CHP’li Tanrıkulu hakkında soruşturma

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında, bir televizyon kanalında yaptığı konuşma nedeniyle “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama” ve “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama” iddialarıyla soruşturma başlatıldı.

CHP’li Tanrıkulu hakkında soruşturma
CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında soruşturma başlatıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında, bir televizyon kanalında yaptığı konuşma nedeniyle “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama” ve “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama” iddialarıyla soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Tanrıkulu’nun dün TV100 isimli kanalda yayınlanan Özgür İfade Programının canlı yayınına telefonla bağlanarak yaptığı konuşmanın ardından soruşturma başlattı. Tanrıkulu konuşmasında, Türk Silahlı Kuvvetleri’yle ilgili bazı iddialar ortaya attı. Savcılık tarafından yapılan açıklamada, soruşturmanın gerekçeleri şöyle sıralandı: “5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 301. Maddesinde düzenlenmiş olan “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama” ve 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 216. Maddesinde düzenlenmiş olan “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama” suçlarından soruşturma başlatılmıştır.”

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıklu
CHP Milletvekili Sezgin Tanrıklu

Cansu Canan Özgen’in sunduğu programa telefonla bağlanan Tanrıkulu, TSK üzerindeki şaibelerin kalkması gerektiğini savunarak “Bu ordu değil mi 15 Temmuz da darbe girişimi yapan. Benim takip ettiğim davalar var, 15 köylüyü helikopterden atan Türk Silahlı Kuvvetleri değil miydi? Eleştirel yaklaşırız. Bizler de soru sorarız doğru olup olmadığını sorgularız. Türk Silahlı Kuvvetleri üzerinden bu tür şaibeler kalkar, kalkması amacıyla bunları sorarız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları var” ifadelerini kullanmıştı.

Tanrıkulu’na tepki gösteren katılımcılardan tv100.com yazarı Fuat Uğur da neden PKK’yı eleştirmediğini sordu. Programın sunucusu Özgen ve diğer katılımcılar da Tanrıkulu’na tepki gösterdi.

Sosyal medyada başlayan tepkiler üzerinde bir açıklama yapan Tanrıkulu “Dünkü açıklamalarımdan sonra bazı dijital platformlarda hakkımda ağır eleştirinin ötesine varan açıklamalar yapan, yazan herkesle tek tek hukuk önünde hesaplaşacağım. Günü geldiğinde aman ‘Özür dilerim, ben yanlış yaptım, affedin’ vb sözlerle lütfen karşıma gelmeyin” dedi.

Mahmut Bozarslan