Alman Yeşiller’den "Erdoğan’a Oy Vermeyin" Çağrısı

Almanya’da koalisyon hükümetinde yer alan Yeşiller Partisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a oy verilmemesi çağrısında bulundu. Partinin Eş Genel Başkanlarının imzasını taşıyan çağrıda, "Yeşiller tüm seçmenlerden demokratik değişim sürecini desteklemelerini istemektedir" denildi

Alman Yeşiller’den "Erdoğan’a Oy Vermeyin" Çağrısı

BERLİN - Almanya’da koalisyon hükümetinde yer alan Yeşiller Partisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a oy verilmemesi çağrısında bulundu.

"Der Spiegel" dergisinin Yeşiller’in federal yürütme kurulunun aldığı kararından alıntı yaparak aktardığı habere göre, çağrı 14 Mayıs'taki seçimler için Almanya'da ve Türkiye'de oy kullanma hakkına sahip olan herkese yönelik olarak kaleme alındı.

Partinin Eş Genel Başkanları Ricarda Lang ve Omid Nouripour’un imzasını taşıyan çağrıda, "Yeşiller Partisi, Erdoğan yönetiminde yıllarca süren otoriter yönetimin ardından, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte Türkiye'de demokrasi ve hukukun üstünlüğüne dönüş için gerçek bir şans doğduğuna inanmaktadır. Yeşiller bu nedenle tüm seçmenlerden 14 Mayıs'taki seçimlere katılmalarını ve demokratik değişim sürecini desteklemelerini istemektedir" denildi.

İLGİLİ HABERLER

Erdoğan Afişleri Alman Medyasında

"Tüm siyasi tutuklular derhal serbest bırakılmalı"

Çağrıda ayrıca, "tüm siyasi tutukluların derhal serbest bırakılmasını ve Kürt sorunu konusunda bir diyalog ve barış sürecinin başlatılmasını" isteyen Yeşiller, Türkiye'nin AB'ye olası üyeliğiyle ilgili olarak "müzakerelerin ancak ülkenin demokrasi ve hukukun üstünlüğü yönünde bir U dönüşü yapması halinde yeniden başlatılabileceğini" kaydetti.

Alman hükümetinde Ekonomi Bakanı Robert Habeck ve Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock gibi isimlerle temsil edilen partinin eş başkanlarının açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dış politikasına da sert tepki gösterildi ve "Türk hükümetinin saldırgan dış politikasını kesinlikle reddediyor ve çok taraflı bir dış ve güvenlik politikasına geri dönmesi çağrısında bulunuyoruz" ifadeleri yer aldı.

İLGİLİ HABERLER

Alman Siyasetinden Seçimle İlgili Açıklamalar

Özdemir'den de Kılıçdaroğlu'na destek

Yeşiller Partisi’nin Türkiye kökenli siyasetçilerinden, Alman hükümetinde Gıda ve Tarım Bakanı olan Cem Özdemir de geçen hafta yaptığı bir açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "zafer kazanmasını istediğini" söylemişti.

Özdemir, verdiği demeçte Kılıçdaroğlu'nun seçimi kazanmasının, "demokrasiye dönüşün yolunu açacağını" ifade edip, seçimin sonucunun "her zamankinden daha açık" olduğunu da dile getirmişti.

Yeşiller Partisi'nden önceki seçimlerde de benzer açıklamalar

Yeşiller Partisi, bundan önceki seçimlerde de AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtı çağrı ve açıklamalarda bulunmuştu. Bu tarz açıklamalar Türkiye’den, özellikle de AK Parti çevrelerinden tepkilere neden olurken, Almanya’daki değişik siyasi görüşlere sahip Türk lobi örgütlerinin temsilcileri Yeşiller’in Türkiye’nin iç politikasına yönelik açıklamalarının ters tepkiye yol açtığı ve seçmenin kendi iradesine müdahale olarak algılandığı yönünde yorumlar yapmıştı.

14 Mayıs seçimleri öncesinde Yeşiller dışında şu ana kadar Almanya’da benzer bir açıklama yapan başka bir parti olmadı. Ancak Sol Parti’nin de önümüzdeki seçimlere Yeşil Sol Parti olarak katılan HDP’ye destek isteyebileceği dillendiriliyor.

SPD ve Birlik Partileri’nin ise, bireysel açıklamalar dışında, seçimlerde hangi partiye oy verilmesi ya da hangisine oy verilmemesi konusunda daha temkinli davranarak, açıklama yapmayacakları kaydediliyor.

Almanya’da oy kullananların oranı arttı

Bu arda Yüksek Seçim Kurulu'ndan yapılan açıklamaya göre, 1,5 milyon Türk seçmenin yaşadığı Almanya'da geçen hafta Perşembe günü başlayan oy verme sürecinde, ilk 7 günde 476 bin 386 kişi oy kullandı.

2018'deki seçimin aynı dönemine göre katılım yüzde 33 artarken, en çok oy kullanılan kent 50 bin 986 ile Essen oldu. 101 bin seçmenin yaşadığı başkent Berlin’de ise 37 bin 765 kişi sandıklara gitti.

Seçim merkezleri önünde uzun kuyruklar oluşurken, bu haftasonunda katılımın daha da artması bekleniyor. Almanya’da oy verme işlemleri 9 Mayıs'a kadar devam ederken, Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması durumunda, 28 Mayıs Pazar günü yapılacak ikinci tur için 20-24 Mayıs tarihleri arasında oy kullanılabilecek.

Cem Dalaman
İlgili Haber
"Almanyalı Türkler Almanya'da Oy Vermesin"
Konusunu Seçmene Sorduk.