Akşener İYİ Parti’nin İzmir adayını açıkladı: “İzmir’i kokudan ve sığınmacılardan kurtaracak aday”

31 Mart 2024’te yapılması planlanan yerel seçimlere kendi adaylarıyla girme kararı alarak ittifaka kapıları kapatan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin ilk belediye başkan adayını CHP’nin kalesi olarak bilinen İzmir’de açıkladı

Akşener İYİ Parti’nin İzmir adayını açıkladı: “İzmir’i kokudan ve sığınmacılardan kurtaracak aday”
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale’yi aday gösterdi.

31 Mart 2024’te yapılması planlanan yerel seçimlere kendi adaylarıyla girme kararı alarak ittifaka kapıları kapatan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin ilk belediye başkan adayını CHP’nin kalesi olarak bilinen İzmir’de açıkladı.

Akşener İzmir’de katıldığı il teşkilatı buluşmasında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale’yi aday gösterdi. Akşener açıklamasında, “İzmir’e çok iyi gelecek, İzmir’i kokudan kurtaracak, İzmir’i sığınmacılardan kurtaracak, İzmir’de sığınmacılara belediye üzerinden hiçbir yardım, indirim yapmayacak olan, dürüstlüğüne kefil olduğum, İzmirliler’i proje sağanağına tutacak ve İzmir’e gerçekten çağ atlatacağına emin olduğum büyükşehir adayımızı huzurlarınıza davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

“İzmir’in artık bir kale olmasını istemiyorum, reddediyorum”

Özlale ise yaptığı konuşmada, “Düzensiz trafiği, düzensiz göçmenleri, sessiz işgali, düzensiz eğitim ve sağlık hizmetlerini acilen düzeltmeye adayım. Bir kalkınma ekonomisti olarak İzmir’i kalkındırmaya adayım. İzmir’in artık bir kale olmasını da istemiyorum, reddediyorum. İzmir’in iki yumruk arasında kalmasını istemiyorum. Birbirinin kötü taklidi olan siyasi tartışmanın, kurtarılmış bölge edebiyatının değil, gerçekten zenginliğin şehri olsun istiyorum” dedi.

“Nasıl bir cendere ve işkenceden geçtiğimizi hatırlamamız lazım”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yerel seçimler öncesi il gezilerine devam ediyor. Akşener, Edirne’nin ardından ikinci ziyaretini İzmir’e yaptı. Partisinin il başkanlığının düzenlediği toplantıda konuşan Akşener, Cumhurbaşkanı seçiminde CHP’yle ittifak sürecinde yaşananlara yönelik açıklamalarda bulundu. Akşener, “Maalesef her şey çok çabuk unutuluyor. Onun için bizim hikayemizi yeniden hatırlamamız lazım. Nasıl bir cendere ve işkenceden, hangi iftiralardan, hangi hakaretlerden geçtiğimizi, dayandığımızı, irade koyduğumuzu, yamulmadığımızı yeni baştan hatırlamamız lazım. İYİ Parti’nin hikayesini yeniden hepimize hatırlatmak gerektiğini fark ettim ve bunun için Anadolu’yu yeniden gezmeye başladım” dedi.

Cumhurbaşkanı seçiminin kaybedilmesine yönelik suçlandığını söyleyen Akşener, esas sorunun Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olduğunu belirterek, “Bugün geldiğimiz nokta Tayyip Erdoğan nefreti. Halbuki tartışmamız gereken bu ucube sistem. Değiştirmemiz gereken bu ucube sistemdi. İnsanların refahı önündeki engel buydu. Ama üç seferdir halk tarafından neden onaylandı? Çünkü seçimi kazanmaya odaklanamadık, seçimi kimin kazanacağına odaklandık. Bir başarısızlık varsa benim üstüme düşen, kabulümdür. Dolayısıyla Erdoğan nefreti üzerinden yürüyen bir sistemde, sistem tartışılmadığı için zaten başarılması mümkün değildi. Siz o sistem üzerinden mücadele vermediğiniz takdirde kimi seçtirirseniz seçtirin ikinci Erdoğan olurdu” dedi.

“Biz buradan bir ders çıkardık, olmuyormuş”

Akşener, Altılı Masa’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığının belirlenmesinde ortak karar alınmamasını da eleştirdi. Akşener, “Altılı masa aynı zamanda bir ittifak modeli. Altılı masanın en büyük özelliği ortak karar almaktı. Bir kişi bir konuya hayır diyorsa o konunun olmamasıydı. Ama 14 Mayıs’a kadar biz gerçekten çok çalıştık. ‘Bir oy Meral’e bir oy Kemal’e’ diyerek gezdik, İzmir’de ‘her CHP’li aileden bir tanecik oy istiyorum’ dedim, o bile suç olmuş. İş hafif bir tırmalanma noktasına geçtiğinde, karşılıklı bir uzaklaşma oldu mu bu iş olmuyor” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti lideri, “2023’de de maalesef ben başaramadım, kazandırmayı sağlamayı başaramadım. Ha bize özür dile diyorlar, özür diliyorum ama konu o değil. Biz buradan bir ders çıkardık, olmuyormuş. Osmanlı 250 sene kişiler üzerinden tartıştı, olaylar üzerinden tartışmadı, bilimi unuttu. Kişiler üzerinden gidildiği zaman yapamazsınız” diye konuştu.

“İmamoğlu ve Yavaş bana değil millete ‘hayır’ dedi”

Akşener, “Şimdi diyeceksiniz ki ‘sen özellikle Ankara ve İstanbul belediye başkanını, cumhurbaşkanlığına layık gördün’. Milletimiz layık gördü, ben değil. Mesela o zamanlar Kürtler oy vermez derlerdi, Hakkari’de ‘Mansur Bey’ dendi. Türkiye bunu dedi. İsterdim ki beni desinler. Ama onları dediler. Ben ne yaptım? Kişiler üzerinden tartışılmasın diye milletin sesini ilettim. Bu iletmenin karşılığında iki arkadaşımız da ‘hayır’ dediler. Bana değil, millete ‘hayır’ dediler. Ama yine ben sopa yedim sonunda” dedi.

“Biz hariç herkes düşmanına benzedi”

Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in “Biz, savaşı öldüğümüz zaman değil düşmanlarımıza benzediğimiz zaman kaybederiz” sözünü hatırlatan Akşener, “Biz hariç herkes düşmanına benzedi” ifadesini kullandı.

Yerel seçimlerde ittifaka kapıyı kapattıklarını söyleyen Akşener, “Kişiler üzerinden gidildiğinde bir taraf Tayyip Erdoğan düşmanı, öbür taraf Kılıçdaroğlu düşmanı olur, böylece birbirinize benzersiniz. Nasıl seçileceği değil, kimin seçileceği ortaya çıkar. Bir taraf ‘Pirom seçilsin’ der, diğer taraf ‘Reis seçilsin’ der. Olan Türkiye’ye olur, sopayı da İYİ Parti yer. Artık buna hayır diyoruz. Bizim kimseyle kavgamız yok, kimseye nefretimiz de yok. Biz ihtiyaç sahibi olan insanların derdine çare olabilecek bir sistemin oluşturulmasına gayret ediyoruz. Bunun için de birinci aşamada hür ve müstakil bir şekilde yerel seçimde kendimizi tartacağız. Biz kaç kilo ediyoruz, neye tekabül ediyoruz, bunu bu seçimde göreceğiz. Sonuca da razı geleceğiz. O sonuç sizi üzen, hayallerimizi kıran bir sonuçsa o sorumluluk bana aittir, gereğini yapacağım” dedi.

Akşener, bir önceki yerel seçimde İYİ Parti’nin CHP’ye desteği olmasaydı büyükşehirlerin kazanılamayacağını da vurguladı. İYİ Parti lideri, 2018’de TBMM’de partisinin grup kurabilmesi ve genel seçimlere katılmasının önündeki engeli kaldırmak için CHP'den 15 milletvekilinin istifa edip İYİ Parti'ye katılmasını hatırlatarak, “15 milletvekili konusunda Kılıçdaroğlu’na ve arkadaşlarımıza tekrar teşekkür ediyorum. Ama televizyonlarda son dönemlerde, CHP mensupları ve yetkilileri tarafından şunu duyuyoruz, ’15 milletvekili olmasaydı İYİ Parti olmazdı’. Doğrudur olmazdı. Peki siz nerede olurdunuz? İstanbul olur muydu, Ankara olur muydu, Antalya olur muydu, Adana olur muydu? Bu ucube sistemin mecbur bıraktığı ittifak sebebiyle pek çok şey yaşadık ama o güzel hareketten herkes kazandı” şeklinde konuştu.