Alman-Türk Gazeteciler Birliği'nin (ATGB) Konukları Vardı

Yeni Kurulan Alman Gazeteciler Birliği ilk toplantısını gerçekleştirdi.Konuk olarak davet edilen Nur Özalp ve Gültekin Emre

Alman-Türk Gazeteciler Birliği'nin (ATGB) Konukları Vardı
Alman-Türk Gazeteciler Birliği'nin (ATGB) Konukları Vardı
Alman-Türk Gazeteciler Birliği'nin (ATGB) Konukları Vardı
(ATGB) Alman-Türk Gazeteciler Birliği tarafından gerçekleştirilen  toplantı (13 Şubat 2023)   Türk Alman İşverenler Birliği’nde (TDU) yapıldı.

Toplantı'da, Türkiye’de  Kahramanmaraş merkezli büyük deprem de hayatlarını kaybedenler için saygı duruşu ile anıldı. . "Medya'nın Canlı Tanıkları " – bölümünün konukları, şiir, deneme, eleştri, araştırma, öykü ve roman yazarı, Parantez, Şiir-lik, Melez Şiir dergilerinin yayımcısı Gültekin Emre ile hem şiirleri, hem de desenleriyle süsleyerek beraberce yayımladıkları "Tsunami Haikular" adlı kitabın yazarlarından, çalışmalarını Berlin ve İstanbul'da sürdüren ressam Nur Özalp’tı. Emre ve Özalp müşterek kitaplarından bölümler okudular ve anılarını Berlinli gazeteciler ve konuklarla paylaşarak kendilerine yöneltilen genellikle şiir üzerine sorularıcevapladılar.

Konuklar arasında, Berlin Klâsik Türk Müziği Derneği’nin (BKTMD) yeni göreve gelen başkan yardımcısı Nejla Altıok ile yazman Gülşen Aktaş, kısa bir süre önce karikarton sergisi açan Berlinlilerin yakından tanıdığı emekli meslek öğretmeni ve danışmanı, yazar, şair, bağlama sanatçısı, karikatürist (kendi deyimiyle KariKartonist) Cengiz Gömüsay, Berlinli gazeteciler ile konuklar vardı.
Türkiye’de ‘ Deprem ve Depremzedelere Yardım’ 
ATGB Başkan Ali Yıldırım’ın selamlama konuşmasında depremde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Türkiye’de ‘ Deprem ve Depremzedelere Yardım’ konusu konuşuldu.12 Şubat’ta tekrarlanan Berlin eyalet ve ilçe seçimlerinin sonuçlarının da konuşuldu.
Depremzedeler bırakalacak bir konser
Toplantıda BKTMD başkan yardımcısı söz alarak, bu sene mart ayında düzenlenecek konseri, deprem nedeniyle ertelediklerini, ancak yıl sonuna doğru geliri tamamen depremzedeler bırakalacak bir konser vermeyi planladıklarını söyledi.
‘Deprem Sonrası Türkiye için Neler Yapılabilir’
Berlin’de kurulan ‘Acill Yardım Whatsapp Bilgi Grubu’ kurucusu ve yöneticisi Züheyla Kafkas Öztürk ayni gün saat 17.30 Berlin Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirilen, ‘Deprem Sonrası Türkiye için Neler Yapılabilir’ toplantısından bilgiler aktarmasından sonra Alman-Türk Gazeteciler Birliği’ndeki(ATGB) yeni gelişmeler görüşüldü.
‘Medyanın Canlı Tanıkları’ bölümünün konukları Gültekin Emre ise Nur Özalp’ın, müşterek yazdıkları ‘Tsunami Haikular’ adlı kitaplarından şiirler okuyarak kitaplarını tanıttılar ve soruları yanıtladılar. Şubat ayı toplantısı, Japon şiir sanat ‘Haikular’dan örneklerin seslendirilmesiyle sona erdi.