anlaşmaları imzalandı. 2004 yılından itibaren Kamerun Ticaret Bakanı görevini yürüten Sn. Luc Magloire Mbarga Atangana ile temaslarımızda, Kamerun Büyükelçimiz Sn. Volkan Işıkçı bizlere eşlik etti. Katılımıyla ve heyetimizi ağırlayan Kamerun/Yaounde T.C. Büyükelçimiz Sayın Volkan Işıkçı'ya teşekkür ederim. Görevinde başarılarının devamını diliyorum.

Yazımın çıkış noktasında Afrika seyahatimizin bende hangi duyguları yücelttiğini aktarmak isterim; Vatanımızın kıymetini daha iyi hatırladım. Niçin hatırladım: Çünkü, sahip olduklarımızı hızlı unutuyoruz. Diğer ülke kültürlerine tanıklık etmeniz daha iyi anlamanıza izin veriyor. Orada ki yaşamları görüyorsunuz ve ahlakınız değişiyor, dargınlıklar kırgınlıklar unutuluyor. Sevgi, sabır, adalet, güç ve dayanışma ruhuna bürünüyorsunuz. ilk kez gördüğünüz bir ülke ve milletine umut olmak istiyorsunuz, paylaşmak istiyorsunuz.

Ve orada insanların ülkemize, milletimize ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a sevgisini görüyorsunuz.

Afrika kıtasının önemini anlamak için en önemli ölçülerden biri anlatmak. Özellikle Orta Afrika ülkeleri ham madde buluntularından ve kaynaklarından yeterince faydalanamıyor. Ne yazık ki bu ülkeler sömürücüler tarafından yıllar içinde talan edildi. Tüm bunlar Afrikalı insanların tarih hafızaları için ne ölçüde kıymetli olduğunu görebilmek ve Sayın Cumhurbaşkanımıza olan saygı, minnet ve Türk Milletine sevginin ne ölçüde yüksek olduğunun farkına varmamız, bu kıtada daha etkili olmamız gerektiğine işaret ediyor. Bunun yanı sıra kıtada, altyapı, üstyapı, eğitim ve çokça alana duyulan ihtiyacın artması, kapıların yine sömürücülere açılması kaçınılmaz.

Türkiye halkımız demektir ve biz büyük bir Ülkeyiz ve çok güçlü bir Milletiz. Şubat ayında yaşanan felaketin acısı hâlâ taze. Yakın zamanda çok buruk çok büyük acılar yaşadık. Yaralarımızı sarmasını biliyoruz ve yaraları sarmasını biliyoruz. Buna tekabül Kıtada istişareler ve çalışmalar oldukça, etkileyici sonuçlar elde edilir. Bizler heyetimiz ile Cumhurbaşkanı, Bakanlar ve Milletvekilleri tarafından ağırlanıp uğurlandık. Tekrar şükranlarımı sunuyorum. Kıtada potansiyel çalışmalarımızı sürdürmek istiyoruz. Umarım bir gün umutların yeşereceği bir Afrika olur, orada insanlar bunu fazlasıyla hak ediyor.

14 Mayıs tarihinin Milletimize, Ülkemize, huzur ve bereket getirmesini ve Milletçe her daim kucaklaşmayı niyaz ediyorum. Nice güzel günlerimiz olsun.

 

Koray Erdemli