ATGB Yöneticileri Türk Eğitim Derneği Berlin'de

Alman Türk Gazeteciler Birliği kurulduktan sonra ilk basına açık tanıtımını Türk Eğitim Derneğinde yaptı.Eş Başkan Ali Yıldırım iftar öncesi konuklara konuşma yaptı.

Berlin-

Alman-Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) adına konuşan Eş Başkan Ali Yıldırım, önce bu sene 30. kuruluş yılı kutlanan ve sahibi olduğu, Guinness Rekorlar Kitabına göre "Dünyanın En Küçük Televizyon Kurumu" AYPA Televizyonu’ndan bahsetti.

Yıldırım, Almanca ve Türkçe olarak yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Alman-Türk Gazeteciler Birliği, kendimize örnek aldığımız araştırmacı gazeteci yazar Uğur Mumcu'nun doğum günü olan 22 Ağustos 2022 tarihinde Berlin’de kurulmuştur. Dört sene önce Berlin'deki Türk medya emekçilerini bir dernek çatısı altında örgütleme çalışmalarına başladığımız günlerde, Rüştü Hocamız yeni bir dernek kurulmasını teklif etmişti.
2019 senesi Ocak ayında o zamanki çoğunluk Rüştü Hoca'nın bu teklifini kabul etmemiş ve 2002 senesinde Frankfurt'ta kurduğumuz Avrupa Türk Gazeteciler Birliği isimli derneğin çatısı altında faaliyet göstermemize karar vermişti. 

Aradan geçen zaman Rüştü Hoca'yı haklı çıkardı ve sekiz ay önce yeni derneğimizi kurduk. Kurucu üyelerimizden KADINCA.eu internet haber portalının Genel Yayın Yönetmeni Özlem Coşkun ve Asbaşkanlarımızdan

Medya.Berlin sitesinin sahibi Mustafa Ekşi arkadaşımız da bugün aramızdalar. Berlin Almanya'nın başkentidir. Haber açısından önemli bir kenttir. Birçok gazetecinin bulunduğu böyle bir yerde de Türk gazetecilerinin örgütlendiği bir dernek olmalıydı.

Geç kalınmış bir örgütlenme bizimki. Amacımız, Almanya’nın başkenti Berlin’den dünyaya doğru ve tarafsız haber akışını sağlamaktır. Her ayın ikinci pazartesi günü TDU'da toplanıyoruz. Kapılarımız medya çalışmalarına ilgi duyan vatandaşlarımıza ve bilhassa gazeteci olmak isteyen gençlerimize açıktır."